تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی : میگرن Migraine بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می‌شود و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه است . این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر آغاز شده و با علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی‌ همراه است . عوامل زیادی میتواند در ایجاد و شدت این نوع سردردها تاثیر گذار باشد که از مهمترین آنها میتواند به تغذیه اشاره کرد .

از جمله موادی که میتواند باعث کاهش این نوع سردرد شود میتوان به امگا 3 اشاره کرد که در این مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت . برای اطلاع از تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی با تیترزندگی همراه باشید .

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی
تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

بیماری میگرن با سردرد شدید و عمیق ، نبض دار‌ و اغلب دردهای تکرار شونده و حساسیت به نور مشخص میشود . حدود 15 تا 20 درصد از مردان و 25 تا 30 درصد از زنان به این ناراحتی گرفتار میشوند که کیفیت زندگی شان به شدت افت پیدا میکند . هرچند که دلیل اصلی میگرن مشخص نیست اما به گفته متخصصان ، میتوان به کمک برخی داروها و رعایت برخی موارد ، از شدت این سردردها کاست .

مطالعات محققان آمریکایی نشان داده است که مصرف منظم ماهی و یا مکمل های روغن ماهی به مدت 6 هفته متوالی میتواند باعث بهبود سردردهای میگرنی و همچنین کاهش حملات میگرنی شود . این بهبودی در حدود 60 درصد افراد مورد مطالعه چشمگیر و قابل توجه گزارش شده است .

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی
تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

اسید های چرب امگا 3 یکی از اسید های چرب ضروری مورد نیاز برای بدن است که توسط غذا های دریایی و روغن ها تامین می شود و بدن انسان قادر به ساخت آن نیست . بهترین راه تامین اسید های چرب امگا 3 از غذاهای دریایی ، سویا ، گردو ، خرما میباشد . ماهی منبع غنی پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و از همه مهم تر اسیدهای چرب امگا3 است .

تحقیقات

مطالعات متعدد نشان داده اند که ماهی درحفظ سلامت قلب ، کنترل فشارخون ، بهبود افسردگی و … نقش دارد . پزشکان معمولا توصیه میکنند که بهتر است به کمک مواد غذایی نیاز بدن به نوع اسید چرب را برطرف کنیم و اگر از مکمل های غذایی برای تامین نیاز بدن استفاده شد باید با تجویز پزشک بوده و در مصرف آن زیاده روی نشود . چرا که مصرف خود سرانه ی اسید های چرب امگا 3 سبب ایجاد فعالیت خون و احتمال خونریزی های داخلی و همچنین در طولانی مدت ، قند خون را افزایش می دهد بنابراین توصیه می شود که افراد به صورت خودسرانه از آن استفاده نکنند .

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی
تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی

میزان مورد نیاز بدن به امگا 3 در روز برای هر فردی متفاوت است ولی به طور معمول حدود یک گرم در روز توصیه میشود . اسید های چرب امگا 3 به علت اینکه سبب افزایش فعالیت خون در بدن می شود و تا حدودی خون رسانی به مغز را افزایش می دهد کمی منجر به بهبودی در سردرد های میگرنی می شود اما به عنوان یک درمان در سردرد میگرنی اثر آن هنوز ثابت نشده است .

از سری تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی اسید چرب امگا 3 معمولا برای افرادی که سطح تری گلیسرید خونشان بالا است به عنوان یک دارو داده می شود چون تحقیقات نشان میدهد که امگا 3 می تواند سطح تری گلیسرید خون را کاهش دهند . علاوه بر این افرادی که مشکلات پوست مو دارند با توجه به بررسی علت آن گاهی از مکمل تحت نظر پزشک استفاده می کنند .

تاثیر امگا 3 بر شدت سردردهای میگرنی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر