رژیم متناسب با فرم بدن

تناسب اندام ایده‌آل با رژیم متناسب با فرم بدن

تناسب اندام ایده‌آل با رژیم متناسب با فرم بدن

تناسب اندام ایده‌آل با رژیم متناسب با فرم بدن : آیا برایتان پیش آمده است که ببینید دو شخص با فرم بدن متفاوت یک نوع رژیم و یک نوع برنامه ورزشی را دنبال کنند و دو نتیجه‌ی متفاوت بگیرند؟ علت چنین اتفاقی این است که نوع بدن اشخاص و ژنتیک، می‌تواند روی تناسب اندام تاثیرگذار باشد. با تیترزندگی همراه باشید تا به بررسی رژیم متناسب با فرم بدن اشخاص بپردازیم.

افراد با رژیم‌های متعدد نتیجه‌های گوناگونی می‌گیرند، زیرا سرعت متابولیزم و مقدار کربوهیدرات مورد نیاز، بستگی به نوع بدن دارد. درصورتی‌که برای رسیدن به تناسب اندام جدی هستید توصیه می‌کنیم به دنبال یک برنامه متناسب با نوع بدن خود باشید. در سال ۱۹۴۰ ویلیام شلدون، روانشناس بدن انسان را به سه دسته اصلی تقسیم کرد.

رژیم متناسب با فرم بدن
رژیم متناسب با فرم بدن
  • Ectomorphs (شخصی با بدن لاغر و نحیف)

این اشخاص به صورت عادی لاغر هستند، به‌همین جهت هدف تناسب اندام آن‌ها کاهش وزن نیست. این اشخاص قصد دارند سایز اضافه کنند و عضله بسازند. به همین جهت می‌توانند مقدار زیادی کربوهیدرات دریافت کنند بی‌آنکه تاثیر منفی ببینند، زیراکه سرعت سوخت‌وساز و تحمل کربوهیدراتی بالایی دارند.

  • Endomorphs (شخصی که غالب وزنش در میانه‌ی بدن جمع می‌شود)

بدن این اشخاص تمایل به بزرگی و اضافه وزن دارد. اصلی‌ترین هدف تناسب اندام در این اشخاص، کم کردن چربی اضافه است. اشخاصی که فرم بدنشان اینگونه است نسبت به سایرین باید بیشتر زحمت بکشند تا وزنشان کم شود، به این جهت که سوخت ساز بدنشان کند و تحمل کربوهیدرات در آن‌ها کم می‌باشد. یعنی هضم غذا‌های حاوی مقادیر بالای کربوهیدرات برایشان دشنوار است.

  • Mesomorphs (اشخاصی که بدنی جمع‌وجور و عضلانی دارد)

بدن این اشخاص، اغلب عضلانی و ورزشی می‌باشد. هدف این افراد، معمولا حفظ حجم عضلانی و جلوگیری از افزایش چربی می‌باشد. بدنشان بیشتر اوقات متابولیسم سریع و تحمل کربوهیدرات را به صورت عادی و متوسط دارد. این اشخاص به جای اینکه هرروز ورزش هوازی داشته باشند، فقط چند روز در هفته احتیاج به ورزش دارند.

رژیم متناسب با فرم بدن : سایر محققان نیز روی فرضیه دکتر شلدون کار کردند و آن را گسترش دادند و متوجه شدند که نوع بدن در طول زمان از راه‌های ورزش و رژیم غذایی می‌تواند تغییر کند. علاوه برآن بعضی افراد احتمال دارد بدنشان ترکیبی از سه نوع باشد. به همین جهت، بسیار اهمیت دارد هر شخص برنامه‌ای متناسب با مشخصات بدنی خود داشته باشد. بعضی اشخاص احتمال دارد در دوره‌ای از زندگی خود بسیار لاغر بوده باشند، ولی با بالا رفتن سن و انجام تمرینات قدرتی بدنشان را به بدنی عضلانی تغییر داده‌اند. به همین جهت با داشتن برنامه‌ای صحیح و انجام منظم آن، می‌توانید نوع بدن خود را تغییر دهید.

تناسب اندام ایده‌آل با رژیم متناسب با فرم بدن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر