تیترزندگی
جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق

جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق

جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق: جذب سرمایه از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر استارتاپی است. کارآفرینان از هر موقعیتی جهت تعامل با سرمایه گذاران استفاده می‌کنند. آن‌ها پیوسته به دنبال شرکت در مسابقات استارتاپی و سخنرانی در رویدادهای مرتبط هستند تا بتوانند با ایده‌آل‌ترین سرمایه گذاران وارد ارتباط شوند.

تلاش برای جذب سرمایه یک کار تمام وقت به حساب می‌آید و احتمال دارد یک سال زمان ببرد تا قراردادی میان آن‌ها منعقد شود. جذب سرمایه گذار گام نخست است و وظیفه کارمندان بعداز جذب سرمایه شروع می‌شود. تعریف چشم‌اندازها و صحبت درباره‌ی درآمد احتمالی از جمله اقداماتی است که باید پیش از جذب سرمایه صورت گیرد. طرف دیگر قضیه عمل کردن به وعده‌ها و کسب درآمد حقیقی است. در این مرحله فشار زیادی از سوی سرمایه گذار به کارآفرین وارد می‌شود و استرس بالایی به استارتاپ منتقل می‌شود. در این بخش از تیترزندگی به اصول جذب سرمایه گذار استارتاپ می‌پردازیم. با ما همراه باشید

به طور مداوم با سرمایه گذار ارتباط برقرار کنید

یک طرز تفکر نادرست در زمان جذب سرمایه، این است کارآفرین براین باورند سرمایه گذار روی ایده‌ی او سرمایه گذاری کرده زیرا می‌داند چه کاری انجام می‌دهد. علاوه بر آن، براین باور است که تنها زمانی باید با سرمایه گذاران ارتباط برقرار کند که قصد داشته باشد سود اعلام شده را به دستشان برساند؛ اما این طرز تفکر به طور کامل اشتباه است. شخصی که قصد دارد روی استارتاپی سرمایه گذاری کند همواره سه مسئله را مدنظر قرار می‌دهد:

  • کارآفرین، شخص مستعد و علاقه‌مندی است که می‌تواند در هر موقعیتی به کار خود ادامه دهد.
  • کارآفرین متوجه هستند چگونه باید استارتاپ خود را به سوی افزایش درآمد رهنمون کند. اینکه مؤسس استارتاپ جریان نقدی مثبت داشته باشد و بداند چه وقتی باید خارج شود.
  • سرمایه‌گذار باید برای ارائه سرمایه در جریان تمام کارها قرار بگیرد.
جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق
جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق

به همین خاطر توصیه می‌کنیم همواره با سرمایه گذاران ارتباط برقرار کنید و آن‌ها را در جریان تمام امور قرار دهید. باید همیشه درنظر داشته باشید صداقت در این مرحله اهمیت بسیار زیادی دارد؛ پس هیچ چیزی را پنهان نکنید. برای مثال، هر ماه ایمیلی به آن‌ها بزنید و گزارشی از روند پیشرفت کار ارائه دهید.

سرمایه گذار این حق را دارد در جریان همه کارها قرار بگیرد؛ پس حتی درصورتی‌که کسب و کار شما با شکست یا چالشی مواجه شده، باید آن‌ها را مطلع کنید. پنهان کردن موضوعاتی که به آن‌ها ارتباط دارد، اصلی‌ترین اشتباهی است که می تواند روابط میان شما و سرمایه گذار را به نابودی بکشد. یقینا هر سرمایه گذاری تمایل دارد از تمام امور باخبر شود. امروزه اخبار با سرعت زیادی منتشر می‌شود؛ به همین جهت مناسبترین اقدام این است پیش از هر کسی آن‌ها را در جریان رویدادها و اتفاقات جدید قرار دهید.

با سرمایه گذاران جلسه تشکیل دهید

پیش‌از هر اقدامی باید جهت ملاقات با سرمایه گذاران برنامه ریزی داشته باشید. جهت این منظور تقویم قرار ملاقات داشته باشید و هر ماه به طور منظم جلساتی برگزار نمایید. در این جلسات همه اعضای تیم سرمایه گذاری را دور هم جمع کنید و موضوعات مهم را با آن‌ها در میان بگذارید. توصیه می‌شود به سرمایه گذاران نشان دهید بلد هستید چگونه باید با آن‌ها کار کنید. به آن‌ها نشان دهید برای وقتشان ارزش قائل هستید و به آن‌ها توجه کافی دارید.

جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق
جذب سرمایه گذار استارتاپ به سبک کارآفرینان موفق

از سرمایه گذاران کمک بخواهید و در صورت لزوم به آن‌ها کمک کنید

سرمایه گذاران علاقه دارند با اشخاصی که روی آن‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند تعامل بیشتری داشته باشند. بعنوان مثال، درصورتی‌که به دنبال کارشناس فروش هستید و تمایل دارید هزینه‌هایتان را کاهش دهید، از سرمایه گذار بخواهید شخصی را به شما معرفی نماید. اغلب سرمایه گذاران شبکه‌ی گسترده‌ای دارند و می‌توانند در این شرایط به کار بیایند.

درصورتی‌که سرمایه گذار محل کار بزرگ‌تری دارد، از آن‌ها بخواهید جلسات مهم کاری را در آنجا برگزار کند. در این حالت می‌توانید از سرمایه گذار کمک بخواهید و به آن‌ها کمک کنید. برقراری تعامل با سرمایه گذاران به بهبود روابط کمک می‌کند. سرمایه گذار به توانایی‌های شما واقف است و بدون تردید از هیچ کمکی برای موفقیت استارتاپ دریغ نمی‌کند.

بدانید چه زمانی باید پاسخ منفی بدهید

کارآفرین باید بتواند درعین برقراری مناسبترین ارتباط با سرمایه گذاران و توجه به راهنمایی‌هایشان، به برخی از توصیه‌های آن‌ها پاسخ منفی دهد. سرمایه گذاران قسمتی از سرمایه‌ی خود را در اختیار شما قرار داده‌اند؛ به همین جهت حق دارند در مورد هر چیزی اظهارنظر کنند. بعضی اوقات این پیشنهادات خوب و کارآمد هستند؛ اما بعضی وقت ها احتیاج است به پیشنهاد آن‌ها “نه” بگویید. در این موقعیت‌ها توصیه می‌شود توضیحات خود را با مدرک به آن‌ها ارائه دهید و به آن‌ها اطمینان دهید از عهده‌ی انجام کارها برمی‌آیید. بسیار مناسب است به صحبت‌های سرمایه گذار گوش دهید؛ اما فراموش نکنید به چه خاطر اقدام به جذب سرمایه گذار استارتاپ  کرده‌اید. باید ایده و مسیری که انتخاب کرده‌اید را باور داشته باشید؛ پس بعد از جذب سرمایه نظر خود را تغییر ندهید.

نویسنده بخش موفقیت

اضافه کردن نظر