تیترزندگی
افزایش سوخت و ساز بدن با 8 راهکار ساده اما کارساز

افزایش سوخت و ساز بدن با ۸ راهکار ساده اما کارساز

سوخت و ساز بدن یا به عبارتی دیگر متابولیسم، پروسه‌ای است که طی آن مواد غذایی خوراکی بعد از تبدیل شدن به شکل کوچکتر و قابل جذبشان جهت تبدیل شدن به ترکیبات ذخیره‌ای و یا مصرف شدن در راه تولید انرژی به کار گرفته می‌شوند. در این قسمت از تیترزندگی قصد داریم به راهکارهای افزایش سوخت و ساز بدن بپردازیم.

باید درنظر داشته باشید که سوخت و ساز بدن هنگامی افزایش پیدا می‌کند که این فرایند با سرعت زیادی صورت گیرد. افزایش سوخت و ساز موجب می‌شود احتاج بدن به انرژی و در نتیجه افزایش مصرف مواد انباشته شده در بدن مانند چربی‌ها و قندها جهت تامین انرژی، بیشتر بشود. به همین جهت می‌توان گفت که سرعت متابولیسم یا سوخت و ساز به معنی سرعت سوختن کالری در بدن است .

موارد اول

افزایش سوخت و ساز بدن با 8 راهکار ساده اما کارساز
افزایش سوخت و ساز بدن با ۸ راهکار ساده اما کارساز
  1. با اضافه کردن ماده‌ای به نام “کپسایسین” که در انواع فلفل و سس تند چیلی وجود دارد، می تونید میزان متابولیسم بدنتان را افزایش داد!
  2. آب بنوشید؛ بدن ما جهت سوخت و ساز و سوزوندن کالری به آب احتیاج دارد، بدن با کمترین کم آبی میزان سوخت و سازش رو کمتر می‌کند؛ کارشناسان براین باورند که اشخاصی که در روز ۸ لیوان یا بیشتر آب خالص می نوشند، میزان سوختن کالری در بدن آنها بسیار بیشتر از اشخاصی است که در روز ۴ لیوان آب می نوشند!
  3. صبحانه بخورید؛ درصورتی‌که شما تا پیش از ساعت ۱۰ صبح، صبحانه نخورید، متابولیسم بدنتان آهسته و کند می‌شود. خوردن صبحانه موجب افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می‌شود!
  4. بیشتر اما کمتر غذا بخورید، پخش کردن حجمی از غذا در وعده‌های زیاد به شدت میزان سوخت و ساز بدنتان را زیاد می‌کند؛ خوردن مقادیر کم غذا در وعده های متعدد، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

موارد دوم

افزایش سوخت و ساز بدن با 8 راهکار ساده اما کارساز
افزایش سوخت و ساز بدن با ۸ راهکار ساده اما کارساز
  1. گرسنه نمونید ؛ درصورتی‌که در حال کم کردن وزن با سوخت و ساز بدن یا به عبارتی دیگر متابولیسم، پروسه‌ای است که طی آن مواد غذایی خوراکی بعد از تبدیل شدن به شکل کوچکتر و قابل جذبشان جهت تبدیل شدن به ترکیبات ذخیره‌ای و یا مصرف شدن در راه تولید انرژی به کار گرفته می‌شوند. هستید، تلاش کنید هیچ موقع گرسنه نمانید، زیراکه گرسنه ماندن موجب می‌شود سوخت و ساز بدن به سرعت پایین بیاد. هیچ گاه ۵ تا ۶ ساعت بین وعده های غذایی‌تان فاصله نیندازید.
  2. برنامه غذایی منظم داشته باشید ؛ سر ساعاتی خاص بین ۴ تا ۶ وعده غذای کم کالری ولی مفید داشته باشید. سینه مرغ، سبزیجات، میوه ها و… انتخاب‌های بسیار مناسبی هستند.
  3. چای سبز استفاده کنید ؛ چای سبز منبع غنی از کافئین و کاتچین‌ها در رژیم غذایی است. مطالعات نشان داده است نوشیدن دو فنجان چای سبز در روز علاوه بر افزایش زیاد متابولیسم بدن، در روند کاهش وزن، به شادابی بدن به شدت کمک می‌کند!
  4. برای افزایش سوخت و ساز بدن پیاده روی کنید ، پیاده روی با سرعت کم بسیار مفید است؛ به همین جهت تلاش داشته باشید روزانه حداقل ۴۵ دقیقه پیاده‌روی با سرعت ثابت و بدون استراحت داشته باشید.

نویسنده بخش تناسب اندام

اضافه کردن نظر