زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن : دمانس (زوال عقل) یک بیماری خاص نیست . ابتلا به بیماری آلزایمر یا اشکال دیگر زوال عقل، حداقل اگر عمری طولانی داشته باشید، ممکن است اجتناب‌ ناپذیر به نظر برسد . دمانس (Dementia)‏ یا زوال عقل ، در پزشکی و روانپزشکی٬ اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز، که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است .

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن
زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

شایع‌ترین نوع دمانس٬ زوال عقل سالخوردگی یا آلزایمر است . از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی٬ دلیریوم ناشی از توکسیک شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان‌گردان و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود . زوال‌ عقل‌ (دمانس) عبارت‌ است‌ از اختلال‌ ذهنی‌ ناشی‌ از انواع‌ مختلفی‌ از بیماری‌ها که‌ باعث‌ زوال‌ مغز و از دست‌ رفتن‌ توانایی‌های‌ روانی‌ می‌شوند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم ببنیم زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن کدامها هستند . همراه ما باشید .

مهمترین عوامل ایجاد زوال عقل

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن
زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

1 – افزایش وزن

اگر وزن شما به طور پیوسته در حال افزایش است، باید این روند را متوقف کنید. افرادی که از شاخص توده بدنی (BMI) بیشتر برخوردار هستند، نسبت به آنهایی که وزن عادی دارند، احتمال بیشتری دارد به زوال عقل مبتلا شوند. هر پنج واحد افزایش در شاخص توده بدنی، خطر ابتلا به زوال عقل را به میزان یک سوم افزایش می‌دهد.

2 – افزایش قند خون

دیابت نوع ۲ کنترل نشده دیرزمانی است که با ابتلا به زوال عقل پیوند خورده است، زیرا قند خون افزایش یافته به تمام اندام‌های بدن انسان، از جمله مغز آسیب وارد می‌کند اما حتی افزایش اندک در قند خون نیز می‌تواند مشکل‌آفرین باشد . افزایش اندک در سطح قند خون می‌تواند با التهاب همراه باشد که به مغز آسیب وارد می‌کند. اگر بیش از ۴۵ سال سن دارید، برای حصول اطمینان از این که در محدوده پیش‌دیابت یا دیابت قرار ندارید، هر ساله قند خون خود را آزمایش کنید. اگر اضافه‌وزن دارید یا با عوامل خطرآفرین دیگر مواجه هستید، این کار را از سنین پایین‌تر آغاز کنید.

3 – کم‌ تحرکی

ورزش موجب می‌شود تا سطوح فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF)، پروتئینی که از مرگ سلول‌های مغزی موجود پیشگیری کرده و به تولید سلول‌های جدید کمک می‌کند، افزایش یابد . افرادی که بالاترین سطوح BDNF را دارند، کمترین میزان ابتلا به زوال عقل را تجربه می‌کنند.

اگر کم‌تحرک هستید، نگران نشوید زیرا هیچگاه برای آغاز مسیر افزایش فعالیت جسمانی دیر نیست . شما می‌توانید تنها با ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط تا شدید (مانند پیاده‌روی سریع) در روز از فواید تحرک بدن در مقابله با زوال عقل بهره‌مند شوید.

4 – مصرف ناکافی از مواد غذایی حاوی چربی

مصرف چربی لزوما موجب چاق شدن شما نمی‌شود و حتی ممکن است از بدن و مغز شما نیز محافظت کند . افرادی که یک رژیم غذایی با محتوای چربی زیاد را دنبال می‌کنند به طور معمول کربوهیدرات، به ویژه کربوهیدرات‌های پالایش شده، کمتری مصرف می‌کنند. مصرف کربوهیدرات می‌تواند موجب التهاب و در نهایت زوال عقل شود. افرادی که چربی بیشتری مصرف می کنند – یک سوم از کل کالری‌های دریافتی – در مقایسه با آنهایی که سهم چربی در رژیم‌های غذایی‌شان کمتر از یک‌چهارم بود، ۴۲درصد احتمال کمتری داشت اختلال شناختی را تجربه کنند.

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن
زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن

5 – کمبود ویتامین D

افراد بسیاری به میزان کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنند و این در شرایطی است که نیاز به این ماده مغذی با افزایش سن بیشتر نیز می‌شود. مقدار مصرف توصیه‌شده روزانه برای این ویتامین ۶۰۰ واحد بین‌المللی برای افراد کمتر از ۷۰ سال و ۸۰۰ واحد بین‌المللی برای افراد پیرتر است. ویتامین D برای طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های بدن نیاز است و سلامت مغز نیز در میان آنها قرار دارد.

6 – مصرف نوشیدنی های رژیمی

افرادی که روزانه حداقل یک نوشیدنی شیرین شده با شیرین‌کننده‌های مصنوعی را مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از مصرف این نوشیدنی‌ها پرهیز می‌کنند، تقریبا سه برابر احتمال بیشتری دارد طی یک دهه به بیماری آلزایمر مبتلا شوند. مصرف روزانه نوشیدنی‌های شیرین معمولی یا رژیمی با حجم مغز کوچک‌تر پیوند خورده است.

7 – زندگی در اماکن شلوغ

افرادی که در فاصله ۵۰ متری از جاده‌هایی با ترافیک زیاد زندگی می‌کنند، در مقایسه با آنهایی که در فاصله بیش از ۳۰۰ متری ساکن هستند، هفت درصد احتمال بیشتری دارد به زوال عقل مبتلا شوند. پژوهش‌های پیشین‌ پیوندی بین آلودگی هوا و بیماری قلبی را نشان داده بودند. از این رو پژوهشگران معتقدند که آلودگی هوا وارد جریان خون شده و موجب التهاب می‌شود که بر قلب و مغز انسان تاثیرگذار است.

8 – تنهایی

خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مجرد نسبت به همتایان متاهل خود ۴۲ درصد بیشتر است. افراد مجرد ممکن است بیشتر احساس تنهایی و افسردگی را تجربه کنند که از عوامل خطرآفرین برای زوال عقل محسوب می‌شوند.

البته برای فرار از تنهایی تنها گزینه موجود ازدواج نیست بلکه با برقراری ارتباطات اجتماعی نیز می‌توانید خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهید. در همین راستا با دوستان خود وقت بگذارنید یا در جلسات گروه‌های پشتیبان شرکت کنید و به طور کلی در جامعه حضور داشته باشید. از این طریق نه تنها شانس بیشتری برای تقویت مغز و ذهن خود دارید، بلکه شادتر نیز خواهید بود .

زوال عقل چیست و مهمترین عوامل ایجاد آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر