پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها:چاپگرهای سه بعدی 3D Printers وسیله‌هایی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید از فایل های سه بعدی که در کامپیوتر خود دارید ، نمونه سه بعدی واقعی بسازید . در چاپگرهای سه بعدی خانگی، برای تولید محصولات از ذوب پلاستیک بهره می برند . چاپگرهای سه بعدی صنعتی با قابلیت پرینت با استفاده از فلزات، رزین های مایع، خمیر سرامیک و حتی مواد خوراکی ساخته شده اند . تفاوت اصلی چاپگرهای خانگی و صنعتی در صافی سطح ، دقت ابعادی و همچنین تنوع متریال های قابل استفاده در قطعه خروجی می باشد . البته این تفاوت رفته رفته با گسترش صنعت چاپگرهای خانگی کمرنگ تر شده است و امروزه پرینترهای نیمه صنعتی با دقت های ابعادی بسیار مناسب ظاهر شده اند که قیمت های بسیار مناسبی نیز دارند . در این بخش از تیترزندگی قصد داریم در مورد پرینترهای سه بعدی مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها
پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

تاریخچه پرینتر سه بعدی

امکان سنجی و ایده پردازی پرینت های سه بعدی برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ به ذهن دانشمندان راه یافت . طرح اولیه ی پرینتر های سه بعدی در دهه هشتاد با نام ” Rapid Prototyping ” ارائه و اولین نمونه از آن توسط چارز هال ساخته و به نام این دانشمند ثبت شد . اما پرینترهای سه بعدی حال حاضر برای اولین بار با روش SLA درسال ۱۹۸۶ ساخته و دوسال بعد وارد بازار شدند . امروزه مدلسازی سه بعدی در رشته های گوناگونی همچون قطعه سازی ، معماری ، طراحی صنعتی ، روباتیک ، صنایع هوافضا و … رایج است . این مدلسازیها تا پیش از این به شکل تصاویر دو بعدی روی صفحه های نمایشگر یا روی کاغذ ارائه می شدند تا افراد با دیدن آنها درکی از آنچه طراحان در ذهنشان دارند بدست آورند .

پرینتر های سه بعدی توانایی تولید هر قطعه ای با هر طراحی را دارند  قطعه تو پر باشد، یا تو خالی، صاف باشد یا منحنی ،…. این نیاز در همه جا قابل لمس است. صنعت، پزشکی، آموزشی، خودرو سازی، نظامی و هر کاری که نیاز به شبیه سازی ، تولید ماکت و ساخت طرح اولیه دارد،با استفاده از پرینتر سه بعدی، هم می تواند، پروسه ی زمانبر شبیه سازی و ساخت ماکت قطعات را تسریع بخشد و تنها با پرینت گرفتن طرح سه بعدی در زمانی بسیار کم، به بررسی قطعه بپردازد .

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها
پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

چاپ سه بعدی در هوافضا ، نوآوری سریع و پروازی با اعتماد به نفس را رقم می زند . این تکنولوژی به محققان کمک می کند ایده های خود را به راحتی تصویرسازی کنند و بهتر بتوانند تحقیقات خود درباره فضای ماوراء جو زمین را کامل کنند . در گذشته طراحان در هوافضا باید زمان زیادی را صرف تصور و مدلسازی می کردند . امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی ، این اجازه را به مهندسین هوافضا می دهد که در ساخت تجهیزات، دستگاه ها و قطعات یدکی هواپیما بتوانند اختراعات خود را به راحتی نمونه سازی کنند و بتوانند قالب های مختلفی را چاپ کنند . حتی در تعمیر قطعات هواپیمای خود سرعت عمل داشته باشند . عدم وابستگی به ساخت در قالب ها و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شده که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد .

از مزایای استفاده از این فناوری ، ساخت قطعات یکپارچه و مستحکم است به گونه ای که دیگر نیاز به مونتاژ چندین قطعه روی هم نیست . در سال های اخیر شاهد تولید نهایی قطعات موتور فضاپیماها و موشک ها توسط پرینترهای سه بعدی هستیم . با توجه به محدودیت های موجود در به کارگیری روش های دیگر ساخت قطعات در فضا شیوه استفاده از چاپ سه بعدی روش منحصر به فرد در ساخت قطعات مورد نیاز در فضا است . ساخت سریع جزئیات ساختمان، مدل ها و ماکت های با دوام از طراحی های مختلف معماری، تنها با چاپ سه بعدی امکان پذیر شده است. تکنولوژی چاپ سه بعدی به معماران و شرکت های معماری کمک می کند که به طرز حیرت انگیزی ماکتی بادوام و دقیق از مدل های طراحی شده وآرایه های مختلف طرح خود داشته باشند .

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها
پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

انواع تکنولوژی های پرینترهای سه بعدی

روش SLA : در این تکنولوژی باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آینه تابیده می شود تا حجم شکل بگیرد .

روش FDM : در این تکنولوژی مواد پلاستیکی به نام های (ABS ,PLA) مذاب شده (205 درجه سانتی گراد) و به وسیله ماشینهای شبه CNC روی یک سطح لایه لایه گذاشته می شود .

روش  DLP : در این تکنولوژی حجم تبدیل به لایه های از تصاویر گردیده و به رزین تابیده می شود تا حجم شکل بگیرد .

روش CLP : باریکه ای از نور لیزر به وسیله CNC به رزین تابیده می گردد تا حجم شکل بگیرد . البته فناوری های پرینت سه بعدی به این موارد ختم نمی‌شود و ما قط به مهمترین موارد اشاره کردیم .

با چاپ سه بعدی میتوان نمونه طراحی شده قطعات در خودروسازی را تولید کرده و مورد بررسی دقیق قرار داد به این ترتیب قبل از تولید از کوچکترین خطاها در تولید جلوگیری کرده و به طراحی دقیق تر تجهیزات کمک می کند . مهندسین می توانند با چاپ سه بعدی نمونه قطعات با حجم کم ، بررسی های لازم را دقیق تر انجام داده و از تولید و اشتباهات مکرر جلوگیری کنند . چاپ سه بعدی موانع نوآوری در تولید را می شکند و حرکت در راستای تولید با اطمینان را سرعت می بخشد . تولیدات صنعتی بر پایه طراحی دقیق و حرفه ای قطعات استوار می باشد . این امر نیاز به بررسی دقیق نمونه قیل از تولید می باشد، که پرینترهای سه بعدی کمک شایانی در این زمینه به تولید کنندگان می کند . با استفاده از پرینت سه بعدی می توان سفارش‌ها سریع قطعات با ساختار پیچیده را با تمام جزئیات بررسی و نواقص را رفع کرد .

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها
پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها

تجهیزات نظامی دارای ساختار پیچیده و قطعات ظریف و حساسی می باشد که این امر مدلسازی و ماکت سازی طرح اولیه را مشکل کرده است . با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان هر نوع قطعه ای با هر ساختاری را چاپ کرد . می توان عنوان کرد بیشترین کاربرد پرینترهای سه بعدی در این زمینه می باشد . در طراحی های صنعتی به عنوان پیش ساز قطعات نیز از پرینتر های سه بعدی استفاده می گردد . برای تولید تجهیزات پزشکی و طراحی های دقیق در این زمینه، و همچنین تولید اندام های مصنوعی، نیاز به تولید طراحی قالب هایی با ابعاد و متریال بادوام می باشد که پرینترهای سه بعدی پاسخگوی این نیاز در علم پزشکی می باشند .

پرینترهای سه بعدی نسل جدید پرینترها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر