عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

عوارض انداختن پاها روی هم : برخی افراد با گذاشتن پاها روی هم احساس غرور و تکبر می کنند و این حالت نشستن را دوست دارند و با آن احساس اعتماد به نفس بیشتری می کنند . در صورتی که نمی دانند چه مضرات و عوارض جبران ناپذیری برای آنان در پی دارد . هنگام نشستن، یکی از شیوه‌های ظاهرا شیک و زیبا، انداختن پاها روی هم به صورت ضربدری است. خیلی‌ها هم در این حالت احساس راحتی می‌کنند و هر چند دقیقه پایی را که رو قرار می‌گیرد، عوض می‌کنند .

از نقطه نظر روانی البته، برخی با حالتی تقریبا جمع شده، وقتی در موضع تدافعی قرار می‌گیرند ، این کار را به صورت غیر ارادی انجام می‌دهند . اما جالب است بدانید که این شیوه نشستن، اصلا شیوه خوبی نیست و آثار زیان‌‌ آوری روی سلامتی دارد . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم از عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن صحبت کنیم  لطفا همزاه ما باشید .

عوارض انداختن پاها روی هم

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن
عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

انداختن پاها روی هم در طولانی مدت پیامدهای نامطلوبی دارد . قرار دادن پاها روی هم هنگام نشستن یک عادت غیر ارادی است. گاهی که از طرز نشستن عادی خسته می شویم، یا احساس سرما می کنیم به این حالت می نشینیم . اگر چه راحت و در صورتی که برای مدت کوتاهی باشد بی ضرر است اما در طولانی مدت می تواند پیامدهای نامطلوب و گاهی نیز جدی داشته باشد .

1 – فلج عصب پرونئال

فلج عصب پرونئال(شاخه ای از عصب سیاتیک) یکی از پیامد های انداختن پاها روی هم است. علایم آن سختی در حرکت دادن کف پا در قسمت قوزک به علت به وجود آمدن تداخل در عصب پرونئال و کشیدگی عصب و فشرده سازی در قسمت زانو، مفصل، لگن یا قوزک است. این تداخل در عصب می تواند به علت نشستن به یک حالت مانند قرار دادن پاها روی هم به وجود آید.

2 – از بین رفتن تعادل در لگن

از عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن لز بین رفتن تعادل در لگن است. در واقع با کوتاه تر شدن عضلات قسمت داخلی ران و بلند تر شدن قسمت بیرونی ران حالت تعادل لگن از بین می رود، در نتیجه احتمال جا به جا شدن مفصل وجود دارد.

3 – به وجود آمدن واریس

واریس می تواند علل متعددی از جمله ژن داشته باشد. قرار دادن پا ها روی هم یکی از عوامل بروز واریس است زیرا روی عصب ها فشار وارد می شود و عصب ها باریک تر و ضعیف تر می شوند در نتیجه جریان خون معکوس و به تجمع خون در پاها منجر می شود.

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن
عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

4 – بالا رفتن فشار خون

انداختن پاها روی هم هنگام نشستن می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود . برای پیشگیری از بروز این گونه مشکل بهتر است از نشستن به این روش صرف نظرکنید.

5 – بروز درد کمر و گردن

در هنگام نشستن، در یک حالت ایده‌آل، صورت ما به طور مستقیم به جلو نگاه می‌کند و وزنمان را به صورت مساوی، روی دو پامان که روزی زمین قرار دارد. متاسفانه، این حالت به ندرت اتفاق می افتد، بسیاری از ما اکثرا، وزن خود را به صورت نامساوی تقسیم می‌کنیم و بیشتر وزن را متوجه یک سو می‌کنیم.

6 – آسیب به اعصاب پا

انداختن پا روی پا، فقط بر عروق پا فشار نمی‌آورد، بلکه می‌تواند فشار را بر یکی از عصب‌های بزرگ پا، موسوم به عصب پرونئال زیاد کند. این عصب از زیر زانو و در امتداد قسمت خارجی ساق با عبور می‌کند.

فشار بر این عصب می‌تواند مجر به بی‌حسی و فلج موقت ماهیچه‌ها ساق و کف پا شود.

فشار مداوم بر این عصب می‌تواند منجر به آسب ماندگار در این عصب شود. گرچه عوض کردن پا، هر ۲ تا ۴ دقیقه می‌تواند از میزان این آسیب بکاهد، اما توصیه بهتر این است که اصلا پا را روی پا نیندازید.

چطور روی صندلی به طور صحیح بشینیم ؟

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن
عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن

برای جلوگیری از درد در ناحیه کمر و گردن باید کمر صاف ، صورت به طور مستقیم و روبه جلو باشد و به صورت یکسان یر روی هر دو پا فشار وارد شود تا دچار درد نشوید.

ایده آل ترین روش نشستن روی صندلی به گونه ای است که فرد روی صندلی می نشیند و دو پای او کنار هم روی زمین قرار می گیرد . این شیوه نشستن خیلی کم به چشم می خورد و اغلب سنگینی بدن را روی یک طرف می اندازند و پاها به صورت ضربدر روی یکدیگر قرار می گیرد .

عوارض انداختن پاها روی هم هنگام نشستن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر