آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

زنجبیل یکی از مواد گیاهی پرمصرف در خانواده های ایرانی است که از زمان‌های قدیم در طب سنتی و در آشپزی ایرانی برای پخت انواع غذا و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد . زنجبیل درواقع ریشه زیرزمینی گیاهی است خودرو که در مناطق گرم و مرطوب می روید . این گیاه فواید زیادی برای بدن دارد مثلا اگر همیشه نفخ می‌کنید میتوانید کمی زنجبیل به چای خود اضافه کنید و یا برای کاهش وزن یک تکه‌ی کوچک زنجبیل تازه و پوست‌کنده بجوید . خبر خوش اینست که شما میتوانید این گیاه را در منزل پرورش دهید . برای آموزش کاشت زنجبیل در گلدان با تیترزندگی همراه باشید .

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان
آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

همانطور که میدانید زنجبیل هم خاصیت دارویی دارد و هم غذا را خوشمزه می کند . شما براحتی می توانید زنجبیل تازه را در یکی از گلدان های منزل بکارید و در خانه از زنجبیل تازه استفاده کنید . یکی از موارد استفاده از زنجبیل کاهش وزن است جویدن روزی ۵ دقیقه از این گیاه سبب بالا رفتن چربی سوزی بدن می شود . همچنین برای از بین بردن سردرد و اسپاسم عضلانی هم نافع است . دمنوش این میوه معجزه آسا برای سردردهای ضربان دار دوران قاعدگی و حالت تهوع ناشی از آن بسیار توصیه می شود . با همه خواص مفیدی که این گیاه دارد شاید بخواهید خودتان آن را بکارید . برای کاشت زنجبیل اولین قدم این است که یک زنجبیل تازه (جوانه زده) داشته باشید . هرچقدر زنجبیل تازه تر باشد پوست آن نازک تر است .

مراحل کاشت زنجبیل در گلدان

این غده زنجبیل را در یک دستمال کاغذی مرطوب پیچیده و در یک نایلون قرار داده و درب نایلون را می بندیم و در جای تاریک نگه می داریم تا جوانه بزند . پس از یک هفته زنجبیل جوانه زده را باید بکاریم . برای این منظور یک گلدان مناسب را با خاک مقوی و کود پر کرده و آب بزنید . توجه داشته باشید که در کف گلدان باید چندین سوراخ برای خارج شدن آب اضافی از ته گلدان وجود داشته باشد . خاکی که استفاده می کنید نیز باید به خوبی آب را عبور دهد. مثلا خاک شنی با خاک برگ غنی مناسب است . یا اگر می خواهید زنجبیل را داخل باغچه بکارید بهتر است مقداری ماسه شنی به آن اضافه کنید تا خاک تان زهکشی مناسب داشته باشد .

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان
آموزش کاشت زنجبیل در گلدان

برای داخل خانه می توانید از ترکیبی که شامل 50 درصد کوکوپیت + 40 درصد پرلیت + 10 درصد پیت ماس یا 60 درصد کوکپیت + 40 درصد پرلیت نیز استفاده کنید . حتما برای ته گلدان از سنگ ریزه یا برای اینکه سبک تر باشد از پوکه صنعتی استفاده کنید . پس از قرار دادن زنجبیل در خاک به مقدار 3-4 سانتی متر روی آن خاک ریخته، آبیاری کنید و منتظر بمانید تا گیاه شما جوانه بزند . در این مدت با اسپری کردن آب محیط را مرطوب نگه دارید . به یاد داشته باشید بهترین زمان کاشت زنجبیل در بیرون از منزل فصل بهار می باشد. دمای محیط زنجبیل نباید کمتر از 10 درجه باشد، بنابراین اگر در جایی با آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید می توانید زنجبیل را در بیرون از خانه نیز پرورش دهید .

توجه

توجه داشته باشید که این گیاه در هوای سرد به عمل نمی آید همچنین تابش نور خورشید هم باید معتدل باشد . زنجبیل گیاهی کند رشد می باشد و ممکن است یک تا دو هفته برای جوانه زنی زمان نیاز داشته باشد. همچنین به مدت 3-4 ماه نیز برای رشد کافی زمان نیاز دارد . در طول ۱۰ تا ۱۲ ماه برگ های زنجبیل شما به قد ۵۰ تا ۶۰ سانت می رسد . غده های که در زیر خاک بوجود می آیند را می توانید از زیر خاک درآورده ، برش دهید و از آنها استفاده کنید .در این بخش با آموزش کاشت زنجبیل در گلدان همراهتان بودیم.

آموزش کاشت زنجبیل در گلدان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر