عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن: همانطور که میدانید ادرار توسط کلیه ها از خون گرفته شده و در مثانه جمع میشود و زمانیکه مثانه پر شد فرد احساس دفع ادرار پیدا میکند در این شرایط ادرار از طریق مجاری ادراری از بدن خارج میشود . یکی از ناراحتی های این قسمت از بدن عفونت ادراری است که با ورود باکتری ها به مثانه ایجاد میشود . در حالت نرمال ادرار انسان فاقد باکتری است ولی امکان دارد که باکتری های محیط بیرون از طریق مجاری وارد مثانه شوند .

معمولا عفونت ادراری بیشتر در خانم ها ایجاد میشود چرا که مجاری خانم ها نسبت به آقایان کوتاهتر بوده و باکتری ها خیلی راحت تر می توانند به داخل مثانه راه یافته و سبب ایجاد عفونت شوند . عفونت ادراری مشکلات زیادی برای زنان بوجود می آورد که ممکن است صدمات جبران ناپذیری داشته باشد به همین دلیل باید مورد توجه قرار گیرد . با تیترزندگی همراه باشید تا در مورد عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن بیشتر صحبت کنیم .

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن
عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

عفونت ادراری UTI یک ناراحتی شایع در بین زنان است بطوری که نیمی از زنان در طول زندگی خود حداقل به یک عفونت مبتلا می‌شوند و از هر پنج زن یک نفر در طول عمر خود بیشتر از یک بار به آن دچار میشود . باکتری های مختلفی میتوانند این ناراحتی را ایجاد کنند گاها مشاهده میشود برخی از باکتری ها نسبت به سیستم ایمنی بدن مقاومت نشان داده و توانایی خود را افزایش دهند که در اینصورت حال مریض وخیم تر خواهد شد پس بنابراین هرچه سریعتر باید نسبت به تشخیص و درمان عفونت ادراری اقدام شود .

عفونت کلیه و مجاری ادراری در بالغین به دو دسته تحتانی و فوقانی تقسیم می شود . عفونت های مجاری ادرار مربوط به قسمت تحتانی بوده که یکی از شایع ترین عارضه ها در بین زنان است و این بیماری به خصوص در زنانی که ازدواج کرده اند یا دوران بارداری را سپری می کنند بیشتر شیوع دارد و اغلب علائمی چون سوزش و تکرر ادرار را به همراه دارد . این عفونت اگر مهار نشود میتواند به ناحیه فوقانی برسد که عفونت بخش فوقانی کلیه و مجاری ادراری باعث بروز آسیب های کلیوی و تولد زودرس نوزادان می شود .

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن
عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

علائم عفونت ادراری

از مهمترین علائم این ناراحتی میتوان به احساس سوزش هنگام ادرار ، تکرر ادرار ، ادرار کِدِر ، تیره خونی یا دارای بوی غیرطبیعی ، احساس خستگی و سستی ، تب و لرز اشاره کرد که البته این علائم در افراد مسن و یا بسیار کم سن و سال ممکن است مبهم و یا نامشخص باشند . معمولا اصلی ترین دلیل این عفونت بخاطر ورود باکتری های روده به مجاری ادرای است . در بدن زنان مجاری ادراری در نزدیکی مقعد بوده و براحتی مسیری برای ورود باکتری ها میباشد به همین خاطر است که توصیه میشود زنان بعد از توالت ، خود را از جلو به سمت عقب تمیز کنند تا آلودگی ناحیه مقعد به مجاری ادراری نرسد . البته لازم به ذکر است برخی ویروس ها و حتی قارچ ها نیز میتوانند باعث عفونت ادراری شوند .

از دیگر دلایل این ناراحتی میتوان به دفعات زیاد نزدیکی جنسی اشاره کرد که اغلب در زنان جوان مشاهده میشود همچنین استفاده از وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسپرم‌کش و دیافراگم و کمبود استروژن بعد از دوران یائسگی از دیگر دلایل این عفونت است . بنابراین اگر مشکوک به عفونت ادراری هستید ، در اسرع‌ وقت به پزشک زنان مراجعه کنید . احتمالا باید آزمایش ادرار بدهید تا معلوم شود که آیا در ادرارتان باکتری‌های مولد عفونت ادراری وجود دارند یا خیر .

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن
عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن

درمان عفونت ادراری

برای درمان این ناراحتی به احتمال زیاد پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد که باید بصورت منظم مصرف شود . شما میتوانید بعد از هر رابطه جنسی ، این داروها را نیز مصرف کنید و همچنین در صورت امکان میتوانید از کیت خانگی آزمایش عفونت نیز استفاده نمایید . بهتر است بعد از هر بار رابطه جنسی ادرار کنید تا مجاری شما تمیز شود سعی کنید مصرف مایعات را زیاد کنید زودبه‌زود به دستشویی بروید تا عفونت های موجود در دستگاه ادراری‌تان خارج شود . مصرف مرکبات و غذاهای حاوی ویتامین ث را در برنامه غذایی خود قرار دهید . این نوع مواد به دلیل داشتن خاصیت اسیدی ، بسیاری از عفونت‌های دستگاه ادراری را از بین می‌برند . از دیگر موارد مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد نوع لباس زیر ، شیوه‌های بهداشت شخصی پس از توالت ، استحمام ، نگهداشتن ادرار برای مدت طولانی و نحوه نگهداری و استفاده از نوار بهداشتی است .

عفونت ادراری زنان و راههای درمان آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر