ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین : ورود خاندان مکرّم سیدالشهداء به کربلا در راه بازگشت از شام به مدینه در روز اربعین و الحاق سر مقدس اباعبدالله الحسین(علیه السلام) به پیکر مطهّرش در آن روز، یکى دیگر از وقایع مبهم واقعه عاشورا و حوادث پس از آن است. به راستى اگرچه حادثه عاشورا دل خراش ترین و غمبارترین حادثه اى است که در طول تاریخ، قلب شیعیان و دوست داران خاندان عصمت و طهارت را جریحه دار ساخته و جا داشت تمامى وقایع آن بدون هیچ کم و کاستى در کتاب هاى تاریخ نقل شود .

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین
ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

امّا مع الاسف از آن جا که هم در زمان وقوع حادثه عاشورا و هم پس از آن شیعیان على بن ابى طالب و فرزندان معصومش تحت بیشترین فشارها و آزارها بوده، سخت ترین شکنجه ها و تحریم ها را متحمّل شده و عملا در حاشیه قرار گرفته بودند ،

هیچ گاه امکان ضبط و نقل وقایع غم بار عاشورا و آن چه بر خاندان مکرم سید الشهداء گذشت پدید نیامد. اعتبار اربعین امام حسین (ع‌) از قدیم الایام میان شیعیان و در تقویم تاریخی‌ وفاداران به امام حسین (ع‌) شناخته شده بوده است‌. در این بخش از تیترزندگی قصد داریم با ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت زندگی امام حسین بیشتر آشنا شویم . همراه ما باشید .

ناگفته هایی از حقیقت قیام امام حسین

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین
ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

موارد اول

1 – قیام حضرت امام حسین (ع) از روز خودداری از بیعت با یزید تا روز عاشورا 175 روز طول کشید .

2 – قیام سالار شهیدان از مدینه آغاز و به کربلا ختم شد . این قیام یک هفته در مدینه، 4 ماه و 10 روز در مکه، 23 روز بین راه مکه تا کربلا (از دوم محرم تا دهم محرم) به طول انجامید.

3 – از مکه تا کوفه منزل هایی وجود داشت که ما امروز به آنها کاروانسرا یا اقامتگاه می‌گوییم . کاروان سید الشهدا در مسیر حرکت خود از 18 منزل عبور کرد .

4 – فاصله میان این منزل ها با همدیگر حدود سه فرسنگ و گاهی پنج فرسنگ بوده است .

5 – اسرای اهل بیت امام حسین (ع) از کوفه تا شام از 14 منزل عبور کردند.

6 – زمانی که امام حسین (ع) در مکه حضور داشت حدود 12000 نامه از کوفه برای آن حضرت فرستاده شد که درآنها از آن امام دعوت کرده بودند تا به شهر کوفه برود و به یاری مردم آن دیار بشتابید.

7 – زمانی که فرستاده امام حسین (ع) یعنی مسلم بن عقیل به کوفه رسید ، تعداد 18هزار نفر با ایشان بیعت کردند . برخی هم تعداد بیعت کنندگان را 25 هزار یا 40 هزار نفر عنوان کردند.

موارد دوم

8 – در زیارت ناحیه نام 17 نفر از فرزندان ابیطا‌لب به عنوان شهدا کربلا ذکر شده است .

9 – در جمع شهدای کربلا ، 3 کودک ازخاندان بنی هاشم وجود دارد.

10- از خاندان بنی هاشم درمجموع 33 نفر در واقعه کربلا به شهادت رسیدند . این مجموع عبارتند از حضرت امام حسین(ع) ، سه نفر فرزندان حضرت سیدالشهداء(ع)، 9 نفر از فرزندان امام علی(ع) ، چهارنفر از فرزندان امام حسن مجتبی (ع)، دوازده تن از اولاد عقیل و 4 نفراز فرزندان جعفربن ابیطالب . البته درمنابع مختلف 18و 30 نفر هم ذکرشده است.

11 – غیراز سالارشهیدان و خاندان بنی هاشم، نام 82 نفراز شهدا نامشان در زیارت ناحیه مقدسه و برخی منابع دیگرآمده است . غیر از شهیدان نام 29 نفر دیگر درمنابع متأخرتر آمده است.

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین
ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

12- جموع شهدای کوفه ازیاران امام حسین(ع) 138نفر است .

13- در میان شهدای کربلا تعداد 14 غلام دیده می شود.

14 – پس از واقعه کربلا، دشمنان امام حسین، سرهای تعدادی ازشهدای کربلا را از بدن‌های آنان جدا کرده و با خود به کوفه بردند . آنان در این واقعه سرهای 78 شهید را بین خود تقسیم کردند . دراین میان قیس بن اشعف، رئیس قبیله بنی کنده 13 سر، شمررئیس هوازن 12 سر، قبیله بنی تمیم17 سر، قبیله مذحج 6 سر و افراد متفرقه ازقبایل دیگر 13 سر را همراه خود بردند.

موارد سوم

15 – پس ازشهادت امام حسین(ع) تعداد33 زخم نیزه و 34 ضربه شمشیر غیراز زخم های تیربر بدن مطهر آن امام به چشم می آمد . سیدالشهدا(ع) در هنگام شهادت 57 سال داشت . بعد از شهادت سیدالشهدا(ع) تعداد 10 نفر از دشمنان با اسب های خود بر بدن مطهر آن امام تاختند .

16 – سپاهیان کوفه با 33 هزار نفربه جنگ با امام حسین (ع) وارد شدند . درمرحله اول 22 هزار نفر شامل عمرسعد با 6000 نفر و سنان ، عروه بن قیس، شمرو شبث بن ربعی هرکدام با 4000 نفر برای نبرد آماده شدند . سپس در ادامه یزیدبن رکاب کلبی با 2 هزارنفر ، حصین بن نمیر با 4000 نفر ، ما زنی با 3000 نفر و نصرمازنی با2000نفر پا به میدان مبارزه با سالار شهیدان گذاشتند.

17- حضرت سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا برای 10 نفر مرثیه خواند و در شهادت آنان سخنانی ایراد فرمود و آنان را دعا و یا دشمنان آنان را نفرین کرد . این ده نفرعبارتند از: حضرت علی اکبر، حضرت ابوالفضل العباس، حضرت قاسم، عبدالله بن حسن، عبدالله طفل شیر خوار، مسلم بن عوسجه، حبیب بن مظاهر، حربن یزیدریاحی، زهیربن قین و جون .

18 – امام حسین(ع) در شهادت دو نفر بر آنان درود و رحمت فرستاد. این دو تن مسلم بن عقیل و هانی بن عروه بودند.

موارد چهارم

19 – سیدالشهدا(ع) در واقعه کربلا بر بالین 7 نفر از شهدا یعنی مسلم بن عوسجه، حربن ریاحی، واضح رومی، جون، حضرت ابولفضل(ع)، حضرت علی اکبر و حضرت قاسم با پای پیاده رفت.

20 – در روز عاشورا دشمنان سرهای سه نفر از شهدا یعنی عبدالله بن عمیر کلبی ، عمروبن جناده و عابس بن ابی شبیب شاکری را به جانب امام حسین (ع) پرتاب کردند.

21 – پیکرهای سه نفر از شهدای واقعه کربلا یعنی حضرت ابوالفضل العباس(ع)، حضرت علی اکبر و عبدالرحمن بن عمیر توسط دشمنان سنگدل قطعه قطعه شد .

ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین
ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین

22 – در واقعه کربلا 5 کودک و نوجوان که هنوز به سن بلوغ نرسیده بودند، جام شهادت را نوشیدند . این افراد عبارتند از :

– عبدالله بن حسین، کودک شیر خوار امام حسین(ع)

– عبدالله بن حسن

– محمدبن ابی سعید بن عقیل

– قاسم بن الحسن

– عمروبن جناده انصاری

23 – تعداد 5 تن از شهدای کربلا از اصحاب حضرت رسول (ص) بودند .

– انس بن حرث کاهلی

– حبیب بن مظاهر

– مسلم بن عوسجه

– هانی بن عروه

– عبدالله بن بقطر عمیری

24 – در رکاب سالار شهیدان 15 غلام به درجه رفیع شهادت رسیدند.

– نصروسعد – ازغلامان امام علی(ع)

– منحج – غلام امام حسن مجتبی(ع)

– اسلم و غارب – غلامان امام حسین(ع)

– حرث – غلام همزه

– جون – غلام ابوذر غفاری

– رافع – غلام مسلم ازدی

– سعد – غلامعمرصیداوی

– سالم – غلام بنی المدینه

– سالم – غلام عبدی

– شوذب غلام شاکر

– شیب – غلام حرث جابری

– واضح – غلام حرث سلمانی

موارد آخر

این چهارده نفر در کربلا به شهادت رسیدند . امام حسین (ع) غلام دیگری به نام سلمان داشت . آن حضرت او رابرای انجام مـأموریتی به بصره فرستاد که در آنجا به شهادت رسید .

25 – دو نفر از یاران امام حسین (ع) روز عاشورا به اسارت دشمن در آمده و سپس به شهادت رسیدند . این دو تن سوار بن ثمامه صیداوی هستند.

26 – چهار نفر از یاران امام حسین (ع) در کربلا پس از شهادت آن حضرت به درجه رفیع شهادت نایل آمدند . این افرادعبارتند از : سعد بن حرث و برادرش ابوالحتوف، سوید بن ابی مطاع که مجروح بود و محمد بن ابی سعید بن عقیل .

27 – تعداد 7 نفر از شهدای کربلا در حضور پدر بزرگوارشان به شهادت رسیدند . این افراد عبارتند از : حضرت علی اکبر،عبدالله بن حسین، عمرو بن جناده، عبدالله بن یزید، عبیدالله بن یزید، مجمع بن عائذ و عبدالرحمن بن مسعود.

زنی که در کربلا به شهادت رسید

28- تنها زنی که در کربلا به شهادت رسید ام وهب ، همسر عبدالله بن عمیر کلبی بود.

29 – در واقعه کربلا 5 نفر از زنان به دلایلی از خیمه ها بیرون آمده و به دشمن حمله ور شده و یا به آنها اعتراض کردند . این بانوان عبارتند از:

– حضرت زینب کبری(س)

– کنیز مسلم بن عوسجه

– مادر عمرو بن جناده

– ام وهب، همسر عبدالله کلبی

– مادر عبدالله کلبی

30 – حضرت علی اکبر (ع) فرزندسالار شهیدان، اولین نفر از خاندان بنی‌هاشم بود که در کربلا به شهادت رسید . آن حضرت به هنگام شهادت 27 سال داشت.

31 – در واقعه کربلا سرهای 2 شهید یعنی حضرت علی اصغر (ع) و حربن یزید ریاحی از پیکر آنان جدا نشد.

32 – پس از شهادت امام حسین (ع) ده نفر از یاران سپاه یزید وسایل آن حضرت را غارت کردند . پیراهن، زیرجامه، عمامه، کفش‌ها، زره، انگشتر، کلاه خود و شمشیر آن امام را با خود بردند.

33 – دهم محرم سال 61 هجری برابر با روز جمعه بود. روز عاشورا در تاریخ معادل21 مهر ماه سال 59 شمسی می باشد.

و اما …

حقیقت قیام امام حسین :درسی که اربعین به ما می دهد ، زنده نگه داشتن یاد حقیقت و خاطره ی شهادت درمقابل طوفان تبلیغات دشمن است .

تیترزندگی فرا رسیدن اربعین حسینی را بر شما سروران گرامی تسلیت عرض می نماید .
ناگفته هایی شنیدنی از حقیقت قیام امام حسین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر