طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال

طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال

طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال

طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال: در این بخش از آشپزی تیترزندگی قصد داریم شما را با طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال آشنا نماییم. با ما همراه باشید

مواد اولیه جهت تهیه ادویه پلو

مواد لازم مقدار
ماهیچه گوسفند ۴ عدد
ادویه پلویی ۷۰ گرم
پیازداغ به مقدار لازم
فلفل سبز خرد شده به مقدار کم
سیر 3 حبه
جوزهندی رنده شده به مقدار کم
پودر گلسرخ و گشنیز به مقدار کم
زیره سیاه و سیاهدانه هر کدام یک قاشق غذاخوری
سیب زمینی ورقه شده به مقدار لازم برای ته دیگ
نمک و فلفل به مقدار لازم
برنج 4 تا 5 پیمانه

طرز تهیه ادویه پلو با ماهیچه

مرحله اول

ماهیچه پاک شده گوسفند را با مقداری پیاز و سیر و فلفل خرد شده و گوجه فرنگی تفت دهید و با ادویه خورش و مقداری آب روی حرارت ملایم بار می‌گذاریم تا بپزد و خیلی کم آب داشته باشد. زمانی‌که پخت استخوان‌ها را جدا می‌کنیم. از پیش ادویه را آماده می‌کنیم. زیره و سیاه دانه جهت مزه بهتر غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. مابقی ادویه جات باید کاملا ساییده شوند. تخم گشنیز طبیعت خنکی دارد که گرمی این ادویه را اعتدال می‌بخشد. جوز هندی را میتوان به اندازه یک قاشق چایخوری رنده کرد.

برنج را از پیش خیس کرده و سپس آبکش می‌کنیم. برنج را کمی زنده‌تر بر می‌داریم تا زمان ترکیب کردن شفته نشود. حال ته ماهیتابه مخصوص ته چین یا پلو‌های مخلوط (دیواره کوتاه) را کمی روغن ریخته و سیب زمینی‌های ورقه شده را کف آن چیده و نمک می‌زنیم. می‌توانید به برنج زمان آبکش کردن کمی زردچوبه اضافه نمایید تا رنگ زرد خوشرنگی بگیرد. حال یک لایه برنج روی ته دیگ سیب زمینی ریخته و فشار دهید.

مرحله دوم

اکنون یک لایه گوشت و پیازداغ عسلی و مقداری ادویه پلویی روی آن ریخته و سپس مجددا یک لایه برنج و ادویه پلویی و سیاهدانه و زیره سیاه می‌ریزیم و فشار می‌دهیم. اکنون از آب گوشت مقداری روی برنج می‌ریزیم. ادویه پلویی می‌پاشیم و روغن حیوانی را داغ کرده و روی برنج می‌دهیم.

اکنون داخل فر با حرارت ۱۸۰ درجه مدت یکساعت دم می‌گذاریم یا روی حرارت اجاق گاز به مدت یک ساعت و نیم با حرارت کم قرار می‌دیم تا هم دم بکشد و هم ته دیگ‌ها برشته شوند. درمرحله آخر در ظرف مناسب کشیده و سرو می‌کنیم.

نکته: مزه غالب این غذا تخم گشنیز و جوزهندی و سیاهدانه و زیره است. ادویه پلویی ترکیب مواد دیگری نیز دارد که موجب مزه خاص این پلو می‌شود.در طرز تهیه ادویه پلو  به جای ماهیچه از دنده و دم سینه چرب گوسفند هم می‌توان این پلو مخلوط خوشمزه را تهیه کرد.

طرز تهیه ادویه پلو غذای ویژه روزهای پایانی سال نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر