انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن : با صنعتی شدن کشورها و افزایش تولید کارخانجات ، نیاز به یک کد گذاری جهت شماره گذاری و دسته بندی محصولات بوجود آمد . کالاهای مختلفی تولید و در انبارها نگهداری میشد که برای مدیریت بهتر این کالاها نیاز به یک سازوکار مطمئن بود . برای این منظور روشهای مختلفی ارائه گردید .

یکی از این روش ها بارکد یا رمزینه است اگر موقع خرید از فروشگاه های بزرگ دقت کرده باشید ، صندوق دار با گرفتن یک دستگاه کوچک (بارکد خوان) روی اجناس ، آمار و مشخصات آنها را توسط کامپیوتر محاسبه میکند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن مطالب مفیدی را خدمت شما تقدیم کنیم همراه ما باشید .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

همانطور که گفتیم استفاده از سیستم بارکد رشد چشمگیری داشته و امروزه در اکثر زمینه های تجاری و صنعتی ، ردپای بارکد دیده میشود که برای نمونه به چند مورد از آنها اشاره میکنیم : در سیستمهای فروش ، نصب بارکد برروی کالاها و استفاده از آن برای انتقال اطلاعات کالاهای فروخته شده به کامپیوتر گامی بسیار موثر در سرعت بخشیدن به امر فروش و بالا بردن میزان کنترل و دقت در محاسبات و عملیات می باشد زیرا خطاهای ناشی از فاکتورهای انسانی حذف میگردند .

درانبارها با استفاده از بارکد ، شناسایی کالاها بسیار ساده شده و نیاز به متخصصین فنی انبار را کاهش میدهد . همچنین در پایان دوره نیز عملیات انبارگردانی به سهولت و با سرعت انجام می شود . در ضمن اطلاعات موجودی کالا و موقعیت قرارگیری و مشخصات آنها همیشه در دسترس است و صدور قبوض انبار و تهیه گزارشات مورد نیاز برای هر قلم کالا به راحتی از طریق کامپیوتر صورت میگیرد .

خطوط تولید

در خطوط تولید کارخانجات صنعتی از این تکنولوژی جهت ثبت اطلاعات مختلفی نظیر مشخصات تولید ، مشخصات مواد مصرفی ، کنترل کیفی ، زمان سنجی ، نوع تولید و کنترل کارکنان تولیدی و ارائه آمارهای تولیدی استفاده می شود . برای حفظ امنیت و کنترل تردد افراد ، کلیه کارمندان با در دست داشتن کارتهایی که حاوی اطلاعات به شکل بارکد است می توانند درهای مخصوص را بازکرده و وارد یا خارج شوند .

در ضمن استفاده از دستگاهها و تجهیزات حساس و گرانقیمت که همواره درمعرض استفاده های نادرست و نابجا بوده اند را میتوان کنتـرل نمود و قابلیت تعریف پرسنـل و حدود دسترســی هرکدام به دستگاههای مختلف را تعیین کرد و گزارشات متنوع از کارکرد دستگاهها و افراد داشت .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

انواع استانداردهای بارکد

سیستم کد میله ای UPC-A

این سیستم برای تولید رمزهای عددی به کار می رود . در آمریکا و کانادا تمام کالاهائی را که دارای شماره ثبت جهانی یا محلی هستند با این کد میله ای مشخص می شوند . جمعاً یازده رقم اعداد صفر تا 9 در این رمز می تواند وجود داشته باشد که به دلیل ثابت بودن شکل آن ، تعداد ارقام را نمی توان به صورت دلخواه تغییر داد .

سیستم کد میله ای UPC-E

این سیستم کد میله ای برای بسته بندی های کوچک کالا مناسب است . این سیستم دارای یک رقم آزمون و ده رقم اعداد مربوط به شماره سازنده کالا و شماره محصول می باشد . روش تولید این نوع رمز این گونه است که ابتدا ارقام موجود در رمز را به همراه رقم آزمون Checksum در شش کاراکتر فشرده می گردد ، سپس این شش کاراکتر به الگوهای میله ای تبدیل می شود . در زیر نمونه ای از شکل کد میله ای UPC-E نشان داده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای EAN/JAN-13

این سیستم که بنام JAN نیز خوانده می شود برای رمز گذاری محصولاتی که هویت کشورهای سازنده آنها نیز باید مشخص شود به کار می رود . رمز کشور سازنده به صورت بخشی از رمز کالا توسط کد میله ای نمایش داده شده و مشخص می گردد . شکل کلی زیر برای رمزهای سیستم EAN/JAN-13 تعریف شده است . برای چاپ « هر مقدار یک » دو نقطه تیره و برای « هر مقدار صفر» دو نقطه سفید چاپ می گردد .

با تکرار این الگو یک کد میله ای در سیستم EAN/JAN-13 به شکل زیر خواهیم داشت. ایران نیز این سیستم را مورد استفاده قرار می دهد . ترتیب کدها به اینصورت است : کاراکتر تطبیق یک رقم اطلاعات کالا ده رقم کد کشور سازنده دو رقم

سیستم کد میله ای EAN/JAN-8

این نوع سیستم را برای تولید رمزهای عددی که دو رقم کد کشور سازنده کالا به همراه پنج رقم داده و یک رقم آزمون Checksum تشکیل شده است به کار می برند . طریقه شماره گذاری و نحوه چاپ آن مشابه سیستم کد میله ای EAN/JAN-13 می باشد . در ذیل یک نمونه کد میله ای EAN/JAN-8 نمایش داده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای 3 از 9 استاندارد (Standard 3 of 9)

این سیستم برای تولید کدهای میله ای که حاوی اطلاعات حرفی و عددی است به کار می رود . در این سیستم هر کاراکتر شامل 9 میله تیره و روشن است که پنج میله روشن و چهار میله تیره در هر کاراکتر موجود است . این رمز در سال 1980 معرفی شده است . نمونه ای از کد میله ای تولید شده با این روش در زیر مشاهده می شود .

سیستم کد میله ای 2 از 5 (Interleaved)

این رمز در سال 1968 ساخته و معرفی شده است . این نوع کد از 5 میله یا 5 فضای خالی برای نمایش هر کاراکتر استفاده می کند . به این ترتیب که 2 تا از اینها همیشه پهن و باقیمانده باریک تر خواهند بود . مفروضات 2 به 2 رمزگذاری می شوند و اولین علامت از هر جفت به عنوان میله و دومی به عنوان فضای خالی خواهد بود که در رقم (digit) اولیه قرار می گیرد . رمز 2 از 5 یک رمز صنعتی مشهوری برای مفروضات عددی است زیرا حجم اطلاعات زیادی را در مقایسه با دیگر سیستم ها ارائه می کند همچنین این رمز گذاری در عمده و خرده فروشی ها مورد استفاده قرار می گیرد . در ذیل نمونه ای از شکل سیستم کد میله ای 2 از 5 مشاهده می شود .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن
انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن

سیستم کد میله ای CODABAR

این نوع رمزگذاری بین 5 تا 9 و 6 حرف مخصوص است . این رمز شامل 4 خط میله و 3 فضای خالی برای حرف و 4 حرف شروع و قطع برای تغییر نوع مفروضات دارد . یکی از میله ها و یکی از فاصله ها پهن است و دارای تعداد کل 12 عدد کلمه رمز است .

چهار کلمه رمز اضافی با استفاده از سه میله پهن به دست می آیند و چهار تای دیگر با استفاده از یک میله پهن و دو فاصله پهن . این نوع رمز در کتابخانه ها و بانک های خون مورد استفاده قرار می گیرند . در زیر یک نمونه از شکل سیستم کد میله Codabar نمایش داده شده است . بطور کلی هفت نوع سیستم فوق دارای کارآیی و کاربرد بیشتری از سایر روش هایی می باشد که در دنیا وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند . تعدادی دیگر از سیستم های کد میله ای به شرح زیر می باشند :

سیستم ها

سیستم کد میله ای 93 CODE 93 : این رمز که در سال 1982 معرفی شده است 9 بخش و سه جفت میله و فاصله بعلاوه یک مجموعه 47 کاراکتری و یک کلمه رمز توقف (Stop) دارد .

سیستم کد میله ای 128 ( CODE 128 ) : این رمز در سال 1981 معرفی شده است . یازده واحد و سه جفت میله و فاصله دارد . این رمز 105 کاراکتر به علاوه یک کلمه رمز توقف (Stop) دارد .

سیستم کد میله ای 49 ( CODE 49 ) : این رمز که در سال 1987 معرفی شده است و شانزده واحد و چهار جفت میله و فاصله دارد .

سیستم کد میله ای 16K ( CODE 16K ) : این رمز در سال 1988 معرفی شده است و بر اساس کد میله ای CODE 128 گسترش و توسعه یافته است .

سیستم کد میله ای 39 (CODE 39) : رمز 39 از 9 جزء استفاده می کند که متشکل از 5 خط میله و 4 فضای خالی بین آن است و می توان اعداد صفر تا 9 ، حروف A-Z و هفت کاراکتر مخصوص را با آن نشان داد .

سیستم کد میله ای Ident Code : این رمز در سال 1989 معرفی شده است که بر اساس کد میله ای 39 گسترش یافته است .

انواع استانداردهای بارکد :سیستم کد میله ای PDF 417 : این رمز در سال 1989 معرفی شده است و بر اساس رمز جدید (U,K) با 17 واحد و چهار جفت میله و فاصله است .

انواع استانداردهای بارکد و کاربردهای آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر