باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد : همانطور که میدانید اگر باد تایر خودروها تنظیم نباشد باعث افزایش اصطکاک شده و در نتیجه آن سوخت بیشتری مصرف شده و در نهایت باعث آلایندگی هوا میشود . از آنجایی که تنها قسمت خودرو که با زمین تماس مستقیم دارد تایرها هستند نبض عملکرد کیفی و کمی برخی از مهم‌ترین سامانه‌های خودرو به تایرها و بهتر بگوییم باد درون آنها بستگی دارد . در ابتدا از باد معمولی در تایرها استفاده میشد و بعدها به دلایل خاصی استفاده از باد نیتروژن گسترش یافت . در وسایل نقلیه مربوط به خودروهای نظامی‌ و سنگین ، هواپیماهای تجاری ، خودروهای مسابقه‌ای ، شاتل‌های فضایی و امروزه در اکثر خودروها شاهد استفاده از باد نیتروژن هستیم . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد اینکه باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد
باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

استفاده از باد نیتروژن در تایر خودرو روز به روز در حال افزایش است و افراد بیشتری به استفاده از باد نیتروژن به جای باد معمولی روی می‌آورند . اما دلیل استفاده از باد نیتروژن چیست و چه معایب و مزایایی دارد ؟ در ادامه مطلب به این سوال جواب خواهیم داد .

مزایای باد نیتروژن

هوای معمولی یعنی همان هوایی که ما تنفس میکنیم دارای ۲۱ درصد اکسیژن ، ۷۸ درصد نیتروژن و ۱درصد گازهایی هم چون ازن و آرگون است و بدلیل داشتن اکسیژن ، حاوی مقداری رطوبت است . این رطوبت به تدریج در لاستیک و سیم های فولادی داخل آن نفوذ کرده و باعث تخریب ساختار آن میشود . اگر بجای استفاده از هوای معمولی از باد نیتروژن استفاده کنیم دیگر رطوبتی وجود نخواهد داشت لذا میتوان گفت استفاده از باد نیتروژن باعث افزایش عمر لاستیک میشود . سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون حلقه تایر به عنوان زباله دفع می‌شوند . با این وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده شود روند فرسایش آن نزدیک به ۳۰ درصد کندتر می‌شود .

مزیت دیگر گاز نیتروژن اینست که قابل اشتعال نیست و به همین دلیل احتمال آتش گرفتن آن وجود ندارد و این خود تاثیر مثبتی روی ایمنی دارد اما تایرهایی که در آن‌ها از باد معمولی استفاده شود در صورتی که مشتعل شوند از اکسیژن موجود در داخل تایر برای سوختن استفاده می‌کنند . از طرفی گاز نیتروژه بدلیل خشک بودن و نداشتن رطوبت باعث نرمی خاصی در حرکت خودرو میشود .

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد
باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

تجارب و مطالعات

بر اساس تجارب و مطالعات شرکت میشلین ، سرعت کاهش فشار نیتروژن سه برابر کمتر از هوای معمولی است . تایرهایی که با نیتروژن پر شوند ، به ندرت پیش می‌آید که به مرور زمان فشار باد آنها کاهش پیدا کند چون اندازه مولکول های نیتروژن بزرگتر بوده و به سختی می‌تواند از تایر لاستیکی خارج شود اما هنگامی که تایر را با باد عادی پر می‌کنیم این باد می‌تواند به مرور زمان از تایر خارج شود و فشار باد تایر را کاهش دهد . همچنین نیتروژن حساسیت کمتری نسبت به تغییرات دمایی دارد بنابراین با افزایش حرارت یا کاهش حرارت تایر فشار آن تغییر بسیار جزئی می‌کند که در مورد باد معمولی این طور نیست .

وزن گاز نیتروژن سبک‌تر از هوای عادی است ، البته استفاده از آن موجب کاهشی در حدود ۴% از وزن هوای پرشده در تایر یا کمتر ( ۱۱۲ گرم ) در اغلب تایرها می‌شود . این این کاهش وزن می‌تواند بر روی مصرف سوخت موثر باشد . هرچند باید توجه کرد این کاهش وزن ، با انتخاب رینگ و لاستیک مناسب قابل جبران و چه بسا چشم‌گیرتر است .

همانطور که اشاره شد استفاده از باد نیتروژن از کاهش باد تایر جلوگیری کرده و باعث ثابت ماندن فشار باد تایر میشود . ثابت بودن فشار باد تایر می‌تواند افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت خودرو را نیز به دنبال داشته باشد ؛ به طوری که گمان می‌شود استفاده از باد نیتروژن بتوانند حدود سه درصد تاثیر مثبت روی مصرف سوخت خودرو بگذارد .

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد
باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد

معایب باد نیتروژن

اولین موردی که میتوان نام برد هزینه بالای گاز نیتروژن است . در کشور ما گاز نیتروژن در حدود ده برابر گران تر از باد معمولی است . در ایالات متحده نیز برای هر تایر باید مبلغ ۵ دلار را پرداخت کرد . مورد دیگری که مطرح است خالص بودن و درستی درجه گاز نیتروژن است . برای استفاده صحیح باید ابتدا گاز عادی بطور کامل از تایر خارج شود و بعد از آن باد نیتروژن به تایر تزریق شود .

از دیگر مشکلات استفاده از باد نیتروژن در دسترس نبودن آن است . منظورمان اینست که نمی‌توان این گاز را در هر جایی به راحتی یافت . فرض کنید شما لاستیک های خودروی خود را با باد نیتروژن پر کنید ، بالاخره بعد از مدتی که احتیاج به تنظیم باد داشته باشید ممکن است هر تعمیرگاهی این باد را نداشته باشد و آن وقت است که برای یک تنظیم باد عادی باید به دنبال یک مکان مناسب باشید که خود دردسرساز است ولی باد معمولی در بسیاری از تعمیرگاه‌ها قابل دسترس است و در مواقع اضطراری میتوانید به آسانی از آن استفاده کنید .

با توجه به نکاتی که ذکر شد شما میتوانید نوع باد تایر خودرو را بر اساس نیازهای خود انتخاب کنید . اگر طالب رانندگی با سرعت هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی مدت باد نیتروژن خواهد داشت ، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است .

تصمیم شما

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم شما می‌توانید تصمیم بگیرید که بر اساس نیاز خود آیا خودرو شما به باد نیتروژن نیاز دارد یا نه. اگر اهل تند رانندگی کردن هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیک‌های خود را از باد معمولی پر کنید و با چک کردن مداوم باد لاستیک‌ها، بهتر از آن‌ها استفاه کنید . اما در هر دو صورت نکته ای که برای کاهش مصرف سوخت باید رعایت کنید تنظیم باد همه تایرهای خودرو طبق استانداردهای سازنده اتومبیل است .

باد نیتروژن در تایر خودرو چه مزایا و معایبی دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر