محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی : محدوده فشار خون طبیعی در طول زندگی ، یعنی از نوزادی تا پیری تغییر پیدا می کند . از آن جا که افزایش فشار خون در نوزادان بسیار نادر است ، بعید است که وقتی کودک سالمی را به پزشک می برید فشار خونش را اندازه گیری کند . اما در بزرگسالان و افراد مسن این موضوع صدق نمی کند. زیرا در این سنین ابتلا به فشار خون و متعاقب آن بیماری های قلبی شیوع دارد . محدوده فشار خون طبیعی در این سنین کمتر از ۸ روی ۱۲ است . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

فشار خون چیست ؟

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
فشار خون به انگلیسی Blood Pressure به مقدار فشاری گفته می‌شود که توسط خون به دیواره رگ‌ها وارد می شود . فشار خون در نزدیکی قلب بیشتر بوده و با فاصله گرفتن از قلب کم تر می شود . فشار خون به وسیله دو شماره قابل برآورد است .

1 – فشار خون سیستولیک

هنگامی که قلب منقبض می شود با فشار زیاد خون را به سمت رگ های خونی می فرستد و این فشار خون سیستولیک (بیشترین شماره) شماست . یک فشار سیستولیک طبیعی و نرمال زیر 120 می باشد . فشار سیستولیک 140 یا بیشتر فشار خون بالا محسوب می شود .

2 – فشار خون دیاستولیک

فشاری که هنگام منبسط شدن قلب ثبت می شود، فشار خون دیاستولیک (کمترین شماره) نامیده می شود . یک فشار خون دیاستولیک معمولی و نرمال کمتر از 80 است.

اندازه گیری فشار خون

اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید بطور دوره ای نسبت به انجام آن اقدام کنند . اغلب افراد مسن دارای فشار خون بالا هستند و خودشان خبر ندارند البته فشار خون بالا در جوانان هم دیده میشود . به همین علت هر فرد بالغ چه مشکل داشته یا نداشته باشد لازم است که حداقل هر ۲-۱ سال یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرد تا در صورت غیر طبیعی بودن آن، به موقع نسبت به درمان اقدام کند چراکه حتی فشارخون ‌بالای بدون علامت هم موجب عوارض غیر قابل درمان و عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و… می‌باشد .

طبقه بندی فشارخون

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
دراین طبقه بندی آستانه فشارخون بدون در نظر گرفتن سایر عوامل خطر و بیماریهای همراه برای افراد بزرگسال 18 سال و بالاتر تعیین شده است. فشارخون طبیعی در یک فرد سالم در حال استراحت کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول کمتر از 120 و دیاستول کمتر از 80 میلی متر جیوه است.

انواع فشار خون

1 – فشارخون طبیعی : فشار خون مناسب برای سنین مختلف در حال استراحت کمتر از 120/80 میلی متر جیوه است. یعنی در فشار خون طبیعی فشار سیستول کمتر از 120 و دیاستول کمتر از 80 میلی متر جیوه است که بهترین فشار خون است.
2 – قبل از ابتلا به فشار خون : بین120 -139/80 -90 میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول بین 120 و 139 و یا فشار دیاستول بین 80 و 90 میلی متر جیوه است. منظور مقدار فشارخونی است که ما بین مقدار طبیعی و مقدار فشارخون بالا است.
3 – فشارخون پائین : زمانی رخ میدهد که فشار سیستول کمتر از 90 میلیمتر جیوه باشد و فشار دیاستول هم پایینتر از 60 میلیمتر جیوه باشد یا 25 میلیمتر جیوه کمتر از مقدار فشارخون طبیعی هر فرد باشد.
4 – فشارخون متوسط : بین 140 -159/90 -99 میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول بین 140 و 159 و یا فشار دیاستول بین 90 و 99 میلی متر جیوه است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون باالی مرحله یک محسوب میشوند.
5 – فشارخون شدید : 160/100میلی متر جیوه است. یعنی فشار سیستول 160 میلی متر جیوه و بیشتر و یا فشار دیاستول 100 میلی متر جیوه و بیشتر است. اگر فقط فشار سیستول یا فقط فشار دیاستول در این حد باشد، باز هم فشارخون بالای مرحله دو محسوب میشوند.
فشارخون پایین گاهی نشانه ای از موارد جدی مثل شوک است که یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر فرد سر گیجه دارد یا احساس ضعف و بیحالی دارد و فشارخون وی هم کمتر از حد طبیعی است، باید با پزشک خود تماس بگیرد.
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف

فشار خون طبیعی و نرمال برای زنان

فشار خون 120/80 و پایین تر به عنوان فشار خون طبیعی و نرمال برای زنان می باشد. توجه داشته باشید که در دوران قاعدگی و حاملگی و همچنین پس از سن 55 سالگی به دلیل کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون احتمال افزایش فشار خون در زنان بیشتر می شود.

فشار خون نرمال برای آقایان و مردان

فشار خون 120/80 و پایین تر به عنوان فشار خون طبیعی و نرمال برای آقایان در نظر گرفته می شود. فشار خون در مردان تا قبل از 35 سالگی با فشار خون خانم ها یکسان است اما بعد از 35 سالگی احتمال افزایش فشار خون در مردان بیشتر می شود . پس از سن 55 سالگی احتمال افزایش فشار خون در زنان بیشتر می شود . پس از سن 50 سالگی احتمال ابتلا به فشار خون بالا و بیماری قلبی عروقی در مردان افزایش می یابد. اصلاح شیوه زندگی، ورزش و داروهای ضد فشار خون برای کنترل فشار خون بالا در آقایان توصیه می شوند .

فشار خون نرمال برای ورزشکاران

ورزشکاران به دلیل ورزش و فعالیت بدنی، ضربان قلب پایین تر و در نتیجه فشار خون پایین تری نسبت به افراد عادی دارند، فشار خون مطلوب برای ورزشکاران کمتر از 120/80 می باشد.
یک جلسه تمرین هوازی با شدت متوسط ​​می تواند به کاهش فشار خون منجر شود که تا 22 ساعت اثر آن باقی می ماند. ورزش منظم ایروبیک دارای اثرات پایدار دراز مدت بر فشار خون است، برای افراد با فشار خون طبیعی 30 تا 45 دقیقه ورزش هوازی باعث کاهش 3 تا 5 میلی متر جیوه در فشار سیستولیک و 2 تا 3 میلی متر جیوه در فشار خون دیاستولیک می شود.
همچنین ورزش منظم موجب کاهش ​​7 میلی متر جیوه در فشار سیستولیک و 5 میلی متر جیوه در فشار دیاستولیک در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود.

فشار خون نرمال در بارداری

در دوران بارداری خانم ها تغییراتی در فشار خون آن ها ایجاد می شود، معمولا فشار خون سیستولیک 5 تا 10 شماره و فشار خون دیاستولیک 10 تا 15 شماره در طول 24 هفته اول بارداری کاهش می یابد . فشار خون بالا در دوران بارداری خطر زایمان زودرس، محدودیت رشد جنین و انقباض جفتی را افزایش می دهد. کاهش مصرف نمک، ورزش و استراحت برای درمان فشار خون بالا مفید هستند . فشار خون بالا بعد از زایمان هم خطرناک بوده و خطر پره اکلامپسی را افزایش می دهد . افت فشار خون در بارداری هم می تواند نگران کننده باشد، زیرا ممکن است باعث مشکلاتی از جمله سرگیجه و غش و حتی مرگ شود.

روش های تشخیص فشار خون بالا

محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف
مرحله 1
فشار خون طبیعی کمتر از 120/80 است و فشار خون بالا بیشتر از 140/90 می باشد. اگر فشار خون بالا دارید، فشار خون تان باید منظم توسط پزشک کنترل شود.
مرحله 2
اگر فشار خون شما به بالاتر از 180/110 برسد در مرحله ی بحران هستید و باید سریع به پزشک مراجعه کنید.
مرحله 3
هنگامی که فشار خون شما به شدت بالا برود دچار علایمی از جمله سردرد شدید، تنگی نفس، خونریزی بینی یا اضطراب شدید می شوید در این هنگام باید به اورژانس یا بیمارستان مراجعه کنید.
اگر برای کنترل فشار خون دارو مصرف می کنید بهتر است که داروی خود را به صورت منظم مصرف کنید، به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید و اگر می توانید فشار خون خود را به طور مرتب در خانه بررسی کنید.
محدوده فشار خون نرمال و طبیعی برای سنین مختلف نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر