پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

شاید به ظاهر صحبت در مورد هموروئید زیاد جالب نباشد ولی همانطور که میدانید و یا شاید تجربه کرده باشید این ناراحتی در افراد زیادی بروز کرده و آنها را با مشکلات زیادی روبرو میکند . هموروئید یا بواسیر ، همان رگ‌های خونی بزرگ‌شده در ناحیه پایانی روده هستند و زمانی تبدیل به یک مشکل می‌شوند که باعث خارش ، درد و خونریزی در ناحیه مقعد شوند . با توجه به شیوع این ناراحتی که اغلب بدلیل سبک زندگی ناسالم رخ میدهد ، اگر حتی به این ناراحتی دچار نشده اید بهتر است نکاتی که در این مقاله ذکر میشود را رعایت کرده و از بروز هموروئید پیشگیری نمایید . با تیترزندگی همراه باشید تا نکات مهمی در مورد پیشگیری از هموروئید را بیان کنیم .

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده
پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

پیشگیری از هموروئید

همانطور که می دانید به التهاب و اتساع وریدهای انتهایی روده (در ناحیه مقعد) که با ایجاد گره همراه است هموروئید یا بواسیر گفته میشود . هموروئید از جمله بیماریهای بسیار شایعی است که تقریبا در ۷۰ درصد افراد بالای سی سال دیده می شود البته هموروئید حاد در هر سنی ممکن است بروز پیدا کند اما درصد پیدایش آن در میان جوانان و افراد میانه سال بیشتر است . اصلی ترین دلیل ایجاد این ناراحتی ، فشار آوردن به ناحیه مقعد در زمان دفع مدفوع است که باعث بزرگ شدن و التهاب رگ های روده شده و به تدریج توده ای در انتهای روده تشکیل میشود .

این توده که همان رگ متورم شده است بسیار حساس بوده و در زمان دفع مدفوع خشک (یبوست) با کمترین فشاری دچار خونریزی میشود و مشکلات بیشتری را بوجود می آورد . پس بنابراین اصلی ترین راه برای جلوگیری از هموروئید ، پیشگیری از یبوست است .

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده
پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

افزایش مصرف فیبر

همانطور که اطلاع دارید فیبرهای غذایی در بدن انسان قابل هضم و جذب شدن نبوده و دفع میشوند اما فواید زیادی برای بدن دارند از جمله اینکه حرکت محتویات روده ها را آسان کرده و از بروز بسیاری از ناراحتی های روده جلوگیری می کنند . مهمترین منابع برای دریافت فیبر غذایی استفاده فراوان از میوه و سبزیجات در رژیم غذایی است .

در تمامی میوه ها و سبزیجات مقداری فیبر وجود دارد ولی اگر بخواهید میزان بیشتری فیبر دریافت کنید میتوانید از : نارگیل ، انجیر ، توت فرنگی ، نخود فرنگی ، بامیه ، کلم ، شلغم ، حبوبات ، آجیل و دانه های خوراکی استفاده کنید . پژوهش های صورت گرفته نشان می دهد افرادی که از رژیم غذایی خود فیبر کمی دریافت می کنند ، مستعد ابتلا به یبوست مکرر هستند و در نتیجه، خطر ابتلا به هموروئید آنها را بیشتر تهدید می کند .

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده
پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

افزایش رطوبت بدن

نکته دیگری که برای پیشگیری از هموروئید باید مورد توجه قرار گیرد افزایش رطوبت بدن است . مطالعات نشان داده اند که هموروئید اغلب پس از یک دوره یبوست شکل می گیرد و بهترین روش برای پیشگیری از یبوست تامین آبی کافی برای بدن است . اگر بدن به میزان کافی رطوبت نداشته باشد ، روده ها در زمان جذب مواد غذایی ، مقدار بیشتری آب جذب میکنند تا رطوبت بدن را تامین کنند و این کار باعث خشکی و سفتی مدفوع میگردد . دلیل دیگری که باعث سفتی مدفوع میشود ، به تاخیر انداختن دفع مدفوع است چرا که هرچقدر زمان اجابت مزاج بیشتر به تاخیر بیفتد روده رطوبت بیشتری را جذب کرده و باز همان مشکل بوجود می آید . پس لازم است که از طریق نوشیدن آب سالم و مواد غذایی آبدار ، رطوبت مورد نیاز بدن تامین شود .

تحرک بیشتری داشته باشید

پژوهش صورت گرفته توسط مرکز سلامت هاروارد رابطه ای مستقیم بین یک سبک زندگی فعال و کاهش خطر ابتلا به هموروئید را نشان داده است . به عنوان مثال ورزش کردن عاملی کلیدی در قضای حاجت سالم و منظم محسوب می شود و نیازی به ذکر این نکته نیست که از انواع مختلف بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی پیشگیری می کند . لذا انجام روزانه 30 دقیقه تمرینات ورزشی توصیه می شود تا از عملکرد درست دستگاه گوارش و حرکات روده اطمینان حاصل شود .

در حقیقت ، نیازی نیست که برای افزایش تحرک خود در یک مسابقه دو مارتن شرکت کنید و راه رفتن پس از صرف شام یا دوچرخه سواری می تواند میزان تحرک شما را افزایش دهند . توجه داشته باشید که تمرینات سنگین کار با وزنه می توانند به واسطه فشار بیش از حد نتیجه ای معکوس برای شما به همراه داشته باشند .

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده
پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده

برخی نکات مهم

از مهمترین نکاتی که میتوان رعایت کرد میتوان به اجابت مزاج به موقع و خودداری از نشستن طولانی در دستشویی اشاره کرد . بهترین زمان برای اجابت مزاج معمولا 60 دقیقه پس از صرف غذا می باشد . صبح ها پس از صرف صبحانه و یا پس از شام شاید زمان مناسبی باشد . خودداری از زور زدن طولانی موقع اجابت مزاج و جلوگیری از ایستادن های طولانی مدت در محل کار یا منزل نیز از اهمیت زیادی برخوردار است .

استفاده از آب گرم جهت شستشو در موقع اجابت مزاج . لگن آب گرم پس از اجابت مزاج ( حداقل روزانه 2 مرتبه صبح و عصر و هر بار به مدت 20 دقیقه) استفاده کنید . استفاده از پمادهای موضعی از قبیل آنتی هموروئید یا شیاف و لیدوکائین طبق دستور پزشک . درمان جراحی برای هموروئید های پیشرفته می باشد که توسط جراح ، بافتهای بواسیری برداشته و بخیه می شوند ، که مراقبت هایی پس از عمل نیاز است .

پیشگیری از هموروئید با رعایت این نکات مهم و ساده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر