تیترزندگی
اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 2

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۲

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۲:در ادامه مقاله راهکارهای افزایش اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار قصد داریم شما را با سایر تکنیک ها آشنا نماییم. با تیترزندگی همراه باشید!

  • چگونه می‌شود اگر این کار را هم امتحان کنیم؟

درصورتی‌که به جای این که صحبت‌ها و نظرات خود را درقالب سؤال بیان کنید، آن‌ها را مستقیماً بپرسید. طرف مقابل بااحتمال بیشتری شما را جدی می‌گیرد و می‌توانید اعتماد آن‌ها را جلب نمایید. ارائه‌ی یک ایده در قالب یک جمله‌ی سؤالی شانس رد شدن آن را افزایش می‌دهد و به شما احساس مورد انتقاد واقع شدن می‌دهد. درکنار آن، مطرح کردن یک ایده‌ی غیرسوالی به شکل سؤال، شانس از دست دادن مالکیت ایده‌تان را هم دربر دارد.

از سویی این کار نشان می‌دهد شما خودتان فکر نمی‌کنید ایده‌ی ارزشمند، معتبر و قابل سرمایه گذاری دارید، مگر اینکه تمام اشخاص این‌گونه فکر کنند. این ترس درونی دروجود بسیاری از زنان است که براین باورند که “نکند به اندازه‌ی کافی خوب نباشم”.

راهکار ویژه: هرزمان نظر یا پیشنهادی دارید، آن را به شکل یک جمله‌ی غیرسوالی مطرح کنید. جمله‌ی “نظرتان چیه اگر به سراغ مشتریان جدید برویم؟” قدرت کمتری نسبت به جمله‌ی “فکر می‌کنم می‌توانیم گروه جدیدی از مشتریان که بهتر در مقابل فعالیت‌های بازاریابی ما توجیه می‌شوند را هدف قرار دهیم.” دارد. پیش از این که حرف بزنید ایده‌ی خود را ارزیابی کنید و آن را به شکل سؤالی درآورید و به شکل “من فکر می کنم …” یا “به اعتقاد من …” در آورید. این تکنیک موقعیت مناسبتری برای ایده‌ای که قصد انتقالش را دارید فراهم می‌کند

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 2
اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۲
  • با لحن سؤالی و با کش و قوس‌های اغراق‌آمیز به کلمات صحبت نکنید

عادت‌هایی در لحن صحبت یا تغییر تن صدا مانند بالا برن صدا در پایان جملات، کش و قوس دادن کلمات در زمان بیان آن‌ها، بیرون آوردن کلمات به صورت غیرعادی از حنجره، حواس مخاطبان را پرت می‌کند. یکی از علایمی که می‌توانید متوجه شوید آیا بیش از اندازه تن صدای خود را زیر می‌کنید این است ببینید صدایتان را در پایان جملات بالا می‌برید یا نه (به صورتی که انگار در حال سؤال پرسیدن هستید). این نوع بیان عدم اطمینان شما را نشان می‌دهد و احتمال دارد در میان مخاطبان عدم اطمینان نسبت به شما ایجاد شود. منظور ما این نیست همانند آقایان صحبت کنید، بلکه باید به صورتی صحبت کنید که عادات گفتاری‌تان قدرت پیام شما را پایین نیاورد.

راهکار ویژه: از تکنیک اتکا (kinesthetic anchoring) استفاده نمایید؛ یعنی در زمان خواندن از روی کتاب یا مجله یک دست خود را مستقیم جلوی صورتتان دراز کنید. زمانی‌که به انتهای جمله رسیدید، دست خود را پایین بیاورید و هم‌زمان با این کار تن صدای خود را هم پایین بیاورید. حرکت دست شما به سمت پایین موجب می‌شود صدایتان آسان‌تر کنترل شود و پایین بیاید.

  • ممنونم

نباید جهت نشان دادن توجهتان نسبت به هرچیزی از علامت تعجب یا شکلک‌ها (اموجی) استفاده کنید. افزودن علایم احساسی مانند شکلک‌ها به صحبت‌هایتان از یک باور درونی تأثیر گرفته که ما نسبت به مهربان، ارزشمند یا دوست داشتنی به نظر رسیدن خود داریم. این حرکتی برای “حفظ صلح و آرامش” است که انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که از پیاممان برداشت مثبتی می‌شود؛ این یک تضمین نامطمئن برای چیزی است که به صورت کامل از کنترل ما خارج است. نشان دادن احساسات به ویژه در محیط‌های کاری، برای این که به‌روز شدن یک محصول چقدر خوب است یا چقدر برای یک همکار هیجان زده هستید می تواند تکنیک اشتباهی باشد.

راهکارهای ویژه: به جای فوران احساسات، تلاش کنید مشاهدات دقیق‌تری انجام دهید: ” به نظر می‌رسد رئیس جدید بازاریابی نیروی جدید ارزشمندی برای تیم باشد.” این جمله تمایل شما را در سطح حرفه‌ای و کاری نشان می دهد. برای نوشتن ایمیل، به زبان مدیران ارشد شرکتتان توجه نمایید و الگوی ارتباطی نوشتاری خود را با آن‌ها هماهنگ کنید.

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 2
اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۲
  • آیا حرف من منطقی به نظر می رسد؟

در ادامه مبحث اعتماد به نفس پایین زنان : شاید اطرافیان شما را شخصی منطقی می‌دانستند، اما پیش از این که چنین پرسشی بپرسید. اگر مدام سؤالات این چنینی چون “درست دارم توضیحش می‌دهم؟” بپرسید، این اجازه را به مخاطبان می‌دهید از خود بپرسند آیا حرف‌هایتان منطقی، عاقلانه و صحیح هستند؟ این جملات نشان از آن دارد شخص خود را فاقد شرایط لازم برای صحبت درباره‌ی آن موضوع می داند.

راهکار ویژه: درصورتی‌که می‌خواهید متوجه شوید سایرین مطلب شما را درک کرده‌اند یا می‌خواهید زمینه‌ی مشارکت یا همکاری را فراهم کنید راه حل بهتر این است بگویید: “مشتاق شنیدن افکار و سؤالات شما هستم.”

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر