نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان: حتما مردان و زنان مسن را مشاهده کرده اید که در زمان راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها ، از درد زانو شکایت دارند اغب این ناراحتی ها که معمولا با بالا رفتن سن ایجاد میشوند از علائم آرتروز هستند . آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری از دسته التهاب مفاصل است که در اثر آن غضروف مفصل صدمه دیده و کم‌کم از بین می‌رود .

آرتروز ممکن است هر مفصلی را درگیر کند اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می‌کنند مثل مفاصل زانو و ران و ستون فقرات بیشتر در معرض ابتلا هستند . نکته مهمی که در مورد این بیماری وجود دارد اینست که اگر زود تشخیص داده شود میتوان از پیشرفت آن جلوگیری کرد . برای آشنایی با نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان ، تیترزندگی را همراهی کنید .

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان
نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

همانطور که میدانید استخوان‌ها نقش اصلی در شکل دهی به ساختمان بدن دارند و بیماری و ناراحتی های استخوان موجب مسائل بی‌شماری برای سلامت و زیبایی فرد می‌شود .

جایی که دو استخوان به هم متصل میشود مفصل نام دارد و بدن ما به کمک همین مفاصل میتواند حرکت کند . استخوان ها جنس سختی دارند که اگر بر روی هم حرکت کنند باعث سائیدگی آنها خواهد شد لذا بین دو استخوان (در محل اتصال مفصل) غضروف وجود دارد تا از تخریب استخوان (در زمان حرکت) جلوگیری کند . اگر این غضروف به هر دلیلی از بین برود باعث آرتروز خواهد شد .

طبق گفته متخصصان ، زنان بیشتر از مردان دچار آرتروز میشوند که هنوز دلیل قطعی آن مشخص نیست ولی به هر حال زنان باید دقت بیشتر در مورد این بیماری داشته باشند . علایم آرتروز معمولا به‌آرامی خود را نشان می‌دهند و در گذر زمان شدیدتر می‌شوند . بیش از ده‌ها نوع مختلف از بیماری ارتروز وجود دارد که هر کدام از آن‌ها علائم خاص خود را دارند ولی بصورت کلی میتوان به برخی از این نشانه ها اشاره کرد :

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان
نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

احساس درد در مفصل

احساس درد از جمله اصلی ترین نشانه های این بیماری است . چون غضروف بین دو استخوان در ناحیه مفصل به تدریج از بین رفته و باعث ساییدگی و حتی تغییر شکل مفصل میشود که عامل ایجاد درد در ناحیه مفصل است . بنابراین احساس درد طولانی مدت در ناحیه مفصل که با حرکت دادن مفصل شدیدتر میشود از جمله نشانه های آرتروز است .

احساس خشکی

افراد مبتلا به آرتروز بعضی از اوقات بخصوص در صبح ها و یا بعد از مدتی بی‌حرکتی سفت و خشک می‌شوند . همچنین مفاصل انعطاف پذیری خود را از دست داده و مانند قبل باز و بسته نمی‌شوند .

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان
نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

تورم مفصل

یکی از مفاصل بدن خود مانند زانوی سمت چپ را با زانوی راست خود مقایسه کنید . اگر بزرگتر به نظر رسید یا حالت پف کرده داشت می‌توانید به وجود آرتروز شک کنید . معمولا تورم نشان دهنده بیماری آرتروز است . در برخی از موارد افراد تورم را در انتهای روز بیشتر از سایر مواقع تجربه می‌کنند . همچنین ممکن است تورم با احساس سفتی در مفاصل همراه گردد .

سایش استخوان

اگر زانو یا مچ دست شما به گونه ای است که احساس می‌کنید تاندون‌های آن گرفتار شده و به هم گره خورده است نشانه دیگری از آرتروز را پیدا کرده اید . برخی از بیماران سایش استخوان ها را تجربه می‌کنند و کمی بعد از آن درد پدیدار می‌شود .

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان
نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان

علاوه بر موارد گفته شده برخی علایم دیگر نیز مانند قرمز شدن پوست اطراف مفصل و ضعف حرکتی برای بیماران آرتروز وجود دارد . متأسفانه این بیماری با گذشت زمان بدتر می‌شود و هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده است اما با کمک برخی روش‌های درمانی می‌توان درد ناشی از این بیماری را کاهش داده و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشید .

حدود یک سوم بیماران مبتلا به آرتروز ممکن است دچار ناتوانی‌های شدیدی شوند . گاهی درد و ناراحتی مفصل آنقدر شدید می‌شود که بیمار نمی‌تواند از آن مفصل استفاده کند بنابراین لازم است که مراقب سلامت مفاصل خود باشیم . رعایت برنامه غذایی سالم ، فعالیت های ورزشی مناسب با سن ، داشتن وزن متعادل و دقت به نشانه های ذکر شده در بالا ، میتواند از بروز و پیشرفت این بیماری جبوگیری کند .

نحوه تشخیص بیماری آرتروز در زنان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر