تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن : ترشحات واژن یکی از علائم رایج در زنان بوده و در بیشتر مواقع کاملا طبیعی بوده و نشانه عملکرد صحیح واژن است . واژن به طور طبیعی PH اسیدی برای محافظت در برابر عفونت واژن دارد. واژن سالم به طور منظم ترشحاتی از خود خارج می کند که شامل سلول های مرده و باکتری های بدن می باشد. البته باید بدانید در برخی موراد ترشحات واژن می تواند از علائم عفونت واژن یا سایر بیماری ها نیز باشد. توانایی در تشخیص ترشحات واژن طبیعی از غیر طبیعی برای حفظ سلامت واژن بسیار مهم است. در این بخش از تیترزندگی قصد داریم راههای تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

انواع ترشحات واژن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن
تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

چندین نوع مختلف از ترشحات واژینال وجود دارند. انواع ترشحات بر اساس رنگ و غلظت خود طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند، اما برخی دیگر ممکن است نشان‌دهنده‌ی یک بیماری زمینه‌ای باشند که نیاز به درمان دارد .

1 – سفید

مقداری ترشحات سفید، به خصوص در آغاز یا پایان چرخه قاعدگی طبیعی است. با این حال، اگر ترشحات همراه با خارش باشند و ظاهری غلیظ و پنیر مانند داشته باشند، غیر طبیعی بوده و نیاز به درمان دارد. این نوع ترشح ممکن است نشانه‌ای از عفونت قارچی باشد .

2 – شفاف و آبکی

ترشحات شفاف و آبکی کاملاً طبیعی بوده و می‌تواند در هر زمانی از ماه رخ دهد. ممکن است پس از انجام ورزش قابل ملاحظه باشد.

3 – شفاف و چسبناک

هنگامی که ترشحات به جای آبکی بودن بصورت شفاف اما چسبناک و مخاطی مانند باشند، احتمالاً نشان‌دهنده‌ی تخمک گذاری هستند. در این صورت یک نوع ترشح طبیعی است.

4 – قهوه‌ای یا خونی

ترشح قهوه‌ای یا خونی معمولاً طبیعی است به خصوص هنگامی که در طول چرخه قاعدگی یا بلافاصله پس از آن رخ دهد. ترشح در پایان قاعدگی معمولاً به جای قرمز، می‌تواند قهوه‌ای باشد. ممکن است بین دوره‌های پریود مقدار کمی ترشحات خونی مشاهده کنید که لکه بینی نامیده می‌شود. اگر لکه بینی در طول زمان طبیعی قاعدگی رخ دهد و به تازگی رابطه‌ی جنسی محافظت نشده داشته‌اید، می‌تواند از علائم بارداری باشد. لکه بینی در حین فاز اولیه بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد، بنابراین باید با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

در موارد نادر، ترشحات قهوه‌ای یا خونی می‌توانند نشانه‌ای از سرطان رحم پیشرفته باشد. به همین دلیل انجام معاینه لگن و پاپ اسمیر بصورت سالیانه امری ضروری است، که در طی آنها متخصص زنان و زایمان اختلالات دهانه رحم را بررسی می‌کند.

5 – زرد یا سبز

ترشحات زرد یا سبز به خصوص زمانی که غلیظ و تکه تکه بوده و یا بوی بدی داشته باشد طبیعی نیست. این نوع ترشحات ممکن است نشانه‌ای از عفونت تریکومونیاز باشند که معمولاً از طریق مقاربت جنسی انتقال پیدا می‌کنند.

دلایل طبیعی تغییر ترشحات واژن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن
تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

دلایل متعددی وجود دارند که باعث تغییر رنگ، بو یا شکل ترشحات واژن می شوند. اگر در مورد تغییرات ترشحات واژن نگران هستید، موارد زیر را بررسی کنید تا ببینید کدام یک را اخیرا تجربه کرده اید :

1 – تخمک گذاری

در طول تخمک گذاری معمولا حجم ترشحات افزایش می یابد. این ترشحات واژن معمولا شفاف تر، کش دارتر و لغزنده تر است. هدف از این تغییرات عبور راحت تر اسپرم است چرا که در این زمان تخمک برای لقاح آماده است.

2 – پریود

ترشحات غلیظ و سفید رنگ معمولا قبل و بعد از پریود ظاهر می شوند.

3 – دوران بارداری و پس از زایمان

در دوران بارداری معمولا حجم ترشحات واژن افزایش یافته و غلظت آن نیز تغییر می کند. این تغییر در ترشحات واژن در چند هفته قبل از زایمان قابل توجه تر است چرا که غلیظ تر شده و حجم آن نیز افزایش می یابد. بعد از زایمان معمولا زنان نوعی ترشحات واژن به نام لوچیا را تجربه می کنند. این نوع از ترشحات واژن شامل خون، لخته های کوچک و بافت جدا شده از پوشش داخل رحم (که در دوران بارداری تشکیل شده است) می باشد. در طول زمان این ترشحات واژن آبکی و صورتی رنگ شده و در نهایت ناپدید می شوند.

4 – یائسگی

میزان ترشحات طبیعی واژن به طور معمول در دوران یائسگی با پایین آمدن سطح استروژن کاهش می یابد.

5 – تحریک جنسی

ترشحات واژن آبکی که شفاف و کمی سفید رنگ است معمولا از علائم تحریک جنسی می باشد. هدف از این ترشحات واژن آمادگی و محافظت از واژن در طول رابطه جنسی است.

6 – بیماری های مقاربتی (STD)

ممکن است گاهی تنها علامت بیماری های مقاربتی شایعی از جمله کلامیدیا و سوزاک، افزایش ترشحات واژن باشد. ویژگی های ترشحات واژن در این بیماری ها متفاوت است اما اغلب به رنگ زرد، خاکستری و سبز همراه با بوی بد می باشند. در این شرایط زنان معمولا در طول رابطه جنسی درد دارند و بعد از آن ترشحات قهوه ای رنگ مشاهده می کنند.

عفونت باکتریایی واژن، عفونت قارچی و تریکوموناسیس همگی می توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند.

7 – سرطان دهانه رحم یا واژن

به خاطر داشته باشید که تغییر در ترشحات واژن از علائم نادر سرطان دهانه رحم یا واژن می باشد.

دلایل غیر طبیعی تغییر ترشحات واژن

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن
تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن

1 – واژینوز

ترشحات واژن زرد، سبز و یا خاکستری می شود که نشان دهنده ی عفونت باکتریایی واژن است. یکی دیگر از نشانه های این عفونت، ترشحات همراه با بوی بد ماهی است.

2 – عفونت قارچی

ترشحات سفید رنگ وبه صورت تکه های پنیر از علائم عفونت قارچی است. و فرد معمولاً در ناحیه واژن احساس خارش و تورم دارد.

3 – تریکوموناسیس

ترشحات به صورت کف و همراه با بوی بسیار بد و شبیه به بوی تخم مرغ فاسد از نشانه های تریکوموناسیس است که یک بیماری مقاربتی است.

4 – کلامیدیا یا سوزاک

اگر شما وقتی که حامله هستید و یا در وسط دوره قاعدگی خود، با یک افزایش ناگهانی در مقدار ترشحات مهبل مواجه شدید می تواند نشانه ی یکی از این بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد که هنگام ادرار کردن، همراه با احساس سوزش است.
پزشک هرگونه تغییرات در ترشحات واژن را مورد ارزیابی قرار می دهد. عفونت های واژن و بیماری های مقاربتی ، معمولاً قابل درمان هستند.

تشخیص انواع ترشحات واژن و دلایل طبیعی تغییرات آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر