خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی: کسب روزی حلال و تامین نیازهای انسان با آن ، همواره جزو مهمترین اصول بوده و تاثیر زیادی در زندگی انسان دارد . این اهمیت به اندازه ای است که حضرت پیامبر (ص) فرموده اند : کسی که با خستگی به سبب تلاش روزانه برای کسب حلال ، شب را به صبح برساند ، آمرزیده می‌شود همچنین امام علی بن موسی الرضا (ع) فرموده اند : « به راستى کسى که در پى افزایش رزق و روزى است تا با آن خانواده خود را اداره کند ، پاداشش از مجاهد در راه خدا بیشتر است.» براستی چرا روزی حلال به این اندازه اهمیت دارد و تاثیر آن در زندگی چیست ؟ در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی
خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

همیشه اقتصاد جزو مهمترین موضوعاتی بوده که در اسلام مورد توجه قرار گرفته است و معصومین علیهم السلام همواره به کسب روزی حلال و همچنین کمک به دیگر مومنان تاکید داشته اند چرا که منبع اصلی برای تامین نیازهای مادی انسان بوده و پاکی و ناپاکی لقمه میتواند تاثیر مستقیمی در باورهای قلبی و اندیشه و ایمان فرد داشته باشد چنانکه امام حسین (ع) خاستگاه شقاوت مردم کوفه را لقمه‌های حرام می‌داند .

اصولا دستاورد‌های هر انسان بیانگر شخصت اوست به این معنا که هر چه انسان کسب می‌کند ، نشان می‌دهد که دارای چه شخصیتی است و همچنین آینده او را تعیین می‌کند . به همین خاطر است که در روایات بسیاری سفارش شده به طعام و خوراکی که جسم و روح از آن بهره مند می‌شود دقت بسیار کنند که شخصیت و سرنوشت انسان در گرو آن است .

خداوند در قرآن می فرماید

خداوند در قرآن می فرماید : «ای مردم! از آنچه در زمین حلال و پاکیزه است ، بخورید و پیرو شیطان نشوید که البته او با شما آشکارا دشمنی دارد» . همچنین در آیه ای دیگر می‌خوانیم : ای فرستادگان! از غذا‌های پاک بخورید و عمل صالح انجام دهید . در آیه اول خوردن لقمه حلال لازمه مقابله با شیطان معرفی شده و آیه دوم تذکر می دهد که غذای حلال زمینه را برای اعمال صالح مهیا می‌نماید .

امام صادق (ع) می‌فرمایند : « طلب روزی حلال را فرو نگذار ، که روزی حلال تو را در دینداری کمک می‌کند » . طبق این روایت کسانی که در اعتقاداتشان سست شده‌اند و در بسیاری از دستورات دینی سهل انگاری می‌کنند ، مشکلی در حلال بودن رزق و روزی آنان بوجود آمده چنانچه اگر روزی حلال بود انسان را بر فرامین الهی یاری می‌نمود .

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی
خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

در ادامه به چند حدیث از امام جعفرصادق(ع) بطور خلاصه اشاره خواهیم کرد :

احادیث

  • هر یک از شما که درآمدش از راه حلال باشد و آن را نیز در راه حلال مصرف کند به ازای هر درهمی که خرج می‌کند خداوند همانند آن را در مال او جبران می‌نماید (خیر و برکت)
  • کسی که به دنبال روزی حلال ، روز خود را خسته و درمانده سپری کرده ، شب خود را با گناهان آمرزیده سپری خواهد نمود . (بخشش گناهان)
  • هیچ‌گاه از تحصیل روزی حلال رو گردان مباش . مال حلال یاور و معین تو در حفظ دین و ایمان تو است . (حفظ دین)
  • خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی
    خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

از دیگر تاثیرات لقمه حلال اینست که موجب استجابت دعا میشود چنانچه مردی خدمت پیامبر (ص) آمد و عرض کرد دوست دارم دعایم مستجاب شود ، حضرت فرمودند : « غذای خود را پاک کن و از هر گونه غذای حرام بپرهیز ». بطور کلی میتوان گفت در نظام هستی ، هر کاری اثری بر جای می‌گذارد ، هر چند در مواردی نتوان این تأثیر را با چشم ظاهری دید . عمل انسان همچون سایه دنبالش هست ، پس مقصود آثار عمل است که یا مستلزم عقاب است و یا ثواب و همواره با آدمى هست تا در روز «تُبْلَى السَّرائِرُ» خود را نمایان کند .

این گونه است که از دید ظاهری فرقی بین غذای حلال و حرام نیست ، ولی خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی بر جان و شخصیت آدمی دارند که کشف آن از محدوده علوم ظاهری بشر خارج است . بنابر این همان‏گونه که انسان سعی دارد غذایش از هر نوع آلودگی ظاهری به دور باشد، به همین خاطر غذا‌ها را در ظرف‌های سرپوشیده و دور از دست‌های آلوده و گرد و غبار نگهداری می‌کند ، باید تلاش نماید غذای خود و خانواده اش را از هر نوع آلودگی به حرام نیز حفظ نماید .

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر