تیترزندگی
اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 1

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۱

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۱:مغز زنان همواره برای داشتن هوش هیجانی زیاد و برقراری ارتباطات مؤثر برنامه ریزی شده است. ذهن زنان نیز جهت درک و خواندن مفاهیم زبان کلامی و غیرکلامی سایرین، از جمله چهره‌ی افراد، تن صدا و زبان بدن تنظیم شده است. احتمال دارد مهارت زنان در برقراری ارتباطات از همین توانایی‌ها سرچشمه بگیرد. این توانایی‌ها جهت حفظ روابط موردنیاز است که احتمال دارد در زمان برقراری ارتباطات کلامی موجب شود آن‌ها به سمت سوی ساختارهای کلامی ویژه‌ای بروند که کمبود اعتماد به نفس و عدم اقتدار را به شخص مقابل انتقال می‌دهد؛ اما در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در دو بخش به بررسی اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن بپردازیم. با ما همراه باشید

  • فقط

واژه‌ی “فقط” از قدرت کلام شما می‌کاهد و در شما حالت دفاعی و حتی عذرخواهانه ایجاد می‌کند. هنگامی‌که می گویید “فقط می‌خواستم بگویم که حاضر هستم…” احتمال دارد شخص مقابل این طور برداشت کند: “شرمنده که وقت شما را می گیرم …” یا “شرمنده که دائما مزاحم شما می شوم …”. این گفتار به‌عنوان سپری برای پیشگیری از طرد شدن، “نه” شنیدن یا شیوه‌ای برای جلوگیری از ناراحتی برای اینکه زیادتر از حد خواسته باشیم، به کار می‌رود.

راهکار ویژه: همه ایمیل‌ها و پیام‌های خود را با تغییر این واژه مورد بازبینی قرار دهید. بررسی کنید در کدام قسمت‌ها بیش از حد از “فقط” استفاده کرده‌اید؟ این واژه را از نوشته‌های خود حذف کنید تا ببینید با این کار چقدر جملاتتان قدرتمندتر و تأثیرگذارترخواهد شد. بدین صورت در طول زمان می‌توانید این تغییر را در مکالمات روزمره خود نیز اعمال نمایید.

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 1
اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۱
  • من درباره این موضوع تخصص خاصی ندارم، اما …

خانم‌هایی که کمبود اعتماد به نفس دارند، مکالمات خود را با جملاتی مانند “مطمئن نیستم عقیدت در این باره چیست، ولی …” آغاز می کنند. معمولاً این عبارات را در مکالمات خود استفاده می‌کنند تا شخصی مغرور و ازخودراضی به نظر نیایند یا شاید هراس این را دارند که مرتکب اشتباه شوند. مشکل اصلی این است استفاده از عبارت‌های شرطی قدرت جمله‌ی شما را زیر سؤال می‌برد. بعضی اوقات نظراتی می‌دهیم که به جایی نمی‌رسد، حتی بعضی اوقات مشخص می شود نظراتمان اشتباه بوده اند. هر شخصی احتمال دارد دچار اشتباه شود و این به قیمت از دست دادن کار یا اعتبار شما نخواهد بود. نباید پیش از بیان نظراتتان توضیح دهید چرا ممکن است اشتباه کرده باشید، این کار تنها وقت و لغات را هدر می دهد.

راهکار ویژه: درصورتی‌که به صورت ناخودآگاه از عبارت‌های شرطی استفاده می‌کنید، پیش از شروع سخنرانی در جلسات یا مکالمات تلفنی تا سه بشمارید. این مکث فرصت لازم برای فکر کردن و تغییر ساختار جمله را با حذف عبارات شرطی در اختیار شما قرار می‌دهد و اعتبار بیشتری به جملاتتان می‌بخشد.

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن 1

اعتماد به نفس پایین زنان در محیط کار و راهکارهای برطرف کردن آن ۱

  • نمی توانم

زمانی‌که از این عبارت استفاده می‌کنید همه تمرکز خود را روی کارهایتان از دست خواهید داد. “نمی‌توانم” این مفهوم را القا می کند که توانایی‌های لازم برای انجام کار را ندارید، درصورتی‌که ممکن است تنها منظورتان این بوده است نمی‌خواهید آن کار به خصوص را انجام دهید. استفاده مکرر از “نمی‌توانم” نشانه‌ی ترس از شکست یا عدم علاقه به پذیرش محدودیت ها می‌باشد. زمانی‌که از عبارت “نمی توانم” استفاده می‌کنید خود را محدود کرده‌اید و به ترس امکان می دهید بر شما غالب شود.

راهکار ویژه: با جایگزین کردن عبارت “نمی‌خواهم” به جای “نمی‌توانم” مالکیت جمله را به دست بگیرید. این تغییر ناچیز می تواند استقلال و کنترل شما را نشان دهد، به ویژه در محل کار که احتمال دارد فکر کنید از هر طرف دستوراتی به شما اعمال می شود. ممکن است استفاده از این عبارت در ابتدا حس ترساندن یا وادار کردن را القا کند، اما حدومرزهایتان را تعیین می‌کند تا در زندگی شغلی خود به تعادل برسید.

 

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر