نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک : میتوان گفت ازدواج مهمترین اتفاق در زندگی هر انسانی است که پیش زمینه تشکیل خانواده میباشد . دو جوان با انجام سنت ازدواج ، تمامی اضطراب های درونی خود را تبدیل به آرامش کرده و در سایه این آرامش میتوانند به کمال های مادی و معنوی بسیاری برسند . یکی از مهمترین فاکتورهایی که در ازدواج مطرح میشود سلامت طرفین است چرا که پسر و دختری که با هم ازدواج میکنند درواقع پدر و مادر نسل بعدی هستند و تاثیر اصلی را در سلامت فرزندان خود دارند .

خوشبختانه در سالهای اخیر انجام آزمایشات قبل از ازدواج جزو پیش نیازهای قانونی برای ازدواج درنظر گرفته شده است یعنی بدون برگه آزمایش ، هیچ دفترخانه ای حق ثبت ازدواج دائم را ندارد . به این ترتیب جوانانی که قصد ازدواج دارند از ابتدا در جریان وضعیت سلامت خود قرار گرفته و با چشم باز میتوانند تصمیم به ازدواج بگیرند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک با شما صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک
نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

یکی از مهمترین مواردی که قبل از شروع یک زندگی مشترک باید مورد توجه قرار بگیرد سلامت زوجین است . برای این منظور تمامی دفترخانه های ثبت ازدواج ، قبل از انجام مراسم عقد برگه ای مهرشده را به طرفین ازدواج می دهد تا به آزمایشگاه مراجعه کنند و بدون داشتن جواب این آزمایش ، حق ثبت ازدواج را ندارند . زوجین با مراجعه به آزمایشگاه مشخص شده در برگه ، باید برخی آزمایشات مشخصی را انجام دهند و همچنین در کلاسهای آموزشی شرکت نمایند . اما این آزمایشات شامل چه مواردی است ؟

آزمایش اعتیاد

اولین آزمایشی که باید بر روی زوجین انجام شود آزمایش اعتیاد است . برای این منظور ، نمونه ادرار هم از دختر و هم از پسر گرفته میشود تا وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در هر دو مشخص شود . همانطور که می دانید یکی از مشکلات جوامعه ما اعتیاد است که باعث متلاشی شدن بسیاری از خانواده ها میشود . بنابراین مشخص شدن وضعیت اعتیاد آن هم قبل از ازدواج ، میتواند تا حدود زیادی از آسیب های اعتیاد به خانواده ها جلوگیری نماید .

به عنوان مثال برخی از خانواده ها بعد از ازدواج دخترشان تازه متوجه میشوند که داماد به مواد مخدر اعتیاد دارد و چه بسیار خانواده های تازه تشکیل یافته ای که در اثر این اتفاق دچار آسیب شده اند . بنابراین این آزمایش به طرفین کمک میکند تا اگر یکی از آنها به مواد مخدر اعتیاد دارد دیگری از این جریان مطلع شده و درست تصمیم بگیرد .

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک
نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

آزمایش تالاسمی

تالاسمی نوعی بیماری کم خونی محسوب میشود که ممکن است از والدین به فرزند منتقل شود و هدف از این آزمایش اینست که در صورت مبتلا بودن زوجین به این بیماری ، باید اقدامات لازم صورت گیرد . همانطور که میدانید اکسیژن از طریق هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون به سلول های بدن منتقل میشود . هموگلوبین شامل دو پروتئین مختلف به نام آلفا و بتا است . اگر بدن توانایی تولید کافی از هر نوع پروتئین را نداشته باشد، سلولهای خونی بطور کامل شکل نمی‌گیرند و توانایی انتقال اکسیژن کافی را ندارند و در نتیجه نوعی کم خونی ایجاد میشود .

اگر ژن حامل تالاسمی از یکی از والدین به فرد منتقل شود آن فرد تالاسمی مینور خواهد داشت منظور از تالاسمی مینور اینست که فرد از نظر ظاهری نرمال بوده و فقط کمی کم خونی دارد . ولی همانند یکی از والدین خود (که تالاسمی مینور را از او به ارث برده) ناقل تالاسمی میباشد . اما اگر ژن ناقل تالاسمی هم از پدر و هم از مادر به فرزند منتقل شود (یعنی هر دو والد ناقل این بیماری باشند )

تالاسمی از نوع ماژور

این فرد مبتلا به تالاسمی از نوع ماژور خواهد شد که بیماری خطرناکی محسوب می شود . بدن این فرد قدرت ساختن هموگلوبین بطور طبیعی را نداشته و به خاطر جبران این کمبود ، استخوانهای دیگر بدن مانند استخوانهای فک و صورت ، برای خونسازی وارد عمل میشوند . این امر باعث پهن تر شدن استخوانهای صورت و تغییر شکل افراد مبتلا به تالاسمی ماژور خواهد شد . این افراد معمولا نیازمند تزریق مکرر خون و استفاده از داروهای مخصوص می باشند . امید به زندگی این افراد کم بوده و متاسفانه اکثرا در سنین جوانی دچار مرگ می شوند .

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک
نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

برای انجام آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج ، ابتدا از پسر نمونه خونی میگیرند تا مشخص شود که ناقل تالاسمی است یا نه . اگر ناقل نبود نیازی به گرفتن نمونه خونی از دختر نیست و این تست برای ازدواج مانع ندارد ولی اگر پسر ناقل تالاسمی بود از دختر نیز نمونه خونی میگیرند تا شرایط او را نیز بسنجند . در ادامه اگر در خون دختر تالاسمی مشاهده شود شرایط بحرانی پیش می آید چرا که طبق نکات گفته شده اگر هر دو والد دچار تالاسمی مینور باشند فرزندشان با احتمال زیادی دچار تالاسمی ماژور شده و با خطرات بسیاری مواجه خواهد شد در اینصورت برای دختر و پسری که هر دو تالاسمی مینور دارند سه راه باقی می ماند :

اول اینکه از ازدواج با همدیگر منصرف شوند ، دوم اینکه ازدواج کرده ولی هرگز بچه دار نشوند و سوم اینکه در هر حاملگی نیاز است تا تست های دقیقی روی جنین انجام شود که اینکار خطرات خودش را دارد . وجود حدود 17000 بیمار تالاسمی ماژور در کشور بیانگر شیوع نسبتاً بالای ژن بیماری در کشور است و مسئولان قصد دارند با این غربال گری ، از شیوع آن جلوگیری نمایند .

آزمایش سیفلیس

در زمانیکه از پسر نمونه خونی برای بررسی تالاسمی گرفته میشود یک نمونه خونی دیگر نیز برای بررسی وجود بیماری سیفلیس از او گرفته میشود . سیفلیس نوعی بیماری آمیزشی است که در اثر انتقال باکتری ترپونما پالیدوم در بدن ایجاد می‌شود . راه اصلی انتقال سیفلیس تماس جنسی است . سفلیس احتمال انتقال بیماری ایدز را 3 تا 5 برابر افزایش می دهد .

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک
نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک

آزمایش هپاتیت

هپاتیت نوعی ویروس است که باعث التهاب کبد شده و یکی از عوامل مرگ و میر در افراد به شمار می رود و انواع مختلفی مانند A B، C، D، E و … را شامل میشود . این بیماری ممکن است باعث از کار افتادن کبد شده و حیات فرد را تهدید کند . هپاتیت ب شایع ترین نوع از این ویروس است که راه های انتقال آن از طریق تماس جنسی و همچنین ایجاد زخم میباشد .

پس بطور خلاصه ابتدا از هر دو طرف یک نمونه ادرار گرفته میشود سپس فقط از پسر نمونه خونی گرفته میشود و اگر موارد مشکوک به تالاسمی مشاهده شد از دختر نیز نمونه خونی گرفته و بررسی میشود .

موارد گفته شده جزو آزماشات اجباری برای ازدواج است که در تمام نقاط کشور انجام میگیرد و زوجین میتوانند در صورت تمایل آزمایشات دیگری نیز انجام دهند . همچنین در اغلب موارد توصیه میشود که اگر از زمان تزریق قبلی واکسن کزاز در دختران 10 سال گذشته است حتما واکسن کزاز تزریق کنند . در ادامه نیز کلاس مشاوره جنسی برگزار شده و دختر و پسری که در شرف ازدواج هستند با شرکت در این کلاس ، از اطلاعات جنسی که در زندگی مشترک نیاز خواهند داشت بهره مند میشوند .

نحوه انجام آزمایشات قبل از ازدواج و تاثیر آن در زندگی مشترک نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر