تیترزندگی
رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم: تقریبا همه‌ی افراد در هر سن‌و‌سال و موقعیت اجتماعی‌، دوست دارند مورد احترام واقع شوند و جایگاه‌شان به‌عنوان یک انسان محترم حفظ شود . اگر فردی بخواهد که نزد دیگران قابل احترام باشد، لزوما نیاز به ثروت، مقام و وضعیت ظاهری فریبنده ندارد . میزان تحصیلات، دوستان و آشنایان مرتبط نیز لزوما برای ما احترام به همراه نمی آورد.

اینجا بحث از احترام است نه چاپلوسی. شاید یکی از دلایلی که شما را وادار به خواندن این مطلب کرده است همین باشد. شاید ثروت، مقام و ظاهر مناسبی داشته باشید اما هنوز احساس می کنید که محترم شمرده نمی شوید . کجای کار شما اشتباه است؟ در واقع احترام نصیب افرادی میشود که با رفتار خود احترام دیگران را بر می انگیزند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم را به شما عزیزان یادآوری نماییم . همراه ما باشید .

رفتارهایی فرد قابل احترام

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم
رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

۱ – احترام به خود

اگر شما برای خودتان احترام قائل نیستید، چگونه انتظار دارید که دیگران به شما احترام بگذارند. به خودتان و ارزش هایتان به عنوان یک انسان احترام بگذارید و از دیگران نیز انتظار احترام داشته باشید.

۲ – احترام به دیگران

احترام یک فرایند متقابل است. اگر انتظار احترام از شخصی را دارید باید متقابلا به او احترام بگذارید. شاید بدیهی به نظر برسد. اما بسیاری از ما نمی دانیم که چگونه به دیگران احترام بگذاریم. همین که دیگران را با کلمات محترمانه مورد خطاب قرار دهید کافی نیست. شما باید، به حقوق دیگران احترام بگذارید.

۳ – داشتن لیاقت

اینکه رئیس دانشگاه، مدیر کارخانه، فرمانده جنگی و حتی رئیس امور یک مملکت باشید کافی نیست. آیا واقعا لیاقت مقام، درجه، جایگاه و مسئولیتی که به شما واگذار شده است را دارید؟ اگر چنین است ثابت کنید. به محض اینکه به دیگران اثبات شود که لایق مقام و جایگاه خود هستید، بلافاصله لایق احترام آنها نیز خواهید بود.

۴ – داشتن اعتماد به نفس

بسیاری سعی می کنند میزان اطمینان شما را نسبت به خودتان و کاری که می کنید را با روش های گوناگونی زیر سوال ببرند. به حرف آنها اهمیتی ندهید، به خودتان و ارزش هایتان اعتماد داشته باشید و در کار خود راسخ و مصمم باشید. رفتار غیر محترمانه آنها از دید دیگران گستاخانه به نظر خواهد آمد .

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم
رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

۵ – طرز صحبت کردن

آرام، نامفهوم و عاجزانه صحبت کردن نشان می دهد شما خودتان هم به حرفی که می زنید اطمینان ندارید. حتی اگر ساده ترین کلمات را محکم، واضح، با احترام و با اعتماد به نفس بیان کنید، نه تنها شنیده خواهد شد بلکه محترمانه به آنها عمل خواهد شد.

۶ – شایسته بودن

یک روز در میان استحمام کنید یا دوش بگیرید. لباس تمیز و مرتب بپوشید (نیازی نیست لباس گران قیمت به تن کنید). به وضعیت سلامت و دندان هایتان رسیدگی کنید و لبخند بزنید. وضعیت مناسب ظاهری شما به دیگران نشان می دهد که شما برای خودتان و دیگران احترام قائل هستید.

۷ – مثبت بودن

اینکه دید مثبتی نسبت به خودتان و دنیای اطراف داشته باشید و مدام به دیگرا انرژی مثبت بدهید، حس خوبی در دیگران به وجود می آورید و آنها را وادار خواهید کرد به این منبع انرژی مثبت احترام بگذارند. این موضوع را با چاپلوسی اشتباه نگیرید. نیازی نیست که برای کسب احترام دیگران تملق کسی را بگویید. تنها کافی است به جای تصویر کردن نیمه خالی لیوان، نیمه پر آن را ببینید.

۸ – سلام و احوال پرسی محترمانه

اگر شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید خودتان را با صدای رسا، دوستانه و محترمانه معرفی کنید. همیشه مؤدب باشید حتی اگر کسی در جواب شما به گرمی سلام و احوال پرسی نکند. ممکن است مشکلی فکرش را به خودش مشغول کرده باشد یا اینکه هنوز به شما اعتماد پیدا نکرده باشد.

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم
رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

۹ – مسخره نکنید

ممکن است حتی اطرافیان شما به این موضوع بخندند و شما را فرد بامزه ای بنامند اما قابل احترام هرگز!

۱۰ – قلدر نباشید

اگر از احترام حاصل از ترس دیگران لذت می برید باید بگوییم که هنوز معنای احترام را نمی دانید. محترم شمرده شدن، در کلام افراد جای نمی گیرد، بلکه در فکر، قلب و روح آنها جای دارد .

۱۱ – آزار دهنده نباشید

شاید بتوان گفت که نقطه مقابل یک فرد محترم، یک فرد آزار دهنده است. فردی که دیگران با دیدنش فرار می کنند چگونه می تواند احترام دیگران را برانگیزد؟

۱۲ – الگو باشید

بدیهی است که دیگران برای شخصی که الگوی آنها باشد احترام خاصی قائلند. در خانواده، محل کار و جامعه الگوی افراد مختلف چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ آن ویژگی ها را در خود بوجود آورید تا الگوی قابل احترامی برای آنها باشید.

۱۳ – خودتان باشید

الگوی دیگران بودن به این معنی نیست که بر خلاف میل خود دلخواه دیگران و دنباله رو شخصی دیگر باشید. ویژگی هایی را انتخاب کنید که با شخصیت شما همخوانی داشته باشد. حتما لازم نیست یک دکتر موفق باشید، می توانید یک هنرمند موفق باشید. حتی می توانید خودتان صاحب سبک باشید. اگر به جای اینکه خودتان باشید سعی کنید شبیه شخص دیگری شوید این حس را به دیگران منتقل می کنید که برای خودتان ارزشی قائل نیستید و به خودتان احترام نمی گذارید پس دیگران نیز برای شما احترامی قائل نخواهند بود.

رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم
رفتارهایی که باعث می شود فردی قابل احترام باشیم

۱۴ – پایبندی به عهد و پیمان

هیچ کاری را نیمه کاره رها نکنید. اگر به کسی قولی میدهید حتما به آن عمل کنید. توانایی های خود را در نظر بگیرید و قولی ندهید که نمی توانید به آن عمل کنید. اینکه به کسی بگویید “نه، متاسفانه نمی توانم انجامش دهم یا نمی خواهم انجامش دهم”، بسیار محترمانه تر از این است که قولی بدهید و به آن عمل نکنید. این همان جایی است که شما برای خودتان، حرفتان، عهدتان و عملتان ارزش قائل می شوید.

۱۵ – مهربان باشید

همیشه با هرکسی که در طول روز می‌بینید، از همسر و فرزندان‌تان گرفته تا همکار یا حسابدارِ فروشگاه مؤدبانه رفتار کنید. گفتن این حرف از انجام آن راحت‌تر است، به‌خصوص اگر روز بدی را گذرانده باشید. اما اگر می‌خواهید رفتار محترمانه‌ای داشته باشید، باید با همه درست رفتار کنید و مهربان بودن را از یاد نبرید.

۱۶ – مفید باشید

افرادی که همیشه آماده‌ی کمک‌کردن به دیگران هستند یا در موقعیت‌های لازم به دیگران گوش می‌دهند یا به دنبال فرصتی برای کمک‌کردن هستند، احترام بیشتری دریافت می‌کنند. به‌دنبال فرصت‌هایی برای کمک‌کردن باشید، حتی اگر قبلا این موقعیت‌ها را نادیده می‌گرفتید. مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشید و بدون‌اینکه منتظر کمک‌گرفتن از کسی باشید خودتان کارها را انجام دهید. ببینید که چندبار در روز می‌توانید برای دیگران مفید واقع شوید.

نویسنده بخش سبک زندگی

اضافه کردن نظر