آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز

آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز

آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز

آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز: خرما یکی از میوه‌های نواحی خشک و گرمسیری هست که سرشار از املاح معدنی و حاوی مقادیر زیادی ویتامین‌های متعدد می‌باشد. با خرما و فرآورده‌های آن شیرینی‌ها و کیک‌های گوناگونی را می‌شود تهیه نمود که هم بسیار خوشمزه هستند و هم مفید. شیرینی‌ای را که امروز در این بخش از آشپزی تیترزندگی می‌خواهیم طرز تهیه آن را برای شما بگذارم شیرینی خرمایی می‌باشد. این شیرینی عطر و طعم فوق العاده‌ای دارد و با کمی حوصله می‌توانید آن‌ها را بسیار زیبا تهیه نمایید که اشتها برانگیز و ایده‌‎آل برای مهمانی به ویژه دورهمی‌های عید می‌باشد.

مواد لازم جهت تهیه مواد میانی

مواد لازم مقدار
آرد ۲۵۰ گرم
شکر پودر شده ۲۰ گرم
نمک یک چهارم قاشق چایخوری
زرده تخم مرغ یک عدد
وانیل شکری یک دوم قاشق چایخوری
آب یک چهارم پیمانه
گلاب یک چهارم پیمانه

مواد اولیه خمیر شیرینی خرمایی

مواد لازم مقدار
کره ۲۵ گرم
خرما (بدون هسته) ۲۰۰ گرم
مغز گردو (خرد شده) ۱۰۰ گرم
دارچین یک چهارم قاشق چایخوری
پودر هل یک چهارم قاشق چایخوری
جوز هندی یک هشتم قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی خرمایی

مرحله اول

ابتدا در ظرفی مناسبی آرد، شکر پودر شده و نمک را الک کنید؛ مواد را کاملا ترکیب نمایید. کره را ذوب کرده و اجازه بدهید سرد شود سپس آن‌ها را درون ظرف دیگری ریخته و زرده تخم مرغ را به آن اضافه نمایید. اکنون وانیل را اضافه می‌کنیم. گلاب را هم به مواد ذکر شده اضافه می‌کنیم. عطر و تازگی گلاب بسیار اهمیت دارد؛ توصیه می‌کنیم که از گلاب با کیفیت و مرغوب استفاده نمایید. آب را هم اضافه می‌کنیم؛ آب باید هم دمای اتاق باشد.

اکنون با همزن دستی مواد را به خوبی ترکیب می‌کنیم تا کاملا با هم مخلوط شوند و مایع یکدستی داشته باشیم. وسط مخلوط آرد را گود می‌کنیم و مخلوط زرده را به آن اضافه می‌کنیم. با دست مواد را ورز داده تا خمیر یکدستی داشته باشیم. به علت وجود کره نهایتا خمیر لطیفی داریم که اصلا به دست نمی‌چسبد. روی خمیر را با سلفون پوشانده و اجازه می‌دهیم در دمای محیط دو ساعت استراحت کند.

مرحله دوم

در مدتی که خمیر استراحت می‌کند مواد داخل شیرینی را آماده می‌کنیم. کره را در ماهیتابه ریخته سپس خرما، دارچین پودر شده، هل و جوز هندی رنده شده را به آن اضافه می‌کنیم و چند دقیقه تفت می‌دهیم. سپس مواد را از روی حرارت برداشته و صبر می‌کنیم خنک شوند. درصورتی‌که از خرمایی استفاده می‌کنید که پوست ضخیمی دارد توصیه می‌کنیم که پوست آن را جدا نمایید. درصورتی که خرما بیش از حد چسبناک بود مجددا مقداری کره اضافه کنید.

آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز
آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز

بعد از اینکه خمیر استراحت کرد آن را روی سطح کار با وردنه پهن می‌کنیم سپس آن را به مستطیل‌های یک اندازه برش می‌زنیم. خمیر را به شکل نواری با ابعاد ۳×۱۰ سانتی متربرش زدم. خرما‌ها را روی برش‌های خمیر قرار می‌دهیم. اکنون تک‌تک همه را رول می‌کنیم و دو سر آن‌ها را بهم می‌چسبانیم و گردشان می‌کنیم. آن‌ها را در سینی فر می‌چینیم. اکنون سینی را حدودا 12 دقیقه در فر با دمای ۱۸۰ سانتیگراد که از پیش گرم شده قرار می‌دهیم تا شیرینی‌ها کاملا بپزند.

آموزش تهیه شیرینی خرمایی ویژه عید نوروز نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر