انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها : شرکت اینتل از جمله شرکت های پیشرو در صنعت ساخت CPU میباشد این شرکت هر ساله مدل های مختلف CPU های سری Core i را معرفی می کند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم با انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها بیشتر آشنا شویم . همراه ما باشید .

تشخیص نسل پردازنده‌

تشخیص نسل پردازنده‌ی کامپیوترهای ویندوزی به آسانی چند کلیک است؛ اما زمانی که قصد خرید یک دستگاه جدید دارید، دانستن آن بسیار ضروری است.

برای آگاهی از نسل پردازنده‌ی اینتل، کافی است پس از باز کردن ویندوز اکسپلورر، روی آیکون My Computer کلیک راست کنید. پس از باز شدن منو، گزینه‌ی Properties را انتخاب کنید.

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها
انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

زیر عنوان مشاهده‌ی اطلاعات پایه‌ درباره‌ی کامپیوتر شما (View basic information about your computer)، بخشی به نام System مشاهده می‌کنید. در این قسمت اعدادی وجود دارند که معرف نام پردازنده و اطلاعات مربوط به نسل آن هستند.

حقیقت این است که هر چند اینتل پردازنده‌های قدرتمند و بسیار خوبی تولید می‌کند، اما نام‌گذاری آن‌ها به شکلی است که کاربر را گمراه می‌کند. شاید هم اینتل خود مایل است تا کاربران در مورد پردازنده‌هایش چنین باورهای اشتباهی داشته باشد .

اینتل اولین بار در سال ۲۰۰۸ و با معرفی معماری Nehalem نام‌گذاری پردازنده‌های خود را تغییر داد و از الگوی Core i بهره برد. اینتل هر سال معماری پردازنده‌های خود را دستخوش تغییرات کوچک و بزرگ می‌کند و نام جدیدی را برای معماری جدید خود انتخاب می‌کند. اینتل از سال ۲۰۰۸ این معماری‌ها را معرفی کرده است :

معرفی نسلهای پردازنده های اینتل

معماری نسل نود پرداشی تاریخ عرضه
Nehalem 1nd 45nm 2008
Sandy Bridge 2nd 32nm 2011
Ivy Bridge 3rd 22nm 2012
Haswell 4th 22nm 2013
Broadwell 5th 14nm 2014
Skylake 6th 14nm 2015
Kaby Lake 7th 14nm+ 2016
Coffee Lake 8th 14nm++ 2017
Cannon Lake 8th? 10nm 2018?
Ice Lake 9th? 10nm+ 2018?

اما پرسش اصلی اینجا است که معنی این اعداد چیست؟

اینتل در وب‌سایت خود معنی تک‌تک این اعداد و حروف را به‌صورت زیر مشخص کرده است :

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها
انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

اینتل تنها در نام‌گذاری پردازنده‌های i3, i5 و i7 مشتری خود را گمراه نمی‌کند. اینتل پردازنده‌های متفاوتی را برای اولترابوک، نوت‌بوک و کامپیوتر رومیزی تولید کرده است که البته همه‌ی آن‌ها نیز در سری‌های Core i7, Core i5 و Core i3 قرار می‌گیرند. اما پردازنده‌ی Core i7 که در کامپیوتر رومیزی استفاده می‌شود به مراتب قوی‌تر از نسخه‌ی لپ‌تاپ است و به همین ترتیب پردازنده‌ای که در لپ‌تاپ استفاده می‌شود قوی‌تر از پردازنده‌ی Core i7 است که در اولترابوک قرار می‌گیرد.

بخش اول

بخش اول در این نام‌گذاری با i7, i5, i3 یا M شروع می‌شود و مشخص کننده سری پردازنده است. عدد اول از بخش عددی، به نسل پردازنده اختصاص داد. در مثال بالا عدد ۶ نشان‌دهنده‌ی نسل ششم (Skylake) است و سه رقم بعدی نیز شماره‌ی SKU است. اما بخش مهم در پردازنده‌های اینتل که تفاوت بین پردازنده‌های موبایل و دسکتاپ را مشخص می‌کند در انتهای این رشته قرار دارد .

در جدول زیر می‌توانید توضیح مربوط به حروف آخر در نام پردازنده‌ها را مشاهده کنید :

پسوند توضیح مثال
Desktop
K آنلاک برای اورکلاکینگ 6th Gen Intel® Core™ i7-6700K processor
6th Gen Intel® Core™ i5-6600K processor
T پردازنده‌های مناسب کاربران مختلف با مصرف بهینه 6th Gen Intel® Core™ i7-6700T processor
6th Gen Intel® Core™ i5-6600T processor
6th Gen Intel® Core™ i3-6300T processor
Mobile
M پردازنده‌های موبایل Intel Core i5-4300M processor
H پردازنده‌های موبایل با گرافیک قدرتمند 6th Gen Intel® Core™ i3-6100H processor
HK پردازنده آنلاک مجهز به گرافیک قدرتمند 6th Gen Intel® Core™ i7-6820HK processor
HQ پردازنده چهار هسته‌ای با گرافیک قدرتمند 6th Gen Intel® Core™ i7-6920HQ processor
6th Gen Intel® Core™ i7-6700HQ processor
U پردازنده‌های فوق‌العاده کم مصرف 6th Gen Intel® Core™ i7-6600U processor
6th Gen Intel® Core™ i5-6300U processor
6th Gen Intel® Core™ i3-6100U processor

پسوند پردازنده های U, MQ , HQ

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها
انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها

سری پردازنده هابا پسوند U این سری پردازنده ها مخفف Ultra Low Power هستند و این سری سی پی یو های شرکت اینتل بسیار کم مصرف و مناسب هستند. ولی در مقابل مصرف کم این پردازنده ها قدرت پردازنده هم کاهش می یابد و این سری پردازنده ها نسبت به سری M ضعیف تر اند. مصرف برق این پردازنده ها ۱۵ وات است است و نسب به سری های متوسط CPU ها که ۴۰ وات است بهتر و به صرفه تر است.

سری پردازنده هابا پسوند HQ این نوع پردازنده ها با پسورد HQ ازنوع BGA یعنی بر روی برد لپ تاپ ثابت هستند و امکان جدا کردن آن برای کاربر امکان ندارد و فقط با دستگاه های مخصوص امکان پذیر است. این پسوند ها پردازنده ها سرعت پردازش بیشتری نصبت به سری U و M است و مصرف انرزی بیشتری دارند.

سری پردازنده ها با پسوند MQ این نوع پردازنده ها با پسوند MQ از نوع PGA هستند و بر روی سوکت نصب شده اند. و برخلاف پردازنده های با پسوند HQ این سری را کابر می تواند از روی برد جداکند، البته جدا کردن این سری پردازنده ها را به کاربران توصیه نمیکنیم که اقدام به تعویض پردازنده کنند. برای این امر باید به شرکت سرویس دهنده یا گارنتی مراجعه کنید. از نظر قدرت پردازش پردازهنده ها با پسوندMQ با HQ تفاوت چندانی ندارند و از نظر پردازشی یکی هستند.

انواع سری های مختلف پردازنده های اینتل و تفاوت آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر