اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

اسرار موفقیت جف بزوس : موفقیت ، خواه در یک کسب و کار کوچک و خواه در یک شرکت بسیار بزرگ، مرتبط است با نوع رهبری‌ ای که دارد . این در مورد شرکتی به عظمت آمازون، که جف بزوس در راس خود دارد، نیز صدق می‌کند . جف بزوس (Jeff Bezos) ، مؤسس و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی آمازون (Amazon) ، در ردیف اول ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد .

بزوس در جوانی موفق به پایه‌ریزی کسب‌وکاری شد که اکنون بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌ فروشی آنلاین است و به میلیون‌ها مشتری پروپاقرص در جهان سرویس می‌دهد . اما آمازون چطور توانست به چنین موفقیت گسترده‌ای دست یابد، درحالی‌ که بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین در همان ابتدای مسیر منحل می‌شوند ؟

اگر چه بزوس پس از فارغ‌التحصیلی خود در سال ۱۹۸۶ چندین شغل با درآمد بالا داشت، اما او مصمم بود کسب و کار خودش را شروع کند، و در نتیجه، آمازون را به راه انداخت.

آمازون

آمازون (Amazon)، سایتی که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شده است و هم‌اکنون حدود ۳۴۰۰۰ نفر کارمند در سراسر دنیا دارد، هنوز هم با اختلاف خیلی زیاد پردرآمدترین فروشنده آنلاین است و در بین تمام سایت‌های وب هم بالاترین درآمد را دارد.

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا
اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

معمولا هر نوع کالایی را که بخواهید می‌توانید در آمازون پیدا کنید و با توجه به نمایندگانی که در کشورهای گوناگونی مانند انگلستان، اتریش، ژاپن و چین دارد، دیگر نمی‌توان آمازون را صرفا فروشگاهی آنلاین دانست. ایده ی پشت این موفقیت ها همان راز موفقیت مدیر پردرآمدترین سایت دنیا جف بزوس است.

در واقع آمازون رییس خانواده بزرگی است که اعضای قدرتمندی همچون IMDB، Zappos، Lovefilm و Alexa دارد. بهترین فروشگاه اینترنتی بعد از آمازون، کمتر از یک چهارم آمازون درآمد دارد!

در این بخش از تیترزندگی قصد داریم اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا را فاش نماییم 🙂 همراه ما باشید .

من هنوز به پایان ماجرا نرسیده‌ام ، سخت بکوشید، خوش باشید و تاریخ‌ را بسازید – جف بزوس

اسرار موفقیت جف بزوس

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا
اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

1 – سمج و انعطاف پذیر باشید

با توجه به سیستم فکری و رفتاری بزوس، کارآفرینان خوب باید سمج و قابل انعطاف باشند. بزوس با اشاره به آمازون می‌گوید : “ما در رویایی که داریم سرسخت هستیم. و در زمینه‌ی جزییات انعطاف‌پذیر هستیم. ”

2 – کارکنان خودشان مالک هستند !

یکی از مولفه‌های کلیدی این رویکرد استفاده از گزینه‌های سهام کارگران در روند استخدام بود . بزوس در نامه‌ی سال ۱۹۹۷ نوشت ، “ما همچنان به تمرکز روی استخدام و حفظ کارکنان همه فن حریف و با استعداد ادامه می‌دهیم، و همچنان دستمزد آنها را به جای پول نقد با گزینه‌های سهام کارگران پرداخت می‌کنیم. ما می‌دانیم موفقیت‌مان تا حد زیادی تحت تاثیر توانایی ما برای جذب و حفظ کارمندان باانگیزه‌ای خواهد بود که هر یک از آنها باید خودشان را مالک شرکت بدانند، و در نتیجه باید واقعا مالک باشند .”

3- آستین‌ بالا بزنید و دست‌به‌کار شوید

اگر قرار باشد صرفا به اقداماتی دست بزنید که می‌دانید ثمربخش خواهند بود، آن‌ وقت بسیاری از گزینه‌های روی میز را از دست خواهید داد.

4 – کاری را انجام بدهید که در آینده از انجام ندادنش پشیمان خواهید شد

چارچوبی یافتم و آن را چارچوب کمینه‌سازی پشیمانی نامیدم که با استفاده از آن تصمیم‌ گیری برایم خیلی راحت‌تر شد. طبق این چارچوب، خودم را در ۸۰ سال آینده تصور می‌کردم و از خودم می‌پرسیدم : از انجام ندادن چه کاری در گذشته، پشیمانم؟ می‌دانستم که حتی اگر شکست بخورم، باز هم پشیمان نمی‌شوم، اما این را هم می‌دانستم تصمیمی که از بابتش پشیمان می‌شدم، نیازمودن این فرصت بود .

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا
اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا

5 – از بازاریابی دهان به دهان بهره ببرید

اگر بتوانید تجربه‌ای عالی را برای مشتری رقم بزنید، مشتریان‌تان تجربه‌ی خود را با یکدیگر در میان خواهند گذاشت. تبلیغات شفاهی بسیار قدرتمندند.

6 – به یاد داشته باشید که «مشتری» از همه چیز مهم‌تر است

تنها چیزی که اهمیت دارد این است که به‌طرز وسواس‌گونه‌ای روی مشتری تمرکز شود. هدف‌مان این است که به مشتری‌مدارترین کسب‌وکارِ روی زمین تبدیل شویم.

7 – به‌دنبال راهکاری بگردید که بتوانید پول کمتری از مشتری بگیرید

دو نوع شرکت وجود دارد : یکی شرکت‌هایی که قصد دارند پول بیشتری از مشتری بگیرند و دیگری شرکت‌هایی که تلاش‌ می‌کنند تا مشتری پول کمتری بپردازد. ما از نوع دوم هستیم.

8 – محصولی تولید کنید که نیازهای اساسی مشتریان‌تان را برطرف کند

دو راهکار برای گسترش یک کسب‌وکار وجود دارد : یکی اینکه به‌دنبال محصولات یا خدماتی باشید که خیلی خوب از پسِ‌شان برمی‌آیید و از مهارت‌هایتان بهره بجویید؛ دیگری اینکه ببینید مشتریان‌تان به چه چیزی نیاز دارند و سپس وارونه حرکت کنید، یعنی حتی اگر لازم شد، در راستای تأمین نیازهای مشتریان‌تان، مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید .

9 – در پیِ منافع درازمدت باشید

در ادامه مبحث اسرار موفقیت جف بزوس : به زمان زیادی که پیش‌ِرو دارید، بیندیشید و طوری برای آینده برنامه‌ریزی کنید که درنهایت، رضایت‌خاطرتان تأمین شود .

اسرار موفقیت جف بزوس ثروتمندترین مرد دنیا نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر