فواید لوبیا قرمز برای سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ها

فواید لوبیا قرمز برای سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ها

فواید لوبیا قرمز برای سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ها

فواید لوبیا قرمز برای سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ها: بدون تردید هنگامی که شما بیمار می‌شوید، مرتب کردن برنامه غذایی می‌تواند نقش اساسی در بهبود شما ایفا نموده و در بین بیماری‌های متعددی که متأثر از شیوه تغذیه هستند، بیماری‌های کلیوی، بخش مهمی را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از چالش‌های مربوط به رژیم غذایی مربوط به سلامت کلیه این است که آیا مصرف لوبیای قرمز برای کلیه سودمند است یا نه؟

در بسیاری از فرهنگ‌های سنتی، این باور وجود دارد که لوبیای قرمز که شکل ظاهری آن نیز بسیار شبیه به کلیه است برای درمان بیماری‌های کلیوی مفید بوده و مصرف آن کلیه‌های شمارا سالم نگه می‌دارد. در این بخش از تیترزندگی قصد داریم به فواید لوبیا قرمز برای سلامتی کلیه ها بپردازیم. با ما همراه باشید

جهت یافتن پاسخ علمی این سؤال به سراغ دکتر باوش وورا (Bhavesh Vora) متخصص امراض کلیوی در موسسه قلب آسیا (Asian Heart Institute) رفته و سؤال خود را مطرح نمودیم. به باور این متخصص بیماری‌های کلیوی، استفاده از لوبیا قرمز مانند بسیاری از سایر حبوبات به‌طورکلی برای بدن مفید است و این موضوع درباره کلیه‌ها هم صدق می‌کند.

خواص

از فواید لوبیا قرمز ،این دانه‌های قرمز سرشاراز مواد مغذی فراوانی همچون مواد معدنی، فیبر و ویتامین ب ۱۲ هستند. لوبیا قرمز همچنین حاوی میزان بسیار ناچیزی از چربی بوده و شاخص glycemix پائینی دارند که استفاده از آن برای اشخاص دیابتی توصیه می‌شود. علاوه بر آن مصرف لوبیا قرمز می‌تواند به شما در کنترل کلسترول خون کمک کرده و همچنین در کاهش وزن نیز مؤثر باشد، ولی موضوع حائز اهمیت این است که درصورتی‌که شما دارای اختلالات و بیماری‌های کلیوی هستید، مصرف زیاد لوبیا قرمز نمی‌تواند گزینه ایده‌آلی برای شما محسوب شود.

علت این موضوع نیز وجود مقادیر زیادی از پتاسیم و منیزیم در این ماده غذایی است که استفاده بیش از حد آن‌ها فشار مضاعفی بر کلیه وارد می‌کند و شرایط را در بیماران کلیوی وخیم می‌کند. به همین جهت پزشکان اغلب مصرف لوبیا قرمز را برخلاف اعتقادات و باور‌های سنتی، در اشخاص دارای بیماری‌های کلیوی تجویز نکرده و میزان مصرف آن بستگی به شرایط کلیه‌های فرد بیمار دارد.

بااین که اشخاص سالم می‌توانند به خاطر فواید لوبیا قرمز ،لوبیا قرمز را به‌دلخواه در رژیم غذائی خودمصرف نمایند، ولی مصرف این ماده غذایی احتمال دارد برای افراد مبتلابه مشکلات کلیوی ایده خوبی نباشد. بااین‌حال، درصورتی‌که از بیماری کلیوی رنج می‌برید و مایل به خوردن این لوبیا هستید، قبل از اینکه از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنید، با پزشک مشورت داشته باشید.

فواید لوبیا قرمز برای سلامتی و بهبود عملکرد کلیه ها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر