راه های کنترل اشتها

راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی

در راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی

راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی: اشتهای زیاد و تمایل به پرخوری می‌تواند از نوع مواد غذایی مورد استفاده، شیوه خوردن، برنامه‌های غذایی و سایر عوامل ناشی شود. قرص‌های کاهش وزن مدعی از بین بردن اشتها می‌باشند، اما تاثیرگذاری آن‌ها دائمی نیست و معمولا عوارض جانبی خطرناکی به همراه دارند. به همین جهت در این بخش از تیترزندگی قصد داریم شما را با راه های کنترل اشتها آشنا نماییم.

  • خوردن پروتئین یا چربی بیشتر

همه غذا‌ها به طور برابر احساس گرسنگی را از بین نمی‌برد. پروتئین و چربی‌ها نسبت به کربوهیدرات‌ها در کاهش میزان گرسنگی عملکرد مناسبتری دارند.

  • مصرف خوراکی‌هایی با فیبر بالا

فیبر مانند مواد غذایی دیگر تجزیه نمی‌شود و به همین علت برای مدت زمان بیشتری در بدن باقی می‌ماند. این ویژگی فیبر موجب کاهش سرعت هضم آن شده و شخص را برای مدت بیشتری در طول روز سیر نگه می‌دارد. در ادامه راه های کنترل اشتها مطالعات نشان می‌دهد فیبر می‌تواند عامل از بین برنده موثری برای اشتها باشد. علاوه برآن دنبال کردن رژیم‌های غذایی با فیبر بالا با کاهش نرخ چاقی همراه است.

  • نوشیدن مایعات بیشتر

نوشیدن یک لیوان بزرگ آب پیش از خوردن غذا موجب می‌شود شخص احساس سیری کند و بعد از صرف غذا کمتر احساس گرسنگی داشته باشد. علاوه‌برآن نتایج یک پژوهش روی اشتهای ۵۰ زن دچار اضافه وزن نشان داد اشخاصی که برای مدت هشت هفته ۱.۵ لیتر آب در روز مصرف کرده‌اند با کاهش احساس گرسنگی و وزن روبرو بوده‌اند.

"<yoastmark

  • خوردن حجم بالایی از خوراکی‌های سالم و مناسب

رژیم گرفتن به مفهوم گرسنه ماندن نیست. در ادامه راه های کنترل اشتها برخی خوراکی‌ها حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی و انرژی و میزان پایینی از کالری هستند. این خوراکی‌ها شامل سبزیجات، میوه‌ها و غلات می‌شوند و استفاده میزان بیشتری از آن‌ها احساس سیری را افزایش داده و به همین جهت میل به خوردن خوردنی‌های ناسالم کمتر می‌شود.

  • ورزش کردن

ورزش یکی دیگر از عوامل موثر و مفید در کاهش اشتهاست. نتایج یک پژوهش نشان داد ترشح هورمون‌های اشتها پس از ورزش کردن کاهش پیدا می‌کند.

  • کاهش استرس

نتایج بررسی‌ها حاکی از ارتباط استرس با افزایش میل به خوردن و خوراکی‌های مضر و ناسالم است.

  • خوردن آگاهانه

در ادامه راه های کنترل اشتها ، مغز عامل اصلی در انتخاب نوع خوراکی و زمان غذا خوردن است. اگر شخصی هنگام صرف وعده غذایی به جای تماشای تلویزیون به خوراکی مصرفی توجه کند مقدار غذای کمتری می‌خورد.

راه های کنترل اشتها با ساده ترین متدهای خانگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر