حقایقی جالب در مورد حس چشایی

حقایقی جالب در مورد حس چشایی

حقایقی جالب در مورد حس چشایی

حقایقی جالب در مورد حس چشایی: حس چشایی یکی از مهمترین گیرنده های بدن ماست که به کمک آن میتوانیم مزه های مختلف را تشخیص دهیم . علی رغم اهمیت زیادی که این حس دارد باید گفت حس چشایی در مقایسه با سایر حواس پنجگانه ، کمی در غفلت مانده است مثلا ما تقریبا در تمام طول عمر خود با حس لامسه در ارتباط هستیم درحالیکه حس چشایی نسبت به بقیه کاربرد کمتری دارد . اصلی ترین عضو برای تخیص مزه ها زبان است و این عضو کوچک در کنار کاربردهای دیگری که دارد ، برای تشخیص مزه مورد استفاده قرار می گیرد . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد حقایقی جالب در مورد حس چشایی ، مطالبی را به محضر شما تقدیم کنیم پس همراه ما باشید .

حقایقی جالب در مورد حس چشایی
حقایقی جالب در مورد حس چشایی

حقایقی جالب در مورد حس چشایی

در کتاب علوم دوره راهنمایی به اشتباه خوانده بودیم که گیرنده مزه های مختلف در بخش های مختلف زبان قرار دارند مثلا ناحیه نوک زبان مزه شیرین را تشخیص داده و یا بخش های کناری زبان میتوانند مزه شوری را تشخیص دهند . متخصصان به این نتیجه رسیده اند که تمامی‌ سطح زبان قادر به تشخیص انواع مزه‌ها است و تنها شدت آن قدری با هم فرق می‌کند . برآمدگی‌های سطح زبان زایده‌های قارچی شکل بسیار ریزی هستند که هر یک از آنها ، ۵۰ تا ۱۰۰ گیرنده را در خود جای داده‌اند . محققان بر این باورند که انواع گیرنده‌های چشایی که طعم‌های شیرینی ، شوری و ترشی را جذب می‌کنند محدود می‌باشند در حالیکه گیرنده‌های تلخی ، بسیار زیادتر بوده و حداقل ۲۵ درصد از سطح زبان را به خود اختصاص داده‌اند .

حساسیت بالای زبان به طعم تلخی از این رو است که بتواند در صورت مواجهه با انواع سموم و زهر سریعاً واکنش نشان داده و سلامت‌ فرد را تضمین نماید . در حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از مردم میتوانند طعم‌ها و مزه‌ها را بیشتر از دیگران حس کنند . این تیز بودن قوه‌ی چشائی به دلیل وجود تعداد بیشتری از زایده‌های قارچی شکلی است که بر روی سطح زبان آنها وجود دارد .

حقایقی جالب در مورد حس چشایی
حقایقی جالب در مورد حس چشایی

اگر از شما سوال کنیم چه مزه هایی را میتوانید با زبان خود تشخیص دهید حتما خواهید گفت مزه های شیرین ، ترش ، شور و تلخ . اما واقعیت اینست که پزشکان مزه پنجمی با نام اومامی Umami کشف کرده اند که در موادی مانند سویا ، سس و بسیاری از غذاهایی است که حاوی مقادیر زیادی از نمک اسید گلوتامیک است . محققان ژاپنی به تازگی دریافته‌اند که گیرنده‌های اومامی‌ نه‌ تنها بر روی سطح زبان ، بلکه در کل دستگاه گوارش وجود دارند .

حس چشایی

حس چشایی ، به کمک حس بویایی، به ما کمک می‌کند تا از خوردن انواع غذاها و نوشیدنی‌های خوب لذت ببریم . اغلب سلول‌های عصبی حامل پیام‌های چشائی در مسیرشان از زبان به مقصد مغز ، از گوش داخلی عبور می‌کند . حس چشائی مدتها پیش از تولد شروع می‌شود جالب است بدانید که مزه‌ی غذاهایی نظیر هویچ ، سیر و وانیل نه تنها در شیر مادران شیرده احساس می‌شود ، بلکه در دوران طولانی‌مدت بارداری نیز جنین قادر است از طریق مایع آمنیوتیک این طعم‌ها را مزه‌مزه کند .

حقایقی جالب در مورد حس چشایی
حقایقی جالب در مورد حس چشایی

بوی استنشاق شده توسط مادران شیرده حتی می‌تواند بر طعم شیر آنها تاثیرگذار باشد . جالب است بدانید مادران شیردهی که در مزرعه کار می‌کنند و در معرض بوی کاه و جو قرار دارند طعم شیری که به شیرخوار می‌دهند حالت طبیعی ندارد . کرفس، گوشت خوک و قارچ‌های خوراکی بزرگ حاوی‌ اندروستنون است که یک‌ ترکیب آروماتیک بوده و شدیداً بر سایر طعم‌ها و مزه‌ها تاثیرگذار است . از همه جالب‌تر این که بیش از نیمی‌ از افراد حتی قادر به تشخیص این موضوع نیستند، و تنها ۱۵ درصد تا حدودی آن را به صورت بوی چوب یا گل تشخیص داده و مابقی آن را همچون ادرار کهنه می‌پندارند! به همین خاطر است که این دسته آخر دل خوشی از این مواد غذایی نداشته و تمایلی به آنها ندارند .

محققان علوم تغذیه دانشگاه فلوریدا موفق شدند تا ژن میراکیولین را در توت‌فرنگی و گوجه رشد دهند. هدف آنها تولید میوه‌ها و سبزیجاتی است که حاوی مقادیر کمتری از شکر بوده و در عین حال طعمی‌ بسیار شیرین داشته باشند. باید منتظر بود و دید که محصول ارگانیک نهایی چقدر شیرین و خوشمزه خواهد بود .

حقایقی جالب در مورد حس چشایی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر