رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو : در گذشته یکی از علائم ورود به دوران پیری سفید شدن موها بود ولی امروزه در بسیاری از جوانان شاهد سفید شدن مو هستیم که برخی افراد دلیل آن را استرس و فشارهای روحی میدانند البته نباید از تاثیر ژنتیک و تغذیه غافل شد . معمولا موها از سن 35‌سالگی شروع به سفید شدن می‌کند که موهای ریش و سبیل زودتر از موی سر سفید می‌شود .

سفید شدن موهای سر از ناحیه شقیقه شروع شده و سپس به فرق سر میرسد . اگر موی یک فرد سفیدپوست زودتر از 20‌سالگی و سیاهپوست زودتر از 30 سالگی سفید شود ، به آن سفید شدن زودرس مو می‌گویند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم به این موضوع یپردازیم که چه رابطه ای بین سفید شدن زودرس مو و استرس وجود دارد پس همراه ما باشید .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو
رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

معمولا روی پوست سر هر فرد حدود 100 هزار روزنه فولیکولی به شکل قطره اشک وجود دارد که در هر یک از آنها ممکن است چندین تار مو رشد کنند . در انتهای هریک از فولیکول‌ های مو ، سلول‌های ملانوسیت وجود دارد که رنگدانه های ملانین را تولید کرده و باعث سیاهی تار مو میشود درواقع میتوان گفت رنگ اصلی تارهای مو همان سفید (یا رنگ متمایل به سفید) است که با ورود ملانین به تار مو رنگ آن را تیره میکند .

اگر به هر دلیل مقدار ملانین کاهش یابد ، موها رنگ تیره خود را به تدریج از دست داده و روشن تر میشوند . سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد ولی برخی عوامل همچون ژنتیک ، تغذیه ، بیماری های خاص و استرس میتوانند در زمان جوانی باعث سفید شدن موها شوند .

البته باید گفت استرس نقشی چشمگیر در سفید شدن موها ندارد بلکه عوامل ژنتیکی قوی‌ترین نقش را در آغاز تغییر رنگ مو دارند . به گفته نینا گود از انجمن متخصصین پوست و مو بریتانیا ، برای اکثریت قریب به اتفاق مردم سفید شدن مو با آن چه انجام می دهند ، ارتباطی ندارد و عوامل ژنتیکی در پس آن قرار دارند .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو
رابطه بین استرس و سفید شدن مو

نتایج مطالعات

طبق نتیجه یک مطالعه که در سال 2011 انجام شد ، مشخص شد مواجهه بلند مدت با استرس بر DNA تاثیرگذار بوده و می تواند موجب تغییر در ژن هایی شود که مسئول رنگ مو هستند . مطالعه ای دیگر در سال 2009 نشان داد که از دست رفتن رنگ مو به دلیل افزایش سن است ، زیرا تولید پروتئینی که از مو در برابر فرآیندی طبیعی سفید شدن موها ، محافظت می کند کاهش می یابد .

پس میتوان نتیجه گیری کرد که استرس و فشار روانی اگرچه مشکلات زیادی برای بدن بوجود می آورند اما تاثیر خیلی زیادی در مورد سفید شدن موها ندارد .

از دلایل اصلی سفید شدن مو می‌تـوان بـه نوع رژیم غذایی نـامناسب ، کمبود برخی مواد مغذی مانند ویتامین B12 ، آهن ، مس ، منگنز ، تیتانیوم و ید در رژیم غذایی روزانه و وراثت اشاره کرد . همچنین استفاده از وسایل الکتریکی مانند سشوار ، بیماری تیروئید ، کم‌خونی ، رژیم‌های لاغری بسیار سخت و طولانی‌مدت ، افزایش گلبول‌های سفید خون و استفاده از دخانیات و سیگار از دیگر عوامل سفیدی زودرس موها هستند .

رابطه بین استرس و سفید شدن مو نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر