فواید خوردن خیار

فواید خوردن خیار در فصل گرما و پیشگیری از گرمازدگی

فواید خوردن خیار در فصل گرما و پیشگیری از گرمازدگی

خیار متشکل از ۹۵ درصد آب است که در حفظ آب بدن تأثیر بسزایی دارد و با سم زدایی، موجب تازگی و طراوت آن می‌شود. میزان بالا آب موجود در خیار مانند یک دستگاه تصفیه عمل می‌کند و ضایعات بدن را خارج می‌نماید. با تیترزندگی همراه باشید تا به فواید خوردن خیار در فصل گرما و پیشگیری از گرمازدگی بپردازیم.

خیار سرشاراز فیبر، پتاسیم و منیزیم است. همه این مواد مغذی در کاهش فشارخون موثر تأثیرگذار هستند. علاوه برآن، خاصیت مُدّر (ادرارآوری) خفیف آن که به دلیل میزان بالا آب و پتاسیم آن است، به تنظیم فشارخون هم کمک می‌کند. خیار موجب آرامش پوست می‌شود. جهت ایجاد طراوت و شادابی فوری پوست، آب خیار را مستقیماً بر روی پوست بمالید.

خیار سرشاراز پتاسیم بوده و برای پوست‌های خشک بسیار مناسب است. خیار موجب کاهش سیاهی دور چشم می‌شود. برش‌های خیار را هر روز به مدت 10 تا 12 دقیقه بر روی چشم قرار دهید تا سیاهی و پف دور چشم از بین برود. گذاشتن برش‌های خیار بر روی پوست موجب نرمی و طراوت آن می‌شود.

فواید خوردن خیار
فواید خوردن خیار

خواص ضدالتهابی

خیار به جهت میزان بالا آب و خواص ضدالتهابی خود در درمان آفتاب سوختگی بسیار مفید است. آب خیار را با ماست یا آبلیمو ترکیب کنید و روزانه به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست بمالید. این روش موجب درمان آفتاب سوختگی‌های خفیف می‌شود. خیار به آزاد شدن گرما اضافی داخل دهان که دلیل عمده بوی ناخوش‌آیند دهان است کمک می‌کند. یک برش از خیار را به مدت 25 ثانیه با زبان در سقف دهان تان نگه دارید. ترکیبات فتوشیمیایی موجود در این سبزی موجب نابودی باکتری‌های عامل بوی ناخوش‌آیند بد دهان می‌شود.

دانه‌های خیار منبع پتاسیم و ویتامین E هستند که به کاهش چین و چروک، خطوط ریز، لکه‌ها و دیگر علایم پیری کمک می‌کنند. راه دیگر حفظ سلامت و شادابی پوست مصرف منظم آب درکنار برش‌های خیار اضافه شده به آن است. از فواید خوردن خیار اینکه خیار سرشاراز مقادیر مناسبی از سیلیکا است که برای محافظت ناخن و مو خوب هستند. خیار علاوه بر محکم کردن ناخن‌های دست و پا موجب رشد مو هم می‌شود.

فواید خوردن خیار در فصل گرما و پیشگیری از گرمازدگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر