تیترزندگی
راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند

راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند

راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند : در زندگی کاری همه‌ی افراد وظایفی وجود دارد که از انجام آن لذت نمی‌برند . وظایفی که به‌صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه برای کارمندان تعیین می‌شوند، انواع گوناگون دارند. بسته به روحیات و مهارت‌های هر فرد، برخی از این وظایف عالی و انگیزه‌بخش هستند و برخی دیگر، انرژی زیادی از فرد می‌گیرند و خلاقیت او را از بین می‌‌برند. به هر حال تمامی وظایف (چه خوب و چه بد) باید انجام شوند .

اغلب افراد وقتی با وظیفه‌ای ناخوشایند روبرو می‌شوند، انرژی لازم برای انجام آن را از دست می‌دهند. آن‌ها قوه‌ی خلاقیت خود را غیر فعال می‌کنند و با کمترین سرعت ممکن به انجام آن وظایف می‌پردازند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند را مورد بررسی قرار دهیم . همراه ما باشید .

راهکارهای افزایش انگیزه

راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند
راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند

۱ – جایزه دادن به خود

یکی از راهکارهایی که شما را تشویق می‌کند وظایف را در هر صورت انجام بدهید و آن‌ها را به تعویق نیندازید، مشخص کردن جایزه برای انجام وظیفه است . می‌توانید یک کار لذت‌بخش مانند تفریح و بازی و گردش را به‌عنوان جایزه‌ی انجام یک وظیفه‌ی ناخوشایند مشخص کنید . بهتر است جایزه‌ی مشخص‌شده از لحاظ ارزش و ابعاد متناسب با وظیفه‌ی مورد نظر باشد .

۲ – قورت دادن قورباغه !

همه‌ی ما با عبارت «قورباغه‌ات را قورت بده» آشنایی داریم. این عبارت و کتابی که با همین عنوان منتشر شده است، ما را تشویق می‌کند که وظایف دشوار و ناخوشایند را در ابتدای روز یا هفته انجام دهیم. کارشناسان کسب و کار معتقدند اگر این نوع وظایف را به انتهای روز یا هفته موکول کنید، در طول مدت کار همیشه ذهنتان به آن‌ها مشغول خواهد بود. بعلاوه در پایان ساعات کاری ما کمترین انرژی را داریم و پرداختن به این وظایف بیش از پیش ناخوشایند و زمان‌بر خواهد بود. اما اگر این وظایف را در ابتدای زمان کاری انجام دهیم، هم از حداکثر انرژی بهره خواهیم برد و هم ذهن خود را برای زمان باقی‌مانده آسوده خواهیم کرد.

۳ – ترسیم اهداف کوچک

در بسیاری از اوقات، وظایف ناخوشایند به خاطر بزرگ و وقت‌گیر بودن به تعویق انداخته می‌شوند. اگر همین وظایف را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنیم، تمایل بیشتری برای انجام آن‌ها خواهیم داشت. تصور کنید وظیفه‌ی وقت‌گیر محاسبات مالیاتی بر عهده‌ی شما است. نگاه کردن از دور به چنین وظیفه‌ای ما را با تمام نیرو به انجام ندادنش تشویق می‌کند. اما اگر تلاش کنیم این وظیفه را به ابعاد کوچک‌تر تقسیم کنیم و انجام هرکدام را یک هدف در نظر بگیریم، می‌توانیم بدون به تعویق انداختن، آن را به‌مرور انجام دهیم.

راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند
راهکارهای افزایش انگیزه برای انجام وظایف ناخوشایند

۴ – مهیا کردن زمینة موفقیت و پیشرفت کارمندان

دستیابی به اهداف شغلی و پیشرفت در مهارت شغلی از انگیزش های مهّم به شمار می آید . مدیران باید با ایجاد آموزش های مهارتی، زمینه های موفقیت را تقویت کنند و بی تفاوت از کنار آن عبور نکنند.

۵ – توجه به مدیریت هدایتی و نه استبدادی

برخی از مدیریت ها استبدادی است. شیوة مدیریت استبدادی، شیوة مدیریت فرعونی است. چون اطاعت و فرمانبری ها از روی ترس انجام می گیرد، نه از روی میل و رضایتمندی.

۶ – احترام گذاشتن به کارمندان

هر انسانی برای خود شخصیتی دارد و برای هویت خویش ارزش قائل است. احترام گذاشتن به شخصیت افراد، احساس هویت و شخصیت را در آنان زنده می کند و باعث افزایش انگیزه می شود و موجب می شود متقابلاً برای مدیران و اجرای دستورات آنان احترام قائل شوند . یک مدیر خوب و شایسته با افراد زیر دستش با تواضع و احترام رفتار می کند و برای آنان شخصیت قائل است و همین امر انگیزة کاری آنان را بالا می برد .

۷ – صداقت نسبت به کارمندان

یک مدیر موفق در گفتار و رفتارش صداقت دارد، به کارمندان دروغ نمی گوید و از سیاسی کاری اجتناب می ورزد. صداقت و یکرنگی خواست فطرت و خرد آدمی است که در مقابل دورویی قرار دارد.

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر