خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

نبات از گذشته های دور تا به امروز برای درمان سردی مزاج مورد استفاده قرار می گیرد . همانطور که میدانید نبات از ساکاروز یا همان شکر معمولی تهیه میشود که طی یک فرایند ساده شکر در آب حل شده و سپس بصورت کریستال درمی آید . نبات بدلیل خواص مفیدی که دارد در طب سنتی مورد توجه قرار داشته و شما میتوانید با آگاهی کافی به سراغ آن بروید . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد خواص نبات از دیدگاه طب سنتی صحبت کنیم لطفا همراه ما باشید .

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی
خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

حتما تا بحال از نبات استفاده کرده اید مخصوصا زمانی که دچار دل درد و دل پیچه شده اید میدانید که یکی از بهترین گزینه های روی میز ، نبات است . معمولا بعد از خوردن خوراکی های سرد مزاج بدن کمی تغییر کرده و مشکلات گوارشی را برای بدن بوجود می آورد در این شرایط میتوان به کمک نبات ، این سردی را خنثی کرده و از سرد شدن معده جلوگیری نمود . ماده ی اولیه نبات با قند و شکر یکسان و از نوع ساکاروز است، به همین دلیل خاصیت ملین و ضدنفخ بالایی دارد .

اگر بدلیل عدم پرهیز غذایی مقدار بلغم رد بدن افزایش یابد علائمی مانند نقرس ، فلج شدن قسمتی از بدن ، پیسی ، لقوه و رعشه خواهد داشت در این شرایط میتوان با مصرف مرتب نبات بصورت چای نبات ، آب جوش نبات و نبات داغ برای رفع بلغم اقدام کرد .

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی
خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

نبات به واسطه دارا بودن مقدارزیادی ساکارز خیلی سریع جذب بدن شده به خاطر تقویت عضلات باعث افزایش سوخت و ساز چربی ها و مواد پروتینی در بدن می شود و چنانچه یک تکه کوچک از ان در دهان گذاشته و به مرور مکیده شود سرفه را قطع و خشونت صوت و سینه و درد ان را بر طرف میکند .

در خواص نبات از دیدگاه طب سنتی بسیار مناسب است اگر کسانی که مکررا ادرار دارند و یا مثانه آنها ضعیف شده است و یا اصطلاحا به ضعف مثانه دچار شده اند هر از گاهی در روز مقداری نبات را در دهان خود قرار داده و تدریجا آب نبات را فرو برند ، این روش در طب سنتی بسیار تاکید شده است .

توصیه

نبات بسیار مقوی ، نشاط آور ، ضد نفخ ، ملین و مدر است همچنین نباتی که از نیشکر تهیه شده ، به هضم غذا کمک می کند . نبات زعفرانی تسکین درد معده و دردهای ناشی از انقباض ماهیچه هاست . در گذشته برای افرادی که به علت کهولت سن دچار کم حواسی می شدند ، چای نبات و آب جوش نبات داغ توصیه می شده است . برای درمان تنگی نفس ، تپش قلب و کرم های کدو یا کرمک در انتهای روده بزرگ نیز شکل های متفاوت مصرف نبات توصیه می شود .

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی
خواص نبات از دیدگاه طب سنتی

نبات داغ در تسکین درد پشت ، کمر ، ناحیه شکم و پا درد بسیار موثر است . کسانی که تکرر ادرار دارند یا مثانه ی آن ها ضعیف شده و اصطلاحا به ضعف مثانه دچار شده اند، در روز مقداری نبات در دهان خود قرار داده و کم کم آب نبات را فرو برند،این روش در طب سنتی بسیار تاکید شده است .

از دیگر خواص نبات از دیدگاه طب سنتی میتوان به رفع خواب آلودگی بخصوص هنگام رانندگی اشاره کرد شما میتوانید به هنگام رانندگی از چای نبات برای رفع خستگی و خواب آلودگی خود استفاده کنید . خاصیت دیگری که نبات دارد اینست که از جاری شدن آب دهان جلوگیری میکند بنابراین افرادی که در زمان خواب آب دهانشان جاری میشود میتوانند از نبات استفاده نمایند .

خواص نبات از دیدگاه طب سنتی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر