تیترزندگی
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید : ما انسان ها همیشه طالب کمالات هستیم از اینرو به هیچ عنوان دوست نداریم که در شخصیت ما نقصی وجود داشته باشد هرچند که برخی اشتباهات در زندگی طبیعی بنظر می رسد ولی برخی از آنها شاید هزینه های بزرگی برای ما داشته باشند . به همین خاطر برای بسیاری از ما پیش آمده که بخواهیم تغییرات اساسی در خود ایجاد کنیم تا رفتارهای خود را اصلاح کرده و به اهدافی که در زندگی میخواهیم برسیم . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد نحوه ایجاد تغییرات مثبت در شخصیت خود صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شاید برخی افراد تصور کنند که شخصیت انسان تغیر ناپذیر است ولی این درست نیست چرا که اگر کمی دقت کنیم نمونه های زیادی از این تغییرات در محیط اطراف ما وجود دارند ، انسان های بزرگی که در گذشته با مشکلات زیادی روبرو بوده اند ولی با تلاش و کوشش خود به موفقیت های بزرگی دست یافته اند . البته انسان بعد از پشت سر گذاشتن دوران جوانی به یک ثبات روحی و جسمی میرسد (حالت تحجر) که هرگونه تغییر را برای انسان بسیار دشورار میسازد ولی همانگونه که اشاره کردیم غیر ممکن نیست . خب حالا که قبول کردیم تغییر در هر سنی ممکن است (هرچند در دوران میانسالی کمی دشوار باشد) باید دستبکار شده و تغییرات مثبتی که میخواهیم را در شخصیت خود پیاده سازی کنیم .

داشتن برنامه و هدف مشخص

اولین قدم برای هر تغییری ، یک زمینه است که انگیزه تغییر را به ما می دهد مثلا ما متوجه می شویم که یکی از رفتارهایی که جزو عادات همیشگی ماست اشتباه بوده و مشکلاتی بوجود می آورد یا متوجه میشویم که اگر برخی تغییرات را در خود ایجاد نماییم بهتر میتوانیم با اطرافیان خود ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را تامین نماییم . خلاصه یک دلیل پشت این انگیزه تغییر وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد . شما هر چقدر بیشتر در مورد این دلیل تغییر خود فکر کنید بیشتر متوجه نیازهای خود خواهید شد و درواقع خیلی راحت میتوانید نیازها و اهداف خود را مشخص نمایید .

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

مشخص کردن اهداف به منزله روشن شدن مقصد است چرا که تا هدفی نباشد هر عملی بی فایده خواهد بود . درواقع این هدف است که به تمام افکار و رفتارهای ما جهت می دهد و انسان را در پیمودن مسیر راهنمایی میکند . بیشتر افراد به عمق مساله تغییر ، واقف نیستند و فکر می‌کنند تنها با تغییر عادت‌های بد مشکلات آنها رفع می‌شود . در حالی‌که ایجاد تغییرات شخصیتی ، زمینه و آمادگی وسیعی می‌طلبد . اگر دوست دارید شبیه فرد خاصی شوید ، در رفتار او کاملا دقیق شوید . دریابید چه چیزی را در او تحسین می‌کنید . نوع واکنش‌های او و اخلاقش در شرایط گوناگون چگونه است . حالت صحبت کردن ، نشست و برخاست او چگونه است و از همه مهم‌تر رفتارهای مختلفش در کل او را چگونه نشان می‌دهد . با یادداشت‌برداری از نکات مورد علاقه‌تان آنها را منسجم کنید .

از دیگران کمک بگیرید

شما همیشه از درون به رفتارهای خود فکر کرده و در مورد آنها قضاوت کرده اید حال نیاز است که از یک دوست قابل اعتماد و آگاه بخواهید که به شما کمک کند . ابتدا نظر او را در مورد شخصت خود بپرسید شاید نظرات خوبی داشته باشد ولی به هیچ عنوان بر اساس نظر دیگران تصمیم گیری نکنید چرا که شما شخصیت منحصربفرد خود را دارید و قرار نیست از دیگران تقلید کنید بلکه میخواهید برخی افکار و رفتارهای خود را بهتر کنید .

سعی کنید لیست تغییراتی که به عنوان هدف یادداشت کرده اید را برای دوست خود بخوانید . اگر دوست خوبی انتخاب کرده باشید او حتما شما را در این مسیر کمک کرده و جویای احوال شما خواهد بود لذا شما نمیتوانید براحتی قید تغییر را بزنید و در کل حمایت های یک دوست میتواند به شما در پیمودن مسیر تغییر کمک کند . فراموش نکنید که تغییر را از قدم های کوچک شروع کرده و بعد از هر قدم موفق ، به خودتان یک جایزه بدهید و سپس قدم بزرگتر بعدی را بردارید .

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

تغییر الگوهای فکری

ابتدا باید این نکته مهم را خدمت شما بگویم که تمامی رفتارهای ما ریشه در افکارمان دارند . این حرف تمامی بزرگانی (مانند رابینز و برایان تریسی و …) است که سالها در زمینه موفقیت تدریس کرده اند . به گفته این افراد ، انسان توسط حواس پنجگانه خود اطلاعاتی را از محیط اطراف خود دریافت می کند (به عنوان مثال رفتارهای والدین خود را در خانواده می بیند و میشنود) . این اطلاعات به تدریج باورهای فرد را ساخته و این باورها منشا تفکرات این فرد میشود . به همین خاطر است که محیط زندگی به تدریج در انسان ها تاثیر میگذارد و بزرگتران همیشه ما را به داشتن دوست های خوب تشویق میکنند .

نکته:

نکته مهم دیگر گفتگوهای درونی ما با خودمان است . شما نیز مانند بقیه انسان ها در خلوت با خودتان صحبت می کنید یا در ذهن خود برخی عبارات را در مورد رفتارهایتان به خود میگویید مثلا من خجالتی هستم ، من کمرو هستم ، من نمیتوانم از پس اینکار برآیم و … . اگر فکر کنید خجالتی هستید و این ویژگی را برای خود به رسمیت بپذیرید، مغز شما به سرعت این حرف را می‌پذیرد و شما را در مسیری مطابق آن صفت قرار می‌دهد و بیهوده محدودیت‌هایی برای شما ایجاد می‌شود . به دنبال فرصت‌های رشد و تغییر باشید . تغییر شخصیت در گرو کنار گذاشتن کلیشه‌های ذهنی و محدودیت‌های بیهوده‌ای است که با برچسب زدن به خود ایجاد می‌کنید .

نکته آخری که در مورد افکار باید مورد توجه داشته باشیم ، مثبت اندیشی است اگر با خود تکرار کنید که نمی‌توانید ، قطعا ناتوان خواهید بود و مغز ، فرمان شما را با جان و دل می‌خرد . پس افکار منفی را جدی نگیرید . ذهن به شکل عجیبی در برابر فرمان‌هایی که می‌گیرد مطیع است . پس سعی کنید ورودی‌های مثبتی به آن بدهید و مطمئن باشید تنیجه‌ای خیره‌کننده دریافت‌ خواهید کرد .

تغییر الگوهای احساسی

همانطور که اشاره کردیم ذهن ما بر اساس باورها و احساسات ما تصمیم گیری میکند مثلا اگر در ذهن خود احساس کنیم (باور داشته باشیم) که یکی از دوستانمان (یا هر فرد دیگری ) حسود است تمامی رفتارهای این فرد را به حساب حسادتش خواهیم گذاشت در حالیکه شاید این فرد اصلا حسود نباشد و همه این قضاوت های ما بر اساس باور و احساس نادرستی است که داریم . یکی از ساده ترین راهها برای اصلاح الگوهای احساسی ، توجه به افراد موفقی است که به نتایج خوبی رسیده اند به عنوان مثال اگر شما میخواهید خجالت خود را کنار گذاشته و توانایی مدیریت یک جمع و سخنرانی را در خود تقویت کنید ، میتوانید به احساس و باورهای فردی که در این زمینه موفق است دقت کرده و از او تقلید کنید .

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

اینکه یک فردی قبل از شما به یک هدف خاصی رسیده است بهترین دلیل برای اینست که شما نیز میتوانید به همان نتایج مثبت دست پیدا کنید تنها باید همانند او فکر و عمل نمایید . بنابراین اگر دوست دارید اعتماد‌به‌نفس بالایی داشته باشید، در رفتار آدم‌های با اعتماد بنفس بالا دقیق شوید و سعی کنید از آنها تقلید کنید . آن‌قدر تقلید کنید تا این تقلید به تغییر شخصیت تبدیل شود . درباره ضعف‌هایتان با همه صحبت نکنید . نگذارید دیگران بفهمند نواقص شما چیست . در این صورت امکان تغییر سخت‌تر می‌شود و نظرات و قضاوت‌های دیگران نیز به مشکلات شما اضافه می‌شود .

تغییر الگوهای رفتاری‌

اگر به همان شکلی که قبلا رفتار می کردید ادامه دهید مطمئن باشید که به همان نتایج همیشگی خواهید رسید پس اگر نتایج بهتری میخواهید باید به سراغ رفتارهای مثبت جدیدی بروید و تجارب جدید به زندگی‌تان اضافه کنید مثلا به یک باشگاه ورزشی بپیوندید یا شغل جدید با چالش‌های تازه را قبول کنید . از محیط‌های تکراری و قدیمی دور شوید و از همه مهمتر اینکه به سمت ترس‌هایتان شیرجه بزنید و خود را به چالش بکشید . قرار دادن خود در معرض ترس‌ها ، مغز را فریب می‌دهد و او را در برابر واهمه‌های قبلی بی‌حس و بی‌تفاوت می‌کند . همانطور که گفتیم با قدم های کوچک شروع کنید و کم کم به سراغ ترس های بزرگ بروید آنوقت خواهید دید که همه ترس هایی که در زندگی خود داشتید فقط یک محدودیت فکری بود که شما را از موفقیت بازمی داشت .

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید
شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

نکته آخر اینکه هیچ‌گاه به خاطر دیگران شخصیت خود را تغییر ندهید و تنها به خاطر شخص خودتان ، ویژگی‌های منفی را کنار بگذارید تغییر شخصیت وقتی لازم است که ویژگی‌های شما مانعی برای پیشرفت و آسایش‌تان باشد . اینکه شما اهل مطالعه هستید و به صحبت‌ کردن در جمع علاقه ندارید به هیچ وجه نقص نیست . حتی اگر در چشم سایرین اصطلاحا باحال به نظر نمی‌رسید ولی اگر یک ویژگی شخصیتی در شما وجود دارد که به میل شما نیست و از عمق وجود آرزو میکنید که ای کاش اینگونه نبودید ، بدانید که تغییر بهترین راه است .

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر