منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست : در روزهای گذشته بحثی با عنوان FATF در مجلس شورای اسلامی و رسانه های خبری مطرح بوده که شاید به گوش شما نیز خورده باشد . در برخی محافل حتی گفته شد FATF قرارداد ترکمنچای دوم است این درحالیست که اکثر افراد جامعه ما در مورد FATF اطلاع دقیقی ندارند به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این بخش از تیترزندگی ، توضیحی در مورد آن ارائه دهیم لطفا همراه ما باشید .

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست
منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

قبل از هر چیز باید گفت که FATF یک قرارداد نیست بلکه یک سازمان بین المللی است که در مورد اقدامات مالی کشورها تحقیق می کند . Financial Action Task Force – FATF در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در مورد سرمایه‌گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند .

پس بطور خلاصه میتوان گفت که کشورهای بزرگ جهان اگر بخواهند در یک کشور خاص (مانند ایران) سرمایه گذاری کنند ابتدا گزارش های FATF از وضعیت اقتصادی ایران را ملاک قرار می دهند بنابراین گزارش های این سازمان برای جذب سرمایه گذاری در کشور ما اهمیت دارد.

مقررات

مقررات مبارزه با پولشویی شامل قوانینی است که اشخاص و شرکت‌ها را موظف می‌کند در مورد نحوه کسب درآمدشان به دولت‌ها توضیح دهند، از این راه، پول‌هایی که از راه‌های نامشروع، مانند قاچاق، رشوه و تخلف‌های مالی به دست آمده است، برای ورود به بازارهای مالی با دشواری بیشتری رو به رو می‌شود و سلامت نظام مالی و اقتصادی قابل تضمین‌تر خواهد بود . در سال 2001 بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک، یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌که «بازارهای هدف برای سرمایه‌گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم» بررسی کنند .

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست
منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

در سال 2009 برای اولین بار ، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای سرمایه‌گذاری FATF شد . در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران همچنان در راس لیست سیاه به چشم می‌خورد . در آخرین گزارش FATF درباره ایران در فوریه سال 2016 ( بهمن 1394)، آمده است : « FATF نگرانی‌های ویژه و فوق‌العاده‌ای درباره شکست ایران در رسیدگی به کاهش ریسک تامین مالی تروریسم و در نتیجه تهدید جدی علیه یکپاچگی سیستم مالی بین‌المللی دارد. ما به همه اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری مجددا تاکید می‌کنیم که به همه موسسه‌های مالی‌شان توصیه کنند که توجه ویژه‌ای به روابط تجاری و معامله با ایران و شرکت‌های تجاری و موسسه‌های مالی ایرانی داشته باشند.

نکته

علاوه بر گسترش اقدامات امنیتی، FATF بیانیه سال 2009 را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهد که بر اساس آن از اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری خواسته شده بود که اقدامات مقابله‌ای موثری را در پیش بگیرند تا بخش‌های مالی خود را از ریسک پولشویی و تامین مالی ترورسیم در ایران حفظ کنند . اگر ایران نتواند گام‌های معنی داری در سیستم مبارزه با تامین مالی تروریسم خود بردارد، FATF بار دیگر در جولای 2016 از اعضای خود خواهد خواست تا اقدامات پیشگرانه موثر و سخت تری را در دستور کار قرار دهند.»

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست
منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست

یکی از اقداماتی که دولت آقای روحانی انجام داد ، تصویب « قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» بود که لایحه آن در سال 94 به مجلس فرستاده شد و مورد تصویب مجلس قرار گرفت .

در این قانون ذکر شده که « اعمالی که افراد، ملت‌ها، یا گروه‌ها و یا سازمان‌های آزادی‌بخش برای مقابله با اموری از قبیل سلطه ، اشغال خارجی، استعمار و نژادپرستی انجام می‌دهند، از مصادیق اقدام تروریستی موضوع این قانون نیست و تعیین مصداق گروه‌های تروریستی و سازمان‌های مشمول این تبصره بر عهده شورای عالی امنیت ملی است.» در پی این اقدام دولت روحانی ، گروه اقدام مالی (FATF) در تاریخ چهارم تیر ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ جدید خود، درخواست خود از کشورها برای انجام اقدامات مقابله‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد .

در واقع FATF تامین مالی تروریسم را بهانه قرار داده بود تا مانع از حمایت ایران از گروه هایی مانند حزب الله لبنان شود ولی قانونی که در سال 94 در کشور تصویب شد جلوی این اقدام را گرفت .

نکته

اما کارشناسان FATF با این بند قرارداد مخالفت کرده و چند ماه بعد اعلام کردند که ایران باید تا ژانویه 2018 بند مربوط به گروه های آزادی بخش را از قرارداد حذف کند . تحلیل رفتار FATF در قبال ایران نشان می‌دهد این نهاد به‌ عنوان ابزاری در اختیار تحقق سیاست‌های کشورهای غربی ، جهت همسوسازی رفتار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران با سیاست‌های آن‌ها عمل می‌کند .

دولت برای رفع این خواسته تلاش های زیادی کرد اما FATF نپذیرفت و وضعیت به همین شرایط ماند تا اینکه در 18 اردیبهشت ماه آمریکا از برجام خارج شد . با خروج آمریکا از برجام دولت به طرف های دیگر اعلام کرد که برای ادامه برجام باید تعهد بدهند والا ایران نیز از برجام خارج خواهد شد در مقابل نیز اروپا برای ادامه برجام ، شرط تصویب و اجرای FATF را اعلام کرد .حال باید منتظر تصمیم شورای امنیت ملی باشیم که چه تصمیمی در این مورد خواهند گرفت .در این بخش به شما گفتیم منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست .

منظور از FATF یا گروه اقدام مالی چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر