هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید: شاید برای شما پیش آمده که احساس نا امیدی و نارضایتی از زندگی پیدا کنید . معمولا استرس های زندگی و مشکلاتی که هر روزه با آنها روبرو می شویم باعث خستگی و ناراحتی های مزمن روحی میشود . شاید فکر کنید که بدنتان فرسوده شده است شاید هم احساس آزردگی روحی کنید . در این شرایط بهترین و راحت ترین کار اینست که هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و در مورد موارد مهم زندگی خود که اغلب به آنها بی توجه بوده اید ، کمی فکر کنید . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم کمی برای خودمان وقت بگذاریم .

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید
هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

شاید شما یک کارمند ساده باشید که هر روز از صبح تا بعد از ظهر را در پشت میزتان میگذرانید و در واقع زندگی شما در پشت این میز خلاصه میشود . شاید کارگر باشید شاید هم یک خانم خانه دار . شما همراه گرامی در هر شغلی که باشید بالاخره ابرهای سیاه نا امیدی به سراغ شما خواهد آمد و باعث دلسردی شما خواهد گشت . در این مواقع شاید از خودتان بپرسید چرا این‌ قدر احساس فرسودگی و افسردگی میکنید ؟ چرا به آینده بدبین شده‌اید و نمی‌توانید با اشتیاق از پله‌های ترقی بالا بروید؟

محققان می‌گویند تاثیر حالی که امروز دارید، به همین لحظه و شغل فعلی تان محدود نمی‌شود . از نظر آنها فرسودگی شغلی ، سلامت جسم و روان شما را تحت‌تاثیر قرار داده و تاثیری پایدار روی وضعیت فیزیکی و روانشناختی‌تان می‌گذارد . درد جسمی مزمن و به‌ ظاهر بی‌دلیلی که آرام نمی‌گیرد ، ممکن است به‌خاطر تاثیر فرسودگی روانی شما بر جسم‌تان، ایجاد شده باشد . سردرد، معده‌درد یا حتی کوفتگی و درد عضلانی -که حتی با استراحت هم التیام پیدا نمی‌کند- ممکن است به دلیل فرسودگی شغلی ، شما را گرفتار خود کرده باشد .

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید
هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

لبریز شدن کاسه صبر

اگر این حالت را تجربه کرده باشید میدانید که برای عصبانی شدن دلیل خاصی نیاز ندارید و با کوچکترین اتفاقی کاسه صبر تان لبریز میشود . هر چیزی که در اطراف شما وجود دارد میتواند دلیلی باشد تا اعصاب تان را خورد کند . به گفته متخصصان ، از دست‌دادن انگیزه و علاقه ، بی‌تفاوتی و خلق پایین ، به دلیل دچارشدن‌تان به فرسودگی شغلی ، روان شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند .

اگر شغل‌تان شما را فرسوده کرده باشد ، حتی نامه ترفیع هم خوشحال‌تان نمی‌کند . گذشته از این ، بدبینی ، احساسات منفی و نگاه آلوده به سوءتفاهم ، نه تنها به کارتان، بلکه به روابط شخصی‌تان هم راه پیدا می‌کند . حتی چند روز استراحت‌کردن و کم‌کردن فعالیت‌ها هم نمی‌تواند شما را آرام کند .

برای خودتان اهمیت قائل شوید

اگر این شرایط را تجربه می کنید بهتر است کمی به فکر خود باشید و برای خودتان اهمیت قائل شوید . همه چیز از افکار شما آغاز میشود به همین خاطر پیشنهاد میکنم کتاب “فکرتان را عوض کنید تا زندگیتان تغییر کند ” نوشته برایان تریسی را بخوانید چرا که بسیار مفید خواهد بود . اگر هر روز حداقل 10 دقیقه در سکوت و آرامش ، چشم‌های‌تان را روی هم بگذارید و شب‌ها حدود 7 ساعت متوالی بخوابید ، کمتر دچار فرسودگی می‌شوید . وقتی خستگی‌تان روی هم انبار می‌شود، روان شما هم درست مانند جسم‌تان، فرسوده خواهد شد و اضطراب و افسردگی، پایش را به زندگی‌تان باز می‌کند .

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید
هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید

نکته مهم دیگر ، ایجاد تحرک در بدن است تا از حالت کرختی و سستی خارج شوید چرا که کم‌تحرکی ، آفت سلامت جسم و روان شماست . اگر هر روز حداقل 30 دقیقه ورزش کنید حس‌تان به زندگی ، بهتر از قبل می‌شود . به گفته محققان ، کارمندانی که وقت یا میلی به ورزش‌کردن ندارند، زودتر فرسوده می‌شوند . تغذیه صحیح نیز بسیار مهم است که هم بر جسم و هم بر روح شما تاثیرگذار است لازم به ذکر است برخی از ناراحتی های روحی در اثر کاهش ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن است .

هر روز 10 دقیقه برای خودتان وقت بگذارید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر