تیترزندگی
راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای : بخشیدن کسی که در حق شما بی‌انصافی کرده است، کار آسانی نیست، اما از هر نظر به‌نفع شماست . کینه‌جویی علاوه‌ بر آنکه انرژی جسمی و روحی شما را هدر می‌دهد، به سلامتی‌تان نیز آسیب می‌رساند . اما بسیاری از افراد به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند از خطای بقیه چشم‌ پوشی کنند .

مطمئنا همه‌ی شما حداقل با یکی از این اشخاص برخورد داشته‌اید، مثلا در خانه، محل کار، موقع رانندگی و … حتما می‌دانید که وقتی آتش کینه‌ورزی‌شان روشن شود، ممکن است چه رفتارهای زننده‌ای با شما داشته باشند. اما شما هم می‌توانید در برخورد با آنها از روش‌های بخصوصی استفاده کنید تا کمتر آسیب ببینید . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم . همراه ما باشید .

راهکارهای مقابله با با افراد کینه ای

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای
راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای

۱ – عذرخواهی

اگر واقعا کار اشتباهی کرده‌اید، مسئولیت آن را به‌عهده بگیرید ، اعتراف کنید اشتباه کرده‌اید، و برای جبران آن هر کاری می‌توانید، بکنید . اگر فکر نمی‌کنید کار اشتباهی انجام داده باشید اما می‌دانید طرف مقابل‌تان این‌طور فکر می‌کند، بگذارید بداند که متوجه‌ دیدگاه متفاوتش هستید و البته از عمد باعث ایجاد مشکل موردنظر نشده‌اید. اجازه دهید طرف مقابل بداند که از وضعیت پیش‌آمده متأسفید، حتی اگر فکر می‌کنید خطایی از شما سر نزده است.

۲ – تلاش برای بهبود اوضاع

گاهی اوقات نیات خوب شما به‌همراه عذرخواهی، کافی خواهد بود، اما خودتان را آماده کنید؛ ممکن است رئیس شما ، حتی پس از عذرخواهی شما، از اشتباه‌تان چشم‌پوشی نکند و راهی برای بدترکردن اوضاع پیدا کند .

۳ – دیدگاه واقع‌ بینانه‌

بپذیرید اگرچه کار اشتباهی کرده‌اید، احتمالا اوضاع آن‌قدر که فرد کینه‌ ای وانمود می‌کند، مطلقا سیاه‌ و سفید نیست . این چیزی نیست که بخواهید به طرف مقابل‌تان بگویید، اما حداقل می‌تواند به شما کمک کند دیدگاه واقع‌ بینانه‌ تری درباره‌ی رفتارتان داشته باشید .

راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای
راهکارهای موثر و چاره ساز در برخورد با افراد کینه ای

۴ – علت کینه ای

بهتر است به‌یاد داشته باشید کینه‌ ای شدن آن فرد، احتمالا دلایل بسیاری دارد . شاید پدر یا مادرش دائما از او انتقاد می‌کرده‌اند و او همچنان سعی دارد در برابر آن درد از خودش محافظت کند. شاید هم خواهر یا برادر کوچک‌ترش هیچ‌گاه سرزنش نمی‌شده‌اند، درحالی‌که او همیشه به‌خاطر هرگونه سرپیچی از قوانین خانواده، مجازات می‌شده است. حتی بدتر از همه، شاید او را به‌یاد خواهر یا برادر کوچک‌ترش می‌اندازید و به همین خاطر، شما را مجازات می‌کند.

۵ – بی خیالی !

در برخورد با افراد کینه ای ، بعد از عذرخواهی و دلیل‌آوردن برای دفاع از خودتان، مسئله را رها کنید . اگر دائما تلاش کنید دیدگاه‌تان درمورد آن مسئله، مورد تأیید طرف مقابل قرار بگیرد، حس کینه را در او تقویت خواهید کرد. فرد کینه ای در بسیاری از موارد، درنهایت دست از کینه‌جویی برمی‌دارد . گاهی اوقات این تغییرِ موضع با تغییر برخورد شما، سریع‌تر اتفاق می‌افتد. سعی کنید وانمود کنید از عصبانیت آن شخص اصلا نگران نیستید و ببینید چه اتفاقی می‌افتد. درمانگرانِ شناختی‌رفتاری بر این باورند که گاهی اوقات می‌توانیم با وانمودکردن به درستی چیزی، وضعیت را تغییر دهیم.

 

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر