مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار

مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار

مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار

مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار: گیاه زیبای کاج مطبق محبوبیت فراوانی دارد، ولی بسیاری برای نگهداری آن معمولا مشکل دارند، برگ‌های آن زرد می‌شود می‌ریزد یا گیاه خم شده و برگ هایش آویزان می‌شود. در این بخش از تیترزندگی قصد داریم شما را با مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق آشنا نماییم. با ما همراه باشید

کاج مطبق گیاهی زیبا و محبوب است که اغلب اشخاص تجربه‌ی ناموفق در نگهداری آن دارند. نخستین عامل تعویض گلدان بعد از خرید است! این عمل به گیاه شوک وارد می‌کند. دومین عامل نور می‌باشد، درصورتی‌که محیطی که برای نگهداری این گیاه در نظر گرفتید پرنور نیست از خرید آن صرف نظر کنید، زیراکه به محیط پرنور احتیاج دارد؛ درغیر این صورت فاصله طبقات زیاد می‌شود و حالت زشتی پیدا می‌کند، علاوه برآن احتمال دارد برگ‌ها ریزش کنند. آفتاب مستقیم در ساعات گرم روز موجب خشکی برگ‌ها می‌شود.

  • آبیاری کاج مطبق

این گیاه به خاکی تا حدودی مرطوب نیاز دارد، ولی توجه داشته باشید به مفهوم خیس و غرقابی بودن همیشگی خاک نیست. زیراکه در این صورت برگ‌ها زرد می‌شوند و می‌ریزند. خشکی کشیدن هم موجب سوختگی و خشکی برگ‌ها می‌شود. هنگامی‌که خاک تا حدودی رطوبتش را از دست داد بهترین زمان برای آبیاری است. تا حد ممکن از آبی استفاده کنید که املاح زیادی نداشته باشد. اسپری آب در حد خیس شدن برگ‌ها می‌تواند مقداری رطوبت را تامین کند، درصورت زیاده روی در این کار موجب شیوع بیماری‌های قارچی می‌شود.

  • دمای مناسب کاج مطبق

دمای 16-33 درجه برای این گیاه ایده‌آل است. گرمای زیاد موجب قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها می‌شود، در اثر سرما هم گیاه خودش را خم می‌کند، توجه داشته باشید که در تابستان مقابل باد کولر قرار ندهید.

  • خاک مناسب کاج مطبق

ترکیب پیت ماس و شن یا ترکیبات سبک دیگر برای این گیاه ایده‌آل است، توجه داشته باشید تا زمانی که احتیاج نیست گلدان را تعویض نکنید علی‌الخصوص درصورتی‌که تازه خریداری کردید. جهت تقویت در طی فصل رشد می‌توانید از کود ۱۰-۱۰-۱۰ ماهی یک بار استفاده کنید.

مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار
مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار
  • رشد کاج مطبق

قابل توجه عزیزانی که از رشد کم کاج مطبق گله‌مند هستند. رشد کاج مطبق بسیار آرام است و در سال یک طبقه و یا نهایتا دو طبقه بر طبقات خود می‌افزاید.

نکته

  • درصورتی‌که شاخه‌ها بطرف پایین خم شده‌اند

نشان دهنده این است که هوا خیلی سرد است، گیاه را به محل گرمتری انتقال دهید. دلیل دیگرش کمبود نور است، که بهتر است به مکان پرنورتر منتقل کنید.

  • درصورتی‌که برگ‌های سوزنی زرد و قهوه‌ای شده و می‌ریزند

در نگهداری کاج مطبق این مورد نشان دهنده این است که هوا گرم و خشک است، گلدان را به محل خنک‌تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید، آبیاری و آب فشانی را فراموش نفرمایید.

مراحل کاشت و نگهداری کاج مطبق گیاهی محبوب و پرطرفدار نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر