مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی : از مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی این است که باید دقیقاً بداند که چه اتفاقی برای محتوای تولیدی اش می افتد و این موضوعی است که باید به آن واقف باشد . زیرا در دنیای شبکه های اجتماعی که رقابت بسیار زیاد و تنگاتنگ است باید بدانیم چطور رقابت و محتوای مناسب هر شبکه را تولید کنیم . این دانش و دانستن هم به جز با عمیق شدن در موضوعات مختلف این حوزه و استفاده از ابزارهای مناسب امکان پذیر نخواهد بود.

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

شما به عنوان یک مدیر باید در کار خود خبره باشید، این کیفیت کار شماست که شما را در انجام کار مدیر می کند نه کمیت آن. مدیر شبکه های اجتماعی بودن کار ساده ای نیست. کاری که بشود با روزی ده ها توییت یا چند استاتوس فیس بوکی از پسش برآمد . وقتی که شما یک تیم مارکتینگ می سازید تا از طریق آن کسب و کار خودتان را راه بیاندازید استخدام کردن یک مدیر پروژه با توانایی های خاص باید در اولویت کارهایتان قرار داشته باشد .

در این بخش از تیترزندگی قصد داریم با مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی بیشتر آشنا شویم . همراه ما باشید .

مهمترین ویژگی های یک مدیر شبکه های اجتماعی

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

1- مدیریت ارتباطات و اجتماعات

این اولین چیزی ست که شما به عنوان یک مدیر بایستی داشته باشید. اگر شما قرار است یک تیم نظارت بر شبکه های اجتماعی را مدیریت کنید باید هنر مدیریت اجتماعات و جلسات را هم داشته باشید. این بهترین و اولین راه برای طی کردن راه موفقیت شماست. هیچ وقت تجربه ارتباط با مخاطبین، ارزش پاسخ سریع به کاربر و کار در بازار واقعی را از یاد نبرید.

2 – برنامه ریزی

برای شروع یک کمپین درست و حسابی در شبکه های اجتماعی کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. یک مدیر شبکه های اجتماعی در بسیاری از مواقع لازم است تا دو و یا سه کمپین را با هم مدیریت کند. برنامه ریزی گسترده برای اطمینان از درست حرکت کردن و موفقیت یک کمپین بسیار مهم و اساسی ست. توانایی تشریح هدف، خلاقیت در کار، درست ارسال شدن پیام ها،برنامه زمانی و چند ده کار دیگر از بخش های مهمی از یک برنامه ریزی درست هستند که بازی شبکه های اجتماعی را به درستی پیش خواهند برد.

3 – اولویت بندی

اولویت بندی کارها و برنامه ها نه تنها در این رشته کاری بلکه در همه شغل ها بسیار مهم است. به هر حال برای مدیران شبکه های اجتماعی، مهم است با توجه به اهدافشان اولویت هایشان را لیست کنند. هدفتان فروش است یا سامان دهی؟ آیا باید توجهتان را معطوف به تجارت واقعی کنید یا حواستان به سرویس دهی به مشتریان باشد؟ همه ی این چیزها باید تحت نظر مدیر تیم شبکه های اجتماعی باشد. اما شما باید در کارهایتان اولویت بندی داشته باشید.

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

4 – قدرت ریسک پذیری

شاید این مهم ترین نکته اشاره شده در این لیست باشد، یک مدیر شبکه های اجتماعی نمی تواند ترس از شکست داشته باشد. شبکه های اجتماعی هنوز در حال جنگ برای بقا هستند و بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است که آن ها را تجربه کنید و آماده شوید تا با شکست های کوچک و بزرگ روبرو شوید.اما اجازه ندهید که این شکست ها شما را بترساند.

5 – شناخت عمومی از فضای عمومی مردم و جهان

هر مدیر شبکه اجتماعی باید در زمینه اتفاقاتی که در دنیای واقعی می افتد، بازخوردها و عکس العمل های مردم و مخاطبی و خلاصه آنچه که می تواند بر کسب وکارش تأثیر بگذارد آگاهی داشته باشد. شناخت دنیای حقیقی و اتفاقاتی که در آن رخ می دهد یک موضوع کلیدی در رابطه با بهبود بخشیدن به عملکرد شما در دنیای مجازی دارد. اطلاع رسانی و پاسخ مناسب به این رویدادها چیزی نیست که بتوان با پست های ارسالی اتوماتیک از عهده آن ها برآمد. پس باید در زمان درست، پاسخ درستی به اتفاقات دنیای واقعی داد.

6 – شوخ طبعی

اگر شوخ طبعی و شوخ بودن برای برندتان بد نیست، اشکالی ندارد که با رعایت اصل ادب و احترام از این خصلت خوب استفاده کنید. این شوخ طبعی می تواند در کمپین ها و فعالیت های شما، طعم مناسبی به فعالیت های شما داده و مخاطبین بیشتری را به سمتتان جذب کند.

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

7 – هم دلی

همینطور که گفته شد یکی از اصول مهم و پایه ای در مدیریت شبکه های اجتماعی، داشتن دانش در مورد مخاطب و نحوه تعامل آن ها با شما است. در واقع اگر کم دقیق تر صحبت کنیم شما باید بدانید که چه عکس العملی باید در قبال گفته های مخاطبین داشته باشید و چطور با آن ها صحبت کنید. یکی از این مهارت ها، دانستن نحوهٔ هم دلی با مشتری است. مشتری در زمان های شاکی یا می خواهد غر بزند. در این وضعیت پاسخ مناسب دادن و حتی گاهی «فقط گوش کردن» به مشتری می تواند بسیار کمک کننده باشد؛ بنابراین به عنوان یک مدیر شبکه های اجتماعی باید در این زمینه اطلاعات زیادی داشته باشید.

8 – درست حرف زدن

به هیچ وجه و در هیچ حالتی نباید از اصطلاحات عامیانه و کوچه بازاری استفاده کرد. این موضوع اصلاً در حد و اندازه برند نیست. به جای استفاده از اصطلاحات عامیانه باید زبان مخاطب عمده خود را بشناسید. با زبان خودش و با رعایت ادب و احترام صحبت کنید. این موضوع را بفهمید که مخطابتان چطور اطلاعات می دهد و چطور اطلاعات می گیرد.

9 – روانشناسی رفتاری

تجزیه و تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌کند که چه نوع پست‌هایی مخاطبان بیشتری را جلب می‌کنند. روانشناسی رفتاری نیز به مدیران کمک می‌کند تا علت جذاب بودن یک پست برای مخاطبان را درک کنند. داشتن اطلاعاتی در مورد رفتار مصرف کننده یک مهارت منحصر به فرد تلقی می‌شود. زیرا بازاریابی ارتباط تنگاتنگی با مباحث روانشناسی دارد. با توجه به گسترش بازاریابی رسانه‌های اجتماعی نیز به عنوان یک مدیر موفق شبکه‌های اجتماعی داشتن مهارت روانشناسی رفتاری می‌تواند مزیت رقابتی فوق‌العاده‌ای برای شما باشد.

مهمترین مهارت های یک مدیر شبکه های اجتماعی

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

1 – تحلیل آمار

موفقیت در شبکه های اجتماعی همه و همه به عدد و رقم بستگی دارد. چقدر یک مطلب مفید واقع شده است؟ چند بار به اشتراک گذاشته شده؟ چقدر کامنت نوشته شده؟ و بسیاری آمارهای دیگر می تواند به مدیر شبکه های اجتماعی کمک کند تا تصویری دقیق تر از فعالیت هایش داشته باشد. مدل سازی آماری و تحلیل اطلاعات به دست آمده یکی از مهارت های مهم برای مدیر شبکه های اجتماعی است.

2 – دانستن تفاوت کانال های ارتباطی

یک مدیر موفق شبکه های اجتماعی در مورد مخاطبین کسب وکار شما اطلاعات لازم و کافی را با هدف استفاده از کانال های مختلف شبکه های اجتماعی دارد. در واقع او باید بداند که برای چه مخاطبی از چه کانالی استفاده کند. این موضوع در زمان استخدام هم مهم است. در واقع نیرویی که شما برای گرداندن شبکه های اجتماعی خود از آن ها استفاده می کنید باید تفاوت این شبکه ها را دانسته و بداند که با مخاطب هر کانال چطور صحبت کند. محتوایی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام تولید می شود و بسیار هم کاربرد خوبی دارد ممکن است در شبکه اجتماعیی توییتر به درد نخورد. پس شناخت تفاوت های کانال های ارتباطی بسیار مهم است.

3 – دانش عمومی

به نظر بدیهی است که یک مدیر شبکه اجتماعی یا حتی کسی که در حال استفاده از این ابزار است باید به موضوعی که صحبت می کند اشراف داشته باشد. حتی اگر خود مدیر به تولید محتوای مورد نظر مشغول نیست ولی باید درباره آن اطلاعات کافی را داشته باشد. این دانش و این اطلاعات به او کمک می کند تا بتواند در فضاهای مجازی مختلف و حتی رویدادهای فیزیکی در مورد موضوع صحبت کرده و در صورت لزوم از اطلاعاتی که ارائه شده است حمایت کند. وبلاگ نویسی، صحبت کردن، شبکه سازی و داشتن تعامل با مشتریان به افزایش دانش و اطلاعات مدیر کمک می کند.

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

4 – مهارت های نویسندگی و سردبیری

داشتن قلم خوب و نوشتن به سبک و سیاق خاص شاید یک هنر باشد و هر کسی آن را نداشته باشد ولی مهارت و دانش نوشتن درست یک «باید» است که مدیر بخش شبکه های اجتماعی و مدیر محتوا باید آن را داشته باشد. در گذشته ابزارهای تبلیغاتی زبان کسب وکارها بودند ولی امروزه با توجه به نفوذ اینترنت و سهولت بحث تولید و انتشار محتوا هر برند می تواند خود به تولید محتوا بپردازد ولی نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که درست بودن نوشتار و استفاده از یک ادبیات درست است که می تواند در زمان طولانی ماندگار شده و به یاد خواننده بماند.

5 – مهارت طراحی و گرافیک

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که محتوای بصری میزان تعامل با مخاطبان را دو برابر می‌کند. بنابراین داشتن مهارت‌های طراحی و گرافیکی مدیر شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیمی بر روی استراتژی تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی خواهد داشت. تولید محتوای بصری جذاب جذب مخاطب و اعتمادسازی به برند می‌شود. همین اعتمادسازی نیز افزایش فروش را در پی خواهد داشت.

6 – آگاهی از قانون کپی رایت

آگاهی از قانون کپی رایت یکی از مهارت‌های اساسی در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی است. داشتن قلم مناسب و مهارت نوشتن متن‌های فریبنده برای جلب مشتری مهمترین مهارتی است که یک مدیر شبکه‌های اجتماعی موفق باید در خود تقویت کند. یک کپی‌رایتر موفق می‌تواند با بهبود کیفیت محتوای شبکه‌های اجتماعی سبب افزایش بهره‌وری بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی برند مربوطه شود .

نتیجه‌گیری

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی
مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی

عصر حاضر عصر اطلاعات و ارتباطات دیجیتال است. بنابراین شبکه‌های اجتماعی به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای ارتباط جمعی تبدیل شده‌اند. از این رو کسب و کارها نیز به دنبال مدیر شبکه‌های اجتماعی موفقی هستند که با تقویت مهارت‌های خود بتواند طبق استانداردهای روز پیش رود. بنابراین کسب مهارت‌های تخصصی یکی از کلیدهای موفقیت در عصر رسانه‌های دیجیتال است.

مهمترین ویژگی ها و مهارتهای یک مدیر شبکه های اجتماعی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر